Ocena: 3.5 / 5.0

Kolonoskopia w narkozie już jest dostępna w ETER-MED!

Kolonoskopia jest niezwykle ważnym badaniem, ponieważ dzięki niej możemy uchronić się przed zachorowaniem na raka jelita grubego. Nowotwór ten rozwija się przez wiele lat. W ciągu pierwszych pięciu lat będzie prawdopodobnie niegroźnym polipem, który można usunąć podczas kolonoskopii.

Pomimo tego, że w Polsce badanie to jest refundowane przez NFZ dla osób, które ukończyły 50 rok życia, to lekarze zachęcają do jego wykonania również młodszych pacjentów. Badania jakie przeprowadzono w kierunku zachorowań na ten nowotwór i niepokojące prognozy naukowców potwierdzają konieczność wcześniejszego wykonania kolonoskopii. Według Amerykańskich badaczy w najbliższych latach zachorowalność na raka jelita grubego u osób do 30 roku życia wzrośnie aż o 90 procent!

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym już jest dostępna w ETER-MED!

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym już jest dostępna w ETER-MED!

Jednym z głównych powodów sprawiających, że wiele osób nie decyduje się na badanie, jest strach związany z bólem i dyskomfortem podczas kolonoskopii.

“W życiu nie pójdę na kolonoskopię, bo to boli” – oświadczyła znajomym Karolina, 30-latka z Sopotu. Niestety takich osób jak Pani Karolina jest znacznie więcej. Mało kto wie, że badanie to może być przeprowadzone w pełnym znieczuleniu, które pozwala pozbyć się bólu, strachu i dyskomfortu.  W Polsce możliwość wykonania kolonoskopii w pełnym znieczuleniu jest możliwa tylko w prywatnych placówkach, ale warto z niej skorzystać.

NFZ podkreśla, że nie ma funduszy na kolonoskopię w pełnym znieczuleniu. Brakuje pieniędzy nie tylko na samo znieczulenie, ale też opiekę lekarską, anestezjologa i pobyt pacjenta na sali pooperacyjnej.

Takie badanie nie boli, a  rak jelita grubego w swoim zaawansowanym stadium już tak. Bóle brzucha, bóle w prawym podbrzuszu, bóle krocza, kolki jelitowe to tylko jedne z bardzo nieprzyjemnych i dokuczliwych objawów nowotworu, dlatego nie warto zwlekać z badaniem.

Bezbolesna kolonoskopia w Przychodni ETER-MED w Gdańsku

W Centrum Zdrowia ETER-MED przy ul. Żabi Kruk 10 każdy Pacjent może umówić się na kolonoskopię w pełnym znieczuleniu (pod narkozą). Koszt pełnego znieczulenia w promocyjnej cenie – 385 zł.

Cena ta obejmuje nie tylko pełne znieczulenie, ale również pełną, profesjonalną opiekę medyczną przed i po badaniu. Podczas badania każdemu pacjentowi towarzyszy lekarz przeprowadzający kolonoskopię, pielęgniarka, lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Pacjent jest pod kontrolą zarówno specjalistów, jak i najwyższej klasy aparatury medycznej kontrolującej czynności życiowe. Kolonoskopia w naszej przychodni to bezbolesne badanie i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Po przeprowadzonym badaniu i wybudzeniu się, pacjent zostaje przewieziony na salę obserwacyjną, gdzie będzie przebywał około 3 godzin. Po tym czasie może opuścić szpital, jednak konieczna jest obecność osoby towarzyszącej, która weźmie na siebie odpowiedzialność obserwacji pacjenta przez najbliższe godziny po badaniu. Istotne jest również to, że 24 godzin po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów.

Jak można się umówić na kolonoskopię w pełnym znieczuleniu?

Można korzystać z rejestracji on-line w Portalu Pacjenta ETER-MED. Masz możliwość zapisać się na badanie logując się na stronie www.portal.etermed.pl. Dostępne terminy można sprawdzić również bez rejestracji na w/w stronie.

Termin badania można zarezerwować także dzwoniąc pod numer telefonu 58 320 26 00.

Jakie są przeciwwskazania do badania?

Pomimo tego, że kolonoskopia jest bardzo ważnym badaniem, często ratującym życie pacjenta, to istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania kolonoskopii są:

 • Perforacja  i częściowe uszkodzenie jelita grubego,
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • Choroba Leśniowskiego Crohna,
 • Postępujące zapalenie okrężnicy,
 • Toksyczne rozdęcie okrężnicy,

Badanie nie powinno być przeprowadzone również u osób, które:

 • Niedawno przebyty zawał serca,
 • Zmagają się z niestabilnością układu krążenia,
 • Zmagają się z ostrą niewydolnością oddechową,
 • Niedawno miały wykonywaną operację w okolicy jelita grubego i miednicy,
 • Zmagają się z duży tętniakiem aorty brzusznej,
 • Zmagają się z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
 • Są w ciąży.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Pierwszy etap przygotowania do kolonoskopii powinien się rozpocząć już tydzień przed badaniem. To czas, w którym powinno się bardziej zwrócić uwagę na swoją dietę. Nie musi być ona bardzo restrykcyjna, ale zaleca się dietę lekkostrawną.

72 godziny przed badaniem nie powinno się spożywać owoców i warzyw, które mają ziarna i pestki (np. maliny, arbuz, kiwi, siemię lniane, ogórek, pomidor). Należy też zrezygnować z ciemnego pieczywa.  Na 48 godzin przed planowanym badaniem pacjent powinien przestrzegać rygorystycznej, płynnej diety. Można spożywać kisiel, buliony, mleko, niewielkie ilości miodu,

Kolonoskopia w pełnym znieczuleniu Gdańsk

Kolonoskopia w pełnym znieczuleniu Gdańsk

wodę niegazowaną, herbatę. Na 6 godzin przed badaniem nie powinno się już przyjmować żadnych płynów.

Zalecane jest również przyjęcie środka przeczyszczającego. Przygotowanie do kolonoskopii zależne jest również od pory dnia, w której badanie będzie wykonywane.

Dowiedz się więcej – jak przygotować się do kolonoskopii!

Jakie rodzaje badań kolonoskopii są dostępne w ETER-MED?

 1. Badanie kolonoskopii ze znieczuleniem miejscowym – koszt badania 390zł w cenie promocyjnej (znieczulenie miejscowe w żelu jest zawarte w cenie badania)
 2. Badanie kolonoskopii w sedacji  – koszt badania 390zł + koszt sedacji 130zł

Należy jednak wiedzieć, że sedacja nie jest znieczuleniem ogólnym, sedacja jest to uspokojenie – obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości (możliwe jest jednak częściowe jej ograniczenie).

3. Badanie kolonoskopii w pełnym znieczuleniu (ogólnym) – koszt badania 390zł w cenie promocyjnej + 365zł koszt znieczulenia pełnego

* Podczas badania kolonoskopii może okazać się, że należy usunąć polip.

Koszt usunięcia  polipów wynosi 350zł (+ 60zł za każdy usunięty polip tytułem badania histopatologicznego).

Ważne – opłatę za badania kolonoskopii należy dokonać najpóźniej 3 dni przed planowanym terminem badania!

Kolonoskopia w narkozie Gdańsk