Ocena: 4.9 / 5.0

 

Dermatopatia cukrzycowa – jak ją leczyć i rozpoznać?

Jedną z najczęściej występujących zmian skórnych w przebiegu cukrzycy jest Dermatopatia cukrzycowa. Może wystąpić u każdego człowieka jednak najczęściej dotyka cukrzyków. Dolegliwości tej nie można bagatelizować, ponieważ wiąże się ona ze zwiększoną wrażliwością skóry na urazy i zakażenia.

Statystycznie problem ten dotyka aż 60% mężczyzn i 30% kobiet, które ukończyły 30 rok życia i zmagają się z retinopatią, nefropatią, neuropatią cukrzycową i chorobami dużych naczyń krwionośnych.

Dermatopatia cukrzycowa to najczęściej występująca zmiana skórna w przebiegu cukrzycy.

Dermatopatia cukrzycowa to najczęściej występująca zmiana skórna w przebiegu cukrzycy.

Dermatopatia cukrzycowa nie jest trudna do rozpoznania. Skóra osób chorujących na cukrzycę bardzo często jest wysuszona i pozbawiona wilgoci, przez co zaczyna pękać, a to prowadzi do tworzenia się na niej różnorodnych zmian plamisto-grudkowatych.

Na samym początku choroby można zauważyć na skórze jasnobrązowe i ciemnobrązowe plamy, które z czasem przybierają kolor różowy, bądź czerwony. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na nogach, głównie na łydkach, stopach, udach i podudziach, ale zdarza się, że wystąpią nawet na przedramionach.Na skórze mogą wystąpić również grudki i niewielkie, czerwone blizny. Osoby cierpiące na tą dolegliwość skarżą się również na suchą i skłonną do łuszczenia się skórę, uczucie swędzenia i pieczenia, a czasem też ból.

Leczenie dermatopatii cukrzycowej

Jak leczyć i rozpoznać dermatopatię cukrzycową.

Jak leczyć i rozpoznać dermatopatię cukrzycową.

W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację do endokrynologa, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu tego rodzaju problemów.

Leczenie opiera się głównie na stosowaniu środków zmniejszających powstałe zmiany skórne i zapobiegających pojawianiu się kolejnych zmian. Warto pamiętać również o nawilżaniu skóry zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Same kremy, maści i balsamy nie wystarczą, dlatego należy pić duże ilości wody. Poza farmakoterapią, gdzie najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy (np. hydrokortyzon), należy pamiętać o kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi i warto zadbać o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę. 

Zdarza się, że po około 18 miesiącach plamy na skórze samoistnie znikną, bądź znacznie zjaśnieją, jednak na ich miejscu mogą dość szybko pojawić się kolejne zmiany i aby im zapobiec niezbędna jest wizyta u endokrynologa.

Przyczyny dermatopatii cukrzycowej

Lekarze do dziś nie są w stanie podać jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości.Przyczyny jej powstania wiąże się głównie z neuropatycznymi powikłaniami cukrzycowymi, gdyż zaobserwowano, iż pojawia się ona najczęściej u cukrzyków.

 Za inne przyczyny choroby uważa się: problemy z pigmentem w skórze, nadmierna ekspozycja na ciepło lub zimno, urazy termiczne, problemy z przepływem krwi, uszkodzenia nerek,uszkodzenia nerwów czuciowych czy uszkodzenia siatkówki oka.