ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Rehabilitacja – Jak poradzić sobie z bólem?

Starszy mężczyzna podczas rehabilitacji domowej.
4.7/5

Dlaczego powinniśmy udać się do rehabilitanta zamiast wydawać pieniądze na drogie leki?
Ból jest powszechnym i rosnącym problemem naszego społeczeństwa. Pojawia się przy różnego rodzaju urazach, towarzyszy wielu chorobom pojawiającym się na każdym etapie naszego życia. Utrzymujący się ból może mieć negatywny wpływ na samoocenę, wykonywanie codziennych aktywności, relacje z innymi osobami, sprawność fizyczną, stan emocjonalny i poziom jakości naszego życia.
Bardzo często udajemy się do lekarza z bólem kręgosłupa, bólem kolana, dziwnymi drętwieniami w rękach i w nogach. Często jesteśmy już po serii przyjętych leków przeciwbólowych, które są bardzo rozpowszechnione w naszej kulturze przez wszechobecne reklamy, które głoszą: „Posmaruj w miejscu bólu i czekaj aż ból sam przejdzie”. I rzeczywiście przez następne cztery godziny mamy spokój, a potem ból wraca, często ze zwiększoną siłą. Wtedy decydujemy się na silniejszy lek, z mocniejszą dawką, która powinna zlikwidować naszego wroga raz na zawsze. Po krótkim czasie okazuje się, że tabletkami podrażniliśmy np. żołądek i tworzymy nowe miejsce bólu, a tym samym zamiast likwidować stary problem, generujemy nowy. Nawet jeśli lekami likwidujemy ból, to nie likwidujemy jego przyczyny. Lekceważenie niewielkiego bólu może z czasem przerodzić się w chroniczną dolegliwość, która znacznie ograniczy nasze funkcjonowanie.
Dolegliwości najczęściej spowodowane są złymi nawykami, nieprawidłową postawą jaką przyjmujemy podczas codziennych aktywności w domu, w pracy, w szkole, a nawet w drodze. Kręgosłup, który nie pracuje wydajnie, część ze swojej pracy przekazuje na stawy sąsiednie – stawy biodrowe, kolana. Nieekonomiczna i długotrwała praca mięśni i stawów doprowadza do przeciążeń, a tym samym do bólu.
Celem rehabilitacji jest nie tylko zlikwidowanie bólu, ale przede wszystkim postawienie odpowiedniej diagnozy i znalezienie najsłabszego ogniwa, które trzeba wyleczyć. Narzędziami, które temu służą są metody terapeutyczne, wykorzystywane zarówno w rehabilitacji służącej zlikwidowaniu bolesności, jak i rehabilitacji pourazowej czy pooperacyjnej.


Do niedawna schorzenia narządów ruchu leczono przede wszystkim operacyjnie lub za pomocą środków farmakologicznych, co wiązało się z bolesnymi zabiegami i długotrwałym okresem rekonwalescencji. Zwiększone tempo życia współczesnego człowieka stało się bodźcem do poszukiwania nowatorskich rozwiązań i terapii, które szybko przywracałyby pełnię sił witalnych.
Rehabilitacja to nie same ćwiczenia. Rehabilitacja polega na znalezieniu właściwej drogi w celu usprawnienia pacjenta, pozbyciu się problemu bólowego, zmniejszeniu deficytu neurologicznego, bądź nauczeniu nowej czynności ruchowej, którą pacjent utracił na skutek wypadku. O kierunku tej drogi powinien decydować lekarz danej specjalizacji, a osobą, która pomaga mu na tej drodze jest specjalista rehabilitacji. W przypadku rehabilitacji (opieki kompleksowej) osoba po konsultacji z internistą, może szybciej wykluczyć problemy gastryczne i zająć się kręgosłupem i na odwrót. Pacjent, nie tracąc czasu na wędrówki po placówkach ma więcej czasu by zająć się problemem. Należy spojrzeć na organizm jako całość. Budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej, jak i duchowo psychicznej. Tak więc system terapii rehabilitacyjnej powinien być systemem kompleksowym.