ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Palec trzaskający

Palec trzaskający - schorzenie o charakterze zapalnym.
4.8/5

Palec trzaskający – leczenie w Gdańsku

Palec trzaskający (trigger fingger) to jedna z częstszych dolegliwości dotyczących zaburzeń ruchomości ręki. Najczęściej dotyczy czwartego palca ręki lub kciuka. Inne palce również mogą być objęte procesem chorobowym. Zdarza się, że problemy ze zginaniem dotyczą więcej niż jednego palca, a nawet są obecne na dwóch rękach. Częściej na tę dolegliwość uskarżają się kobiety niż mężczyźni, najczęściej po 40 roku życia. Płynność ruchów ogranicza zgrubiałe ścięgno mięśnia zginacza palca. Charakterystycznym objawem jest kliknięcie, tzw. trzask połączone z bólem. Występuje on podczas zginania lub prostowania palca. Często nad stawem śródręczno-paliczkowym, u podstawy palca pojawiają się guzki, zgrubienia ścięgna. Guzki są bolesne przy dotyku, a niekiedy również staw jest opuchnięty i zaczerwieniony. Zaawansowana postać choroby może spowodować całkowite zablokowanie ruchomości palca, doprowadzając do trwałych przykurczów. Palec trzaskający to znaczne utrudnienie dla pacjenta. Codzienne czynności takie jak: sznurowanie butów, zapinanie guzików koszuli, chwytanie kubka są dla niego dużym utrudnieniem.

Etiologia

Przyczyną dolegliwości jest stan zapalny ścięgna mięśnia zginacza palca. Jest on wywołany nadmiernym przeciążeniem. Wielokrotne i długotrwałe powtarzanie tych samych ruchów wymusza ciągłe napięcie mięśni i w konsekwencji doprowadza do mikrourazów. Na palec trzaskający uskarżają się więc osoby robiące na drutach, grające na gitarze, tkające dywany, zszywające dokumenty biurowe. Przyczyną choroby mogą być również urazy lub długotrwały ucisk, np. u osób jeżdżących długo na rowerze, trzymających mocno rączki kierownicy. Palec trzaskający współistnieje również z takimi chorobami jak: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), cukrzyca, dna moczanowa, amyloidoza.

Rozpoznanie problemu

Zespół objawów doprowadzających do zaburzeń funkcji ręki jest na tyle charakterystyczny, że dla doświadczonego lekarza rozpoznanie choroby nie przysparza większych trudności. Dla pewności można wykonać badanie ultrasonograficzne (USG).

Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu ortopedii i umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu kliknij tu.

Leczenie palca trzaskającego w Gdańsku

Wybór sposobu leczenia palca trzaskającego zależy od wielu czynników. Krótkotrwały czas trwania choroby, dolegliwości dotyczące tylko jednego palca, młody wiek pozwalają leczyć schorzenie zachowawczo. Lekarz kieruje pacjenta na rehabilitację, fizjoterapię lub przepisuje niesterydowe leki przeciwzapalne. Za wykonaniem operacji przemawia długo utrzymujący się stan zapalny (powyżej pół roku), problem z ruchomością kilku palców, współtowarzyszące inne jednostki chorobowe (cukrzyca, dna moczanowa), a także niepowodzenie wcześniej zastosowanej rehabilitacji i leków przeciwzapalnych. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Operacja polega na przecięciu pochewki włóknistej chorego ścięgna, umożliwiając tym samym jego swobodne ruchy. Po zabiegu pacjent jest obserwowany przez kilka godzin, przez doświadczony zespół medyczny. Następnie może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia. Przez około cztery tygodnie rękę należy nosić w temblaku w celu prawidłowego zagojenia się rany. Operacja obciążona jest niewielkim ryzykiem powikłań i nawrotów, a co najważniejsze umożliwia szybkie odzyskanie sprawności ręki.

 

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

Kliknij tu, aby sprawdzić ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku – 1DayClinic.