Ocena: 3.6 / 5.0

Gastroskopia - badanie wykonywane w GdańskuBadania endoskopowe, polegające na umieszczeniu we wnętrzu ciała specjalnej sondy – endoskopu, mają na celu  diagnozowanie chorób układu pokarmowego, a także pomocne są w ortopedii i laryngologii. Ze względu na badany obszar ciała endoskopię można podzielić m.in. na: gastroskopię (badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego) i kolonoskopię (badanie oceniające błonę jelita grubego).

Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, które przeprowadzane jest przede wszystkim przez lekarzy internistów i chirurgów. Umożliwia ono ocenę żołądka, przełyku, dwunastnicy, jak również pobieranie wycinków do badania histopatologicznego.Wykonując badanie wnętrza żołądka wykorzystuje się urządzenie zwane gastroskopem, którego nazwa pochodzi od połączenia greckich słów „gastro” i „skopeo” (czyli „żołądek” i „patrzę”).

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem badania kolonoskopii – KLIKNIJ TU

Badania: gastroskopia, kolonoskopia oraz konsultacje specjalistyczne lekarza gastroenterologa możesz zarezerwować i opłacić się on-line w Portalu Pacjenta ETER-MED:

portal.etermed.pl

CZEMU SŁUŻY BADANIE GASTROSKOPII?

W Pracowni Gastroskopii ETER-MED używane są nowoczesne markowe gastroskopy firmy Pentax,  które po każdym użyciu są bardzo dokładnie myte i dezynfekowane w pełni automatycznych myjkach. Pozwala to uzyskać lekarzowi jak najlepszy obraz podczas badania oraz zapewnia bezpieczeństwo badanego. Podczas badania lekarz wprowadza gastroskop do przewodu pokarmowego pacjenta, a następnie dokładnie ogląda: przełyk, wpust (połączenie przełyku i żołądka), cały żołądek, odźwiernik (połączenie żołądka i dwunastnicy) oraz dwunastnicę. W trakcie badanie ocenia wygląd błony śluzowej, elastyczność ścian, zwraca uwagę na obecność owrzodzeń, nadżerek, polipów, guzów, uchyłków, przepukliny, zwężeń, zniekształceń itp. Niekiedy znajduje i wydobywa ciała obce, m.in. nierozpuszczone tabletki, pestki, bezoary (niestrawione, zbite w kulę resztki produktów roślinnych – w Polsce rzadko spotykane), bądź przypadkowo lub specjalnie połknięte przedmioty, takie jak: gwoździe, żyletki, pierścionki itp. Gastroskopia umożliwia również usunięcie pozostałych po zabiegu operacyjnym nici chirurgicznych czy ości wbitych w ścianę przełyku.

Jednymi z najważniejszych zalet gastroskopii są: możliwość oceny prawie w całości powierzchni przełyku, żołądka i dwunastnicy, pobranie wycinków do badań histopatologicznych, jak również obserwowanie zmian zachodzących w badanych narządach. Wycinki uzyskuje się za pomocą malutkich kleszczyków, które skubiąc powierzchnię błony śluzowej pobierają niewielkie (wielkości ziarenka ryżu) próbki do oceny pod mikroskopem. Zabieg ten jest dla pacjenta prawie niebolesny, a błona śluzowa żołądka szybko się regeneruje. Badanie wycinka pobranego podczas gastroskopii umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych, a tym samym szybszą możliwość rozpoczęcia leczenia..

W trakcie badania można również tamować krwawienia pochodzące z wrzodów, naczyń i nadżerek, co umożliwia uniknięcie ryzykownego i obciążającego organizm zabiegu chirurgicznego. Można także usunąć polip osiadły w żołądku, wprowadzając do kanału biopsyjnego giętką drucianą pętlę, którą zarzuca się jak lasso na wystający polip. Po uchwyceniu szypuły polipa tuż przy podstawie, przepuszcza się przez pętlę prąd diatermiczny, powodując tym samym odcięcie polipa, a jednocześnie zapobiegając nadmiernemu krwawieniu. Zabieg ten jest bezbolesny i – jeśli przebiegał prawidłowo – pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

WSKAZANIA DO WYKONANIA GASTROSKOPII

Wskazania do wykonania gastroskopii są niezwykle zróżnicowane – począwszy od bólu w nadbrzuszu mogącym świadczyć o nieprawidłowościach powstałych w początkowym odcinku przewodu pokarmowego, po wskazania diagnostyczne, profilaktyczne, terapeutyczne i umożliwiające monitorowanie leczenia choroby wrzodowej, nowotworowej czy rożnego pochodzenia krwawień.

Przeciwwskazania

Gastroskopia jest badaniem inwazyjnym, tzn. takim, w którym narusza się ciągłość tkanek i wykonuje pewne zabiegi ingerujące w jamy ciała pacjenta, dlatego też obarczona jest ryzykiem powikłań.Ich liczna z każdym rokiem znacznie się zmniejsza, a to za sprawą nowoczesnego sprzętu i podnoszenia kwalifikacji przez lekarzy, którzy wykonują badanie.

Pracownia Gastroskopii ETER-MED używa innowacyjnego sprzętu firmy Pentax, zaś same gastroskopy po każdym użyciu są poddawane automatycznemu myciu w zaawansowanych technologicznie myjkach.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO GASTROSKOPII

Szanowni Państwo, w trosce o Państwa zdrowie i komfort, prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń dotyczących badania:

  1. Badanie zostanie wykonane w znieczuleniu miejscowym (zostanie znieczulona tylna ściana gardła)
  2. Prosimy o przyniesienie i przedstawienie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografii itp. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
  3. Osoby przyjmujące leki na żołądek ( Polprazol, Controloc  i inne) powinny odstawić te leki na 14 dni przed badaniem.
  4. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi takie jak: – Acenocumarol, Sintrom, Ticlid powinny odstawić je TYLKO za zgodą lekarza prowadzącego. Lekarz w zamian powinien przepisać heparynę drobnocząsteczkową – Aspiryna, Acard, Acesan itp. Pacjent może odstawić te leki sam na 7 dni przed badaniem.
  5. Osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego ośrodka.
  6. Jeżeli badanie odbędzie się do południa, w dniu badania, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych – na śniadanie należy zjeść kisiel lub galaretkę, popijając słabą herbatą lub wodą. Później do czasu badania należy pozostać na czczo.
  7. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając ją niewielką ilością wody.
  8. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowywania do badania.
  9. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
  10. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.

DO PRZYJĘCIA PROSIMY ZGŁOSIĆ SIĘ Z WYMIENIONYMI DOKUMENTAMI:

Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu osobistego inny dokument tożsamości zawierający PESEL pacjenta)

OPIS BADANIA

W pracowni gastroskopii ETER-MED w Gdańsku badanemu, na jego wyraźne życzenie, znieczula się gardło aerozolem lignokainowym. Następnie prosi się pacjenta  o położenie na lewym boku na stole endoskopowym, opierając głowę na niewielkiej poduszce tak, aby leżała ona w osi długiej ciała. Między zęby wkładany jest plastikowy ustnik chroniący gastroskop przed przypadkowym przegryzieniem. W dalszej kolejności lekarz wprowadza końcówkę gastroskopu ponad językiem do gardła i prosi badanego do wykonania odruchu połykania, który umożliwia wsunięcie go do przełyku. Zadaniem badanego jest w tym momencie tylko spokojne leżenie i miarowe oddychanie. Nie należy się przejmować odruchami wymiotnymi, odbijaniem i wypływającą z ust śliną- jest to naturalne zjawisko. Po wykonanej gastroskopii pacjent powinien odpocząć przez kilka minut w poczekalni, a następnie może udać się do domu. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio po badaniu, ponieważ gardło jest jeszcze znieczulone i nie jest w stanie w pełni kontrolować połykania. Stan taki mija zwykle po około 30 minutach. W przypadku, gdy pobierane są wycinki do badań należy się stosować do zaleceń lekarza.

WYNIKI BADANIA

Opis badania endoskopowego otrzymuje się w chwilę po zabiegu. Lekarz ustala też dalsze zalecenia co do postępowania i ewentualnego leczenia.

Badanie  gastroskopii można wykonać w Centrum Zdrowia ETER-MED w Gdańsku. Aby wykonać badanie należy zarejestrować się przez internet: portal.etermed.pl i opłacić za badanie on-line. Można też rejestrować się telefonicznie: 58-3058080 lub osobiście.

 Druki do pobrania:

GASTROSKOPIA

Gastroenterolog w Gdańsku – Poradnia Gastroenterologiczna  ETER-MED

Gastroskopia Gdańsk, Gastroskopia Gdynia, Gastroskopia Sopot, Gastroskopia Trójmiasto