ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

CRP i testy wykrywające paciorkowca

CRP i testy wykrywające paciorkowca jako skuteczna diagnostyka przeciw bakteriami i pasożytami.
4.6/5

CRP i testy wykrywające paciorkowca

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów poszerzyliśmy naszą ofertę o możliwość odpłatnego wykonania nowoczesnych szybkich testów diagnostycznych:

  • CRP ( test Actim-CRP)
  • wykrywania antygenu paciorkowca typu A w wymazie z gardła (OSOM Strep A).

Do czego służą testy?

CRP – to jedno z tzw. białek ostrej fazy, których stężenie we krwi wzrasta m.in. w trakcie infekcji. Parametr ten jest bardzo pomocny w różnicowaniu zakażeń bakteryjnych i wirusowych. W przypadku infekcji wirusowych stężenie CRP jest zazwyczaj prawidłowe lub nieznacznie podwyższone, natomiast w zakażeniach bakteryjnych – osiąga znacznie wyższe wartości.

Jest to parametr bardzo często wykorzystywany w przypadku wątpliwości diagnostycznych, zwłaszcza w przypadku stanów gorączkowych o nieznanej przyczynie, gdy chcemy uniknąć niepotrzebnej antybiotykoterapii. Oznaczenie CRP wykonuje się z próbki krwi – w przypadku naszego laboratorium czas oczekiwania na wynik wynosi zazwyczaj nie dłużej niż 1 dzień. Istnieją jednak sytuacje kliniczne, kiedy decyzja terapeutyczna musi być podjęta niezwłocznie, poza godzinami pracy punktów pobrań – i wtedy bardzo pomocne może okazać się wykorzystanie szybkiego testu CRP. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie kropla krwi (pobrana np. z nakłucia palca), a wynik otrzymujemy na miejscu, po zaledwie 5 minutach!

Lekarz, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta oraz wynik badania CRP, oceni, czy w danym przypadku podanie antybiotyku jest konieczne.

Trzeba pamiętać, że racjonalna antybiotykoterapia jest niezwykle istotna zwłaszcza w dobie narastającej antybiotykooporności drobnoustrojów chorobotwórczych.

Paciorkowiec typu A (Streptococcus pyogenes) jest jednym z głównych patogenów wywołujących bakteryjne zapalenie gardła i migdałków. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość (u dzieci powyżej 3 rż 70-85%, u dorosłych 90-95%) ostrych infekcji gardła i migdałków wywoływana jest przez wirusy i w takim przypadku antybiotykoterapia jest nieskuteczna i niepotrzebna. Ponieważ na podstawie obrazu klinicznego bardzo trudno zróżnicować, czy infekcja ma charakter wirusowy, czy bakteryjny, niezwykle pomocne okazuje się oznaczenie antygenu paciorkowca w wymazie z gardła za pomocą szybkiego testu.

Już po kilku minutach możemy wykluczyć lub potwierdzić obecność paciorkowca i zdecydować o włączeniu antybiotyku lub kontynuacji leczenia objawowego

Możliwość wykonania testów w Centrum Zdrowia ETER-MED w placówce przy ul. Żabi Kruk 10.