Ocena: 4.6/5.0

Tomograf komputerowy Gdańsk, Sopot, Gdynia (Trójmiasto)Tomografia komputerowa promieniami rtg jest to wysoce specjalistyczna, stosunkowo nowa metoda diagnostyczna. Została ona wprowadzona w 1972 r. przez Hounsfielda. Badanie tomografii komputerowej umożliwia warstwowe oglądanie wszystkich tkanek organizmu. Dawka promieni jest co prawda nieco wyższa niż w tradycyjnym prześwietleniu rtg, ale za to TK wnosi znacznie więcej informacji.

Pracownia tomografii komputerowej ETER-MED pod koniec 2011 r. przeszła kompleksową modernizację i obecnie wykonuje badania za pomocą nowego tomografu z Japoni: zaawansowanego technologicznie tomokomputera  Activion firmy Toshiba.

Japoński tomograf komputerowy Activion, w porównaniu do innych systemów CT w Polsce Północnej, używa tylko minimalnej dawki promieniowania podczas badania oraz badanie obrazuje co pół milimetra!

Tomograf komputerowy Activion pozwala uzyskać obrazy o najwyższej wartości diagnostycznej dzięki wysokiej rozdzielczości przy grubości pojedynczej warstwy 0,5 mm.  Użycie minimalnej dawki przy jednoczesnym uzyskaniu najwyższej jakości obrazów stało się możliwe dzięki zastosowaniu w Activionie najnowszych rozwiązań technologicznych i programowych oraz pozwoliło uzyskać wysoki komfort pacjenta podczas badania dzięki ergonomicznym rozwiązaniom konstrukcyjnym (niektórzy się chwalą, że mają dobry aparat TK, gdyż używa mocnej dawki promieniowania!!!). Jeżeli już zdecydujecie się Państwo na prywatne badanie (odpłatne) tomografii komputerowej, warto przed wydaniem pieniędzy, zasięgnąć informacje na jakim aparacie będzie przeprowadzone badanie, jaka jest pojedyncza grubość warstwy oraz czy badanie opisze lekarz ze specjalizacją w dziedzinie radiologii  i z jakim doświadczeniem w opisywaniu badań tomografii komputerowej. Badania u nas wykonane są opisywane przez doświadczonych radiologów wiele lat analizujących takie badania w Akademii Medycznej w Gdańsku. W innych pracowniach tomografii komputerowej w naszym województwie, niestety standardem jest grubość warstwy 1 milimetra oraz interpretowanie badań przez  lekarzy dopiero w trakcie specjalizacji i bez dużego doświadczenia w analizie tomografii. My nie uznajemy kompromisów w diagnostyce radiologicznej  oglądamy obrazy co pół milimetra!

Tomografia komputerowa w Pracowni TK ETER-MED w Gdańsku

Activion jest najnowszym (rok produkcji 2011), wysokiej klasy tomografem komputerowym standardowo wyposażonym w skan helikalny z minimalnym czasem pełnego obrotu wynoszącym 0,75 sekundy z detektorem umożliwiającym akwizycję jednocześnie w 16 warstwach. System jest przeznaczony do badań głowy i całego ciała.

Przygotowanie pacjenta do badania tomokomputerowego

Część akwizycyjna tomografu składa się z nowoczesnej lampy o pojemności cieplnej 4,0 MHU, generatora o mocy 36 kW i detektora ceramicznego o 28 rzędach i 800 kanałach w każdym.

Zdolność rozdzielcza 18 pl/cm osiągana jest podczas rutynowych badań, nie trzeba więc czekać na zajmujące czas wyniki powtórnej rekonstrukcji, czy też korzystać z długotrwałych procedur wysokiej rozdzielczości. System może rekonstruować do 12 obr./sek w matrycy 512 x 512 co pozwala na wykonywanie badań bez skanu pilotowego. Funkcja Sure Start umożliwia automatyczne rozpoczęcie badania po dotarciu kontrastu w badaną okolicę.

Tomografia komputerowa wykonana za pomocą Activiona daje świetna jakość obrazowania – rutynowe, wielowarstwowe, spiralne badania TK mogą być przeprowadzane przy użyciu warstw 0,5 mm, umożliwiając uzyskanie dokładnych rekonstrukcji trójwymiarowych i wielopłaszczyznowych wytworzonych z jednostek objętości o wymiarach podobnych we wszystkich kierunkach. Aparat osiąga 4-milimetrową wykrywalność przy zmianie o 0,3% ( rozdzielczość niskokontrastowa ).

Bardzo bogate oprogramowanie, które standardowo umożliwia wykonywanie dokładnych badań głowy i całego ciała z kontrastem i bez, zostało wzbogacone w ETER-MED o moduły:

 • do oceny i analizy naczyń z prezentowaniem przebiegu i przekrojów naczynia i obliczaniem stopnia stenoz, automatyczną wizualizacja całego naczynia
 • do wirtualnej kolonoskopii umożliwiający między innymi prezentację wnętrza jelita i projekcję przekrojów w trzech głównych płaszczyznach, interaktywną zmianę kursora we wszystkich wymienionych prezentacjach, prezentację wnętrza jelita w sposób zbliżony do rzeczywistego.

Przyjazna konstrukcja japońskiego tomografu sprawia, że stół badań można obniżyć do poziomu 30 cm nad podłogą, co znacznie ułatwia ułożenie pacjentów w ciężkim stanie oraz dzieci.

Wysoka przepustowość pacjentów – wysoki wskaźnik chłodzenia lampy o pojemności cieplnej 4 MHU, który zmniejsza czas chłodzenia potrzebny pomiędzy kolejnymi ekspozycjami i duża prędkość rekonstrukcji skracają czas wykonania badania pacjenta i znacznie zwiększają wydajność badania pacjentów.

Badanie tomografem komputerowym w Pracowni Tomokomputerowej ETERMED w Gdańsku

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Tomografia komputerowa umożliwia ocenę struktur anatomicznych i ewentualnych ich nieprawidłowości w ciele całego człowieka. Główną zaletą tego badania w stosunku do rentgena jest możliwość odróżnienia od siebie poszczególnych części tkanek miękkich. Dodatkowo technika tomografii komputerowej daje możliwość zastosowania jej w tzw. badaniach interwencyjnych. Do takich badań zalicza się biopsję pod kontrolą TK (nakłucie i pobranie drobnej części określonej tkanki dla badania histopatologicznego), nakłucie i drenaż ropnia, itp.

 

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Tomografia komputerowa wykonywana jest się w następnych przypadkach:

 • Podejrzenie krwawienia doczaszkowego.
 • Podejrzenie kliniczne ropnia mózgu.
 • Uraz głowy i kanału kręgowego
 • Inne (często już zastępuję tradycyjne zdjęcia RTG)

Pozostałe wskazania

Ze strony centralnego układu nerwowego

 • Podejrzenie nowotworu pierwotnego i wtórnego mózgowia.
 • Choroby przysadki mózgowej i oczodołu nie dające się wyjaśnić innymi badaniami.
 • Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego.
 • Zmiany naczyniopochodne w mózgowiu (krwiak, zawał).
 • Ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego.
 • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i przepukliny jąder miażdżystych.
 • Urazy rdzenia kręgowego.
 • Choroby kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła i krtani.
 • Zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionej etiologii.
 • Inne.


Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia

 • Choroby płuc: ropień, fibroza, sarkoidoza, histiocytoza X, azbestoza, zator tętnicy płucnej, urazy płuc, zawał płuc.
 • Zmiany w opłucnej i ścianie klatki piersiowej: nowotwory, zapalenia, uraz, przerzuty nowotworowe.
 • Choroby serca, osierdzia i dużych naczyń: kardiomiopatia, wady serca, guzy serca, płyn w osierdziu, zapalenie osierdzia, tętniaki aorty.
 • Nowotwory płuc i drzewa oskrzelowego.
 • Inne.

Ze strony jamy brzusznej

 • Nowotwory łagodne i złośliwe wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony i przestrzeni zaotrzewnowej.
 • Zapalenie trzustki i wątroby.
 • Guzy i zapalenia żołądka, jelit i przełyku.
 • Urazy i zapalenie śledziony.
 • Zapalenia nerek, guzy, urazy, wodonercze, zwężenie tętnic nerkowych, wady nerek.
 • Patologia nadnerczy.
 • Inne.

Ze strony miednicy małej

 • Nowotwory narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego u mężczyzny.
 • Guzy pęcherza moczowego.Tomografia komputerowa w Gdańsku

Przygotowanie do badania TK

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

1. ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i płynów na co najmniej 5 godzin przed badaniem.

2. UWAGA ! Przed przyjściem na badanie z kontrastem sprawdź swój wynik kreatyniny!

Dlaczego ten wynik jest wymagany? – Wymagamy, aby upewnić się, że nerki pracują prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do podania kontrastu. Pacjent zgłaszający się na badanie TK musi mieć oznaczony poziom kreatyniny, który można wykonać  w laboratorium. Wynik powinien być aktualny i mieścić się w granicach normy. Nie dotyczy to pacjentów ze skierowaniem na TK kręgosłupa, HRCT kości skroniowych oraz zatok (chyba, że lekarz kierujący wyraźnie określi wykonanie badania z kontrastem). Pozostali pacjenci proszeni są o zgłaszanie się na badanie TK z poziomem kreatyniny.

Jeśli poziom kreatyniny i GFR jest w normie – norma zależna jest od laboratorium, w którym Państwo robili badanie. W takim wypadku możemy wykonać badanie z kontrastem, nie wymagane jest dodatkowe przygotowanie, pacjent jedynie musi pozostać na czczo przez 5 godzin przed badaniem.

Jeżeli okaże się, że poziom kreatyniny jest wyższy od wymaganej normy (norma zależna jest od laboratorium). NIE WYKONUJEMY BADANIA Z KONTRASTEM BEZ PISEMNEJ ZGODY LEKARZA (najczęściej) KIERUJĄCEGO.

Jeśli poziom kreatyniny jest powyżej normy i pacjent ma zgodę od lekarza na podanie kontrastu dożylnie powinien przygotować się do badania TK  w następujący sposób:

– w dniu poprzedzającym badanie powinno się wypić co najmniej 1,5 litra płynów oraz przyjąć lek:

Acelytocysteina lub ACC lub Fluimucil w dawce: rano – 100 mg, wieczorem – 100 mg

-osoby, z zaawansowaną niewydolnością serca przygotowują się do badania według zaleceń lekarza kierującego,

Jeżeli wynik kreatyniny jest powyżej 2 badanie z kontrastem może być wykonane JEDYNIE ZA PISEMNĄ ZGODĄ NEFROLOGA. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do powyższej instrukcji prosimy o kontakt z lekarzem rodzinnym, któremu pokażą Państwo wynik kreatyniny oraz przygotowanie otrzymane w rejestracji.

Wykup badanie kreatyniny w naszym sklepie.

 3. Pacjenci z niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy powinni przed zarejestrowaniem się skontaktować z pracownią TK lub rejestracją. Pacjenci z nadczynnością tarczycy mający mieć badanie                   z kontrastem muszą mieć na skierowaniu informację od lekarza kierującego lub endokrynologa: „Można podać kontrast dożylnie”.

4. W przypadku TK jamy brzusznej na badanie należy przynieść 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.              W dniu badania należy pozostać na czczo na 5 godzin przed badaniem. Pacjent zaczyna się opijać DOPIERO  w gabinecie. Czas opijania trwa od 1 do 1,5 godziny. Po upływie tego czasu pacjent ma wykonane badanie. Zatem pacjent zgłaszający się na badanie TK jamy brzusznej i/lub miednicy powinien być świadomy czasu oczekiwania.

5. Przed badaniem TK nie trzeba przerywać stosowanego normalnie leczenia farmakologicznego Wyjątek stanowią pacjenci chorzy na cukrzycę, przyjmujący pochodne metfominy tj. takie leki jak: Glucophage, Gluformin, Metfogamma, Metformax, Metformin, Metifor, Siofor, Formetic, Metral. Tych leków nie przyjmujemy na 48 godzin przed badaniem.

Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Jest to bardzo istotne w przypadku badań z podaniem środka kontrastującego.

Jeżeli pacjent choruje na astmę, w dniu badania powinien zabrać ze sobą inhalator i/lub leki.

6. Przed badaniem TK należy także ubrać się w wygodny, luźny strój, unikać metalowych dodatków takich jak zamki, guziki, klamry pasków, agrafki itp. Zdjąć spinki do włosów, biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, niestałe protezy zębowe. Wszelkich informacji w tej kwestii udzieli osoba wykonująca badanie, ponieważ do każdego rodzaju badania pacjent nie jest tak samo przygotowywany.

7. Prosimy o przyniesienie SKIEROWANIA/ ZALECENIA na badanie TK oraz o pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznejnp. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów i zdjęć lub CD poprzednio wykonanych badań tomograficznych, RTG.

8. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.

9. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.

10. W razie wątpliwości i jakichkolwiek pytań można dzwonić do rejestracji lub bezpośrednio do pracowni TK.

DO REJESTRACJI I NA BADANIE PROSIMY ZGŁOSIĆ SIĘ Z WYMIENIONYMI DOKUMENTAMI:

a)     Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu osobistego inny dokument tożsamości

zawierający PESEL pacjenta).

b)    Skierowanie bądź zalecenie do Pracowni Tomografii Komputerowej, które powinno zawierać: dane pacjenta, rozpoznanie chorobowe, informację o rodzaju badania, datę oraz pieczątkę lekarza i przychodni.

c)     Aktualny wynik poziomu kreatyniny (nie dotyczy badań bez kontrastu takich jak: TK kręgosłupa, HRCT kości skroniowych oraz zatok).

UWAGA!!!

 • Zalecane jest spożycie większej niż zwykle ilości płynów po badaniu z kontrastem, aby usunąć kontrast ze krwi.
 • Pacjentki w ciąży powinny koniecznie powiadomić o tym radiologa. Pacjentki karmiące piersią nie powinny karmić przez 24h po badaniu.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

 • Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.
 • Wyniki wszystkich poprzedzających badań (w tym wyniki zwykłego badania radiologicznego).
 • Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
 • w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych.
 • Ciąża.

W czasie badania

Podczas badania TK pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość wizualnego oraz głosowego kontaktu z badającymi technikami. W czasie badanie pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

 • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii).
 • Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności).

Technik w Poradni Tomograficznej ETERMED w GdańskuOPIS BADANIA

Tomografia komputerowa wykonywana w Przychodni ETER-MED jest bezbolesna. Pacjent leży na stole, który przesuwa się w pierścieniu aparatu TK pozostając cały czas, w kontakcie z obsługą (w innych, starszych modelach tomokomputerów dostępnych w Trójmieście, zamiast pierścienia jest głęboki tunel, powodujący duży dyskomfort pacjenta podczas badania).
Po podaniu środka kontrastowego może się zrobić gorąco i mogą pojawić się wypieki na twarzy, a czasami można także poczuć metaliczny smak w ustach. Wyjątkowo może pojawić się swędzenie i mrowienie w miejscu podania kontrastu. Jeśli po podaniu środka kontrastującego pojawi się ból głowy, kołatanie serca lub inne niepokojące objawy, pacjent powinien natychmiast powiadomić lekarza lub technika, ponieważ może to być ostra reakcja alergiczna.
Aby umożliwić wykonanie czytelnych przekrojów, w trakcie badania pacjent powinien pozostać w bezruchu. Od chorego oczekuje się również ścisłej współpracy z lekarzem, głównie w zakresie synchronizacji ruchów oddechowych. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia badania u osoby niespokojnej lub u małego dziecka można zastosować znieczulenie ogólne.

WYNIKI BADANIA

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu wraz z dołączoną płytą CD. Pacjent, po 10 dniach roboczych od badania powinien telefonować do recepcji filii (58 3058080 w.5) aby zapytać, czy opis badania został już wykonany.

Istnieje możliwość wydania opisu badania innej osobie lub wysłania emailem, w tym celu w dniu badania należy złożyć u osoby wykonującej badanie druk upoważnienia wydania badania.

CZAS BADANIA

Dzięki wymianie tomografu komputerowego w pracowni ETER-MED na zupełnie nowe nowoczesne urządzenie, badanie trwa tylko od kilku do kilkunastu minut.

GDZIE I JAK WYKONAĆ BADANIE TK w GDAŃSKU?

Badanie za pomocą tomografu komputerowego (TK) można wykonać w Pracowni Badań Tomokoputerowych filii nr 1 Centrum Zdrowia ETER-MED W Gdańsku przy ul. Jaskółczej 7/15.

Aby wykonać badanie należy dostarczyć skierowanie (zalecenie podpisane przez jakiegokolwiek lekarza) z informacją co należy badać i w jakim celu. Na podstawie tego zalecenia nasz lekarz radiolog zdecyduje o wybraniu najlepszego sposobu wykonania badania i wówczas dopiero będzie możliwa rezerwacja konkretnego terminu. Wraz ze skierowaniem należy donieść poprzednie badania TK, ewentualnie USG lub RTG wraz z opisami.

Uwaga:

Jeżeli zdecydujesz się opłacić za badanie tomografii komputerowej z wyprzedzeniem minimum 24 godzinnym  zapytaj w recepcji o extra rabat dla Ciebie.

Skierowanie (obie strony) od lekarza kierującego można przesłać do nas emailem: tomografia@etermed.pl lub tomokomputer@etermed.pl
lub faxem: 58-3509217

Pliki do pobrania: