ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Wysiękowe zapalenie stawu kolanowego

Obraz przedstawiający wysiękowe zapalenie stawu kolanowego.
4.5/5

Wysiękowe zapalenie stawu kolanowego ( z łac. hydrarthrosis intermittens) jest schorzeniem charakteryzującym się nadmiarem płynu w stawie kolanowym, popularnie nazywanym „wodą w kolanie”.

Staw kolanowy jest największym i najbardziej narażonym na kontuzje stawem w organizmie człowieka łączącym udo z podudziem. Zbudowany jest z więzadeł, łąkotek oraz elementów kostnych. Otoczony jest torebka stawową, która składa się z cienkiej wewnętrznej błony maziowej oraz grubej zewnętrznej błony włóknistej. Błona maziowa wytwarza maź, czyli jasny płyn zawierający kuleczki tłuszczu, który wypełnia przestrzeń międzykostną, umożliwia przyczepność kości względem siebie, a także odpowiada za zmniejszenie tarcia w stawie. W sytuacji kiedy błona maziowa zostaje podrażniona na skutek np. urazu, stanu zapalnego czy choroby zwyrodnieniowej, dochodzi do tworzenia się nadmiernej ilości płynu, powodującym tym samym wysiękowego zapalenia stawu kolanowego.

Przyczyny wysięku w stawie kolanowym

Woda w kolanie to dolegliwość, na którą częściej cierpią osoby uprawiające aktywność fizyczną, ponieważ to one mają większe szanse na doznanie urazu okolicy kolanowej. Dotyczy to skoczków, piłkarzy, łyżwiarzy i narciarzy. Nie ma jednak podstawowej reguły i  choroba może także wystąpić u pacjentów, którzy ze sportem nie mają nic wspólnego. Jest to problem występujący często  u osób zmagających się z nadwagą, kiedy staw kolanowy jest osłabiony na skutek ciężaru.

Do urazu stawu kolanowego, a kolejno wysiękowego zapalenia stawu kolanowego może dojść w wyniku:

–  potknięcia i upadku

– przeciążenia stawu

–  stłuczenia kolana

Wśród czynników sprzyjających wysiękowemu zapaleniu stawu kolanowego wyróżnia się  choroby współtowarzyszące takie jak:

– zapalenie stawów

–  zapalenie kości

–  zapalenie kaletki maziowej

– dna moczanowa

– torbiele i różnego pochodzenia guzy

Na gromadzenie się płynu w kolanie mogą mieć również wpływ czynniki genetyczne,  alergie oraz choroby zwyrodnieniowe stawów związane z wiekiem.

Objawy wysiękowego zapalenia stawu kolanowego

Woda w kolanie jest schorzeniem, które charakteryzuje się dość typowymi objawami, wśród których wyróżnia się:

– ból kolana o różnym natężeniu (pojawia się zarówno w trakcie poruszania kończyną, przy jej obciążeniu, jak również podczas  spoczynku)

– rozległą opuchliznę i obrzęk w obrębie stawu kolanowego

– wyczuwalny w kolanie woreczek wypełniony płynem

– powiększenie zarysów kolana

– zaczerwienienie i  uczucie gorąca w obrębie kolana (wywołane napływającą do chorego stawu krwią)

– przeskakiwanie kolana

– tzw. uciekanie kolana i słyszalny trzask (pojawia się przy towarzyszącym przy zapaleniu więzadła krzyżowego)

– sztywność kolana, a tym samym problemy z wyprostowaniem i zgięciem kończyny

– zasinienie (pojawia się kiedy w trakcie np. upadku doszło do pęknięcia naczyń krwionośnych).

Jak rozpoznać „wodę w kolanie”

Wysiękowe zapalenie stawu kolanowego jest dolegliwością, która nie powinna być lekceważona i pacjenci, którzy zauważyli u siebie powyższe objawy powinni udać się do  Poradni Ortopedycznej. Konsultację ortopedyczną w Centrum Medycznym Eter-Med można zakupić nie wychodząc z domu. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, a także wykona badanie fizykalne stawu kolanowego, dzięki czemu będzie mógł postawić diagnozę oraz zaproponować odpowiednią formę leczenia.

Badaniami uzupełniającymi przy rozpoznaniu wysiękowego zapalenia stawu kolanowego są: RTG stawu kolanowego, a także badanie ultrasonograficzne kolan. Badanie umożliwiają nie tylko wykrycie płynu w kolanie, ale także wykluczenie ewentualnych złamań i zwichnięć.

Leczenie wysiękowego zapalenia stawu kolanowego w Gdańsku

Jak wiele dolegliwości ortopedycznych, wysiękowe zapalenie stawu kolanowego początkowo leczone jest metodami zachowawczymi. Wśród nich wyróżnia się farmakoterapię, która opiera się na przyjmowaniu przez pacjenta leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Środki te przyjmuje się zarówno doustnie, jak i miejscowo np. w formie maści czy kremów. W sytuacji kiedy dolegliwość ta jest spowodowana infekcją lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków.

Jedną z metod usunięcia płynu jest punkcja. Zabieg polega na nakłuciu stawu kolanowego, a następnie odciągnięciu przy pomocy strzykawki nagromadzonej wody.

Zabiegiem, który doskonale się sprawdza podczas przewlekłych wysięków stawu kolanowego  jest artroskopia kolana ATS, na którą można się umówić w Gdańskim Szpitalu 1DayCinic. Podczas operacji lekarz wykonuje niewielkie nacięcia na skórze kolana, przez które wprowadza mikronarzędzia chirurgiczne oraz artroskop z kamerą. Zabieg trwający około 60 minut jest bezbolesny, gdyż przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Przed każdym zabiegiem trzeba umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu, podczas której lekarz konkretnej specjalizacji (np. ortopeda, chirurg) udzieli pacjentowi wskazówek dotyczących przygotowania się do operacji, przedstawi zalecenia pooperacyjne, omówi przebieg zabiegu.

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

 Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.