Ocena: 4.7 / 5.0

Codzienne spożywanie tych napojów zwiększa ryzyko udaru i przedwczesnej śmierci!

Obserwacje prowadzone przez badaczy z Nowego Jorku wskazują, że spożywanie choćby dwóch puszek niskokalorycznych napojów może wiązać się z podwyższonym ryzykiem śmierci, chorobami serca i udarem. Wynik badań w oparciu, o które eksperci przestrzegają przed spożywaniem sztucznie słodzonych napojów, zostały opublikowane na łamach czasopisma „Stroke”.

Codzienne spożywanie tych napojów zwiększa ryzyko udaru i przedwczesnej śmierci!

Codzienne spożywanie tych napojów zwiększa ryzyko udaru i przedwczesnej śmierci!

Napoje sztucznie słodzone od dawna są przedmiotem badań wielu naukowców i nie od dziś wiadomo, że są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Po dietetyczne i niskokaloryczne napoje coraz częściej sięgają kobiety, które właśnie w ten sposób chcą ograniczyć ilość spożywanych kalorii i zadbać o sylwetkę. Niestety napoje te, pomimo że są słodkie i nie mają w sobie białego cukru, to są szkodliwe, a ich wysokie spożycie ma związek z większym ryzykiem udaru i chorób serca.

Badania przeprowadzone przez zespół dr Yasmin Mossavar-Rahmani z The Albert Einstein College of Medicine in the Bronx w Nowym Jorku pokazały, że wypijanie tylko dwóch napojów dietetycznych lub sztucznie słodzonych dziennie, może zwiększyć ryzyko udaru aż o 25%, ryzyko chorób serca o 29%, a ryzyko powstania zakrzepów o 31%. Osoby regularnie spożywające napoje dietetyczne mają również o 16% wyższe ryzyko wczesnej śmierci niż osoby, które nie piją takich napojów.

Obserwacje, jakie prowadzili naukowcy skupiały się przede wszystkim na kobietach i skutkach spożywania niskokalorycznych napojów na zdrowie ich serca.

W badaniu trwającym dwanaście lat wzięło udział ponad 80 tysięcy kobiet w okresie pomenopauzalnym. Wszystkie Panie na początku badania miały od 50 do 79 lat. Przez dwanaście lat obserwowano zdrowie oraz samopoczucie kobiet. Pod koniec ostatnich trzech lat badania Panie zostały poproszone o informacje dotyczące spożywania przez nie napojów dietetycznych, niskokalorycznych, sztucznie słodzonych, soków owocowych i napojów gazowanych  w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Już na początku obserwacje wykazały, że niektóre grupy kobiet są bardziej narażone na choroby serca niż inne. Na przykład kobiety zmagające się z otyłością, spożywające napoje niskokaloryczne były aż 50% bardziej narażone na wystąpienie udaru.

Sztucznie słodzone napoje są bardzo groźne dla zdrowia!

Sztucznie słodzone napoje są bardzo groźne dla zdrowia!

Taki sam wskaźnik dotyczy kobiet afroamerykańskich, które spożywają napoje dietetyczne. Wyniki prowadzonych obserwacji były dostosowane do czynników takich jak: wiek, masa ciała, ciśnienie krwi, palenie papierosów, spożywanie alkoholu.

Naukowy mówią jednak, że nadal nie jest pewne, czy to napoje niskokaloryczne bezpośrednio przyczyniają się do wczesnej śmierci i chorób układu krążenia czy są to inne czynniki związane ze stylem życia i dietą.  Nie jest też wiadome, jakie rodzaje sztucznie słodzonych napojów spożywały badane kobiety, dlatego naukowcy nie są w stanie określić, które substancje mogą być szkodliwe, a które nieszkodliwe dla zdrowia. Bez względu na to eksperci zalecają kobietom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, aby zrezygnowały z napojów dietetycznych, a zastąpiły je czystą wodą niegazowaną.