Ocena: 5.0 / 5.0

Kobiety nie zauważają znaków, jakie wysyła organizm, próbując je ostrzec przed chorobami serca!

Objawy, które ostrzegają kobiety przed chorobami serca, takie jak: bóle mięśni i stawów, zmęczenie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bardzo często mylnie kojarzone są z objawami stresu lub zbyt szybkiego stylu życia.

Kobiety nie zauważają znaków, jakie wysyła organizm, próbując je ostrzec przed chorobami serca!

Kobiety nie zauważają znaków, jakie wysyła organizm, próbując je ostrzec przed chorobami serca!

Mało, która kobieta zdaje sobie sprawę z faktu, że choroby serca są najczęstszym zabójcą zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet i ogromnie ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, jakie przekazuje nam nasze własne ciało – uważają naukowcy Centrum Medycznego Penn Health Milton S.Hershey.

Statystycznie na choroby układu krążenia umiera co druga Polka i co trzeci Polak, a mimo to, nadal wiele osób uważa, że zawał serca jest typowo męską przypadłością!

Różne objawy zawału serca u kobiet i u mężczyzn

Dr Charles Chambers, kardiolog z Penn State mówi, że choroby serca rozwijają się w ten sam sposób u obu płci – tętnice zostają zablokowane, co niejednokrotnie prowadzi do zawału mięśnia sercowego, jednak kobiety mogą odczuwać inne objawy niż mężczyźni.

Pomimo tego, że paniom zdarza się odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej albo nagle stracić oddech, to często te dolegliwości przypisują wszystkiemu innemu, byle nie chorobom serca.

Na samym początku zawał serca u mężczyzn charakteryzuje ból zamostkowy promieniujący do lewego ramienia, uczucie duszności i pieczenia za mostkiem, natomiast w przypadku kobiet jest to narastające zmęczenie, zła tolerancja wysiłku, bóle pleców i objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. nudności czy zgaga.

Dr Chambers uważa, że rozpoznanie chorób serca przez kobiety zawsze jest dużym wyzwaniem, ponieważ trudno jest przyjąć stosunkowy trudny do określenia objaw, jako potencjalne zagrożenie. Naukowiec radzi kobietom, że jeśli zauważą u siebie objaw, który pojawia się nagle, jest niejasny i nieznana jest jego przyczyna, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Groźne choroby serca

Groźne choroby serca

Faktem jest, że choroba wieńcowa, w której tętnice dostarczające krew do serca są zbyt wąskie, częściej dotyka młodych mężczyzn niż kobiet. Być może wynika to z tego, że kobiety bardziej dbają o siebie, minimalizując tym samym czynniki ryzyka zawału serca – używki (alkohol, papierosy), wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom złego cholesterolu. Ponadto kobiety są chronione przed chorobami serca również przez hormony – estrogeny.

W chwili kiedy panie przechodzą menopauzę, a organizm przestaje wytwarzać ochronne hormony, ryzyko rozwinięcia się chorób serca jest równie prawdopodobne, jak u mężczyzn, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową, zdrową dietę i umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Problem może być szczególnie niebezpieczny w przypadku kobiet, w których rodzinie występowały choroby serca.

Zapobieganie chorobom układu krążenia powinno być nawet ważniejsze dla kobiet, ponieważ ich tętnice są węższe i mogą nie kwalifikować się do zabiegu chirurgicznego lub założenia stent, czyli zabiegów niejednokrotnie ratujących życie. Co więcej, na kobietach mających węższe tętnice niż mężczyźni ciąży większe ryzyko „zapchania się” tętnic przez zator.

Co więc powinniśmy robić, aby dbać o swoje serce? Przede wszystkim zdrowo jeść, być aktywnym, zrezygnować z używek i nie ignorować sygnałów, jakie wysyła nam nasz własny organizm! Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.