Ocena: 4.1 / 5.0

Szanowni Państwo!

Przeciwdziałamy koronawirusowi

Przeciwdziałamy covid-19

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, wprowadziliśmy zmiany w funkcjonowaniu wszystkich placówek ETER-MED. Wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu przychodni mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym pacjentom oraz personelowi.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

⛔  Rejestracja odbywa się TYLKO drogą telefoniczną lub internetową.

⛔  Obowiązuje zakaz wstępu do przychodni ETER-MED, jeżeli nie wyznaczono konkretnej godziny konsultacji/badań (w tym laboratoryjnych) lub nie przeprowadzono wcześniej ankiety epidemiologicznej lub nie zmierzono temperatury przed wejściem.

⛔  Pacjenci są rejestrowani do lekarzy rodzinnych (POZ) na TELEPORADY lub na wizyty osobiste. W trakcie udzielania teleporady lekarz może zalecić osobistą wizytę w przychodni.

Umów teleporadę z lekarzem POZ ETER-MED komercyjną lub na NFZ

Przeczytaj o zasadach udzielania teleporad.

⛔ Obowiązuje zakaz wstępu do przychodni bez maski zakrywającej nos i usta (nie akceptujemy przyłbic ani masek z zaworkiem). Podczas całego pobytu na terenie przychodni należy cały czas być w masce zasłaniającej nos i usta. Jeżeli masz maskę z zaworkiem dodatkowo musisz założyć inną maskę np. chirurgiczną.

✅ Wznowiliśmy zapisy dla nowych pacjentów do naszych przychodni. Warunkiem skorzystania z naszych bezpłatnych usług podstawowej opieki zdrowotnej, w tym także wysokiej jakości teleporad, jest posiadanie nr PESEL oraz ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Jak zapisać się do ETER-MED w trakcie pandemii koronawirusa?

 1. Należy zatelefonować do nas (58 3202600) i podać swoje dane i umówić się na termin osobistego podpisanie deklaracji.
 2. Należy zatelefonować do nas (58 3202600) i podać swoje dane i poprosić o przesłanie deklaracji na email. Po podpisaniu i zeskanowaniu należy nam odesłać ją drogą elektroniczną.
 3. Portal Pacjent.gov.pl umożliwia zapisanie się z wykorzystaniem e-puapu (profilu zaufanego). Stanowczo odradzamy tę drogę gdyż w centralnych rejestrach są nieaktualne dane naszego personelu i taka deklaracja będzie musiała być odrzucona przez nasze przychodnie.  Obecnie zwróciliśmy się o korektę tych danych.

Jeżeli podpisujesz deklarację  wyboru przychodni w naszej przychodni poproś o kod autoryzacyjny do Portalu Pacjenta ETER-MED aby była możliwa rejestracja on-line za pomocą portal.etermed.pl. Jeżeli podpisujesz „na odległość” skorzystaj z innej opcji weryfikowania Twojej tożsamości.

Wszelkie konsultacje i badania (w tym laboratoryjne) muszą być uprzednio ZAREJESTROWANE telefonicznie przez REJESTRACJĘ w naszym systemie. Dwa dni robocze przed planowaną poradą/wizytą Pacjent otrzyma SMS z linkiem do ankiety epidemiologicznej.  W razie niewypełnienia ankiety zostanie ona przeprowadzona drogą telefoniczną. Odpowiedzi na pytania z ankiety stanowią integralną część dokumentacji medycznej Pacjenta. Przed wejściem do przychodni każdemu pacjentowi mierzymy temperaturę. Zastrzegamy sobie prawo do nie wpuszczenia Pacjenta do przychodni ze względów epidemiologicznych.

Uwaga!

Jeżeli miałeś kontakt z osobą zakażoną – zostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami. Wszelkie wątpliwości dotyczące dalszego postępowania wyjaśniaj TELEFONICZNIE z sanepidem lokalnym:

 • Gdańsk: 58-32-00-815 lub 698941776 (alarmowy)
 • Pruszcz Gdański: 58 683 50 94 lub 503397415 (alarmowy)
 • Nowy Dwór Gdański:  55 247 57 01 lub  513025100 (alarmowy)

lub

skorzystaj z informacji centralnej GIS: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt  lub  +48222500115

Co zrobić jeżeli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Po pierwsze zachowaj spokój. W przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19, należy zminimalizować kontakty z innymi ludźmi i poddać się samoizolacji. Jeżeli są objawy infekcji powinniśmy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w formie teleporady.

Ze względu na bardzo dużą liczbę chorujących czas oczekiwania na konsultację lekarską może być wydłużony dlatego możesz bez kontaktu z lekarzem uzyskać skierowanie na bezpłatny test.

Jak otrzymać skierowanie na bezpłatny test COViD19 bez udziału lekarza?
🔹 Wejdź na stronę: gov.pl/dom
🔹 Kliknij Wypełnij formularz kwalifikacyjny.
🔹 Otrzymasz informację, czy kwalifikujesz się na test.
🔹 Jeśli tak, wybierz opcję zlecenie online.
🔹 Zaloguj się przez  profil zaufany.
🔹 Uzupełnij dane. Potrzebny Ci będzie dokument tożsamości.
🔹 Wyślij zgłoszenie. Po wysłaniu zgłoszenia automatycznie zostanie wystawione zlecenie na test.
 
➡️ Jeżeli nie masz profilu zaufanego, po wypełnieniu formularza, wybierz opcję zlecenie przez konsultanta, uzupełnij dane, wyślij zgłoszenie i czekaj na telefon od Konsultanta następnego dnia, który wystawi ci zlecenie podczas rozmowy. Konsultant podejmuje dwie próby kontaktu.

Możesz także umówić się  na test covid-19 bez skierowania (tel. 58 727 05 05).

Od momentu wystawienia skierowania na test jesteś na kwarantannie. W przypadku wyniku negatywnego kwarantanna będzie automatycznie anulowana z dniem kolejnym, zaś w przypadku pozytywnego wyniku (potwierdzenia choroby) kwarantanna zostaje zamieniona na izolację. Pamiętaj, by umówić się z lekarzem na teleporadę. Jeżeli wystąpi nagłe pogorszenie stanu zdrowia, duszność, bóle w klatce piersiowej, lub inne objawy zagrażające życiu, to  niezwłocznie dzwoń na 112 mówiąc, że masz potwierdzony wynik zakażenia COVID19 i zgłoś niepokojące objawy.

Wykaz punktów pobierających wymaz.

Częste pytania.

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Do najczęściej zgłaszanych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 możemy zaliczyć:

 • wysoką gorączkę,
 • duszność,
 • kaszel,
 • kłopoty z oddychaniem,
 • zmęczenie
 • ból gardła.

Rzadziej występującymi objawami są:

 • utrata smaku i węchu,
 • bóle mięśni, głowy,
 • biegunka,
 • wysypka lub przebarwienie palców u rąk i stóp,
 • zapalenie spojówek.

Infekcja wirusem jest niespecyficzna i może przebiegać bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. W takim przypadku, chorzy nie wymagają specjalnego leczenia

Jak przygotować się do badania PCR na Covid19?

Minimum 2 godz. przed badaniem:
➡️ nie jedz
➡️ nie pij
➡️ nie żuj gumy
➡️ nie płucz jamy ustnej i nosa
➡️ nie myj zębów
➡️ nie przyjmuj leków
➡️ nie pal papierosów

 

Czy na badanie Covid19 w punktach drive-thru trzeba wcześniej umawiać się telefonicznie?

 • Pruszcz Gdański -> Pacjent się wcześniej nie umawia tylko jedzie do laboratorium DIAGNOSTYKA znajdującego się na ul. Raciborskiego 2a w godzinach 15-19:30 (Pacjent musi posiadać numer zlecenia!)
 • W pozostałych punktach wymagana jest rejestracja telefoniczna. Jeżeli masz zlecenie (skierowanie) od lekarza POZ, będziesz musiał podać nr zlecenia.

Jak wygląda skierowanie na testy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2?

Jeżeli pacjent ma objawy wskazujące na infekcję SARS-CoV-2, System sam wystawia zlecenie na test (gov.pl/dom) lub wystawia je lekarz podstawowej opieki medycznej. Po wystawieniu skierowania na test pacjent automatycznie otrzymuje kwarantannę do dnia wyniku (z przerwą na wykonanie testu – ale należy mieć przy sobie potwierdzenie zarejestrowania na badanie albo skierowanie).

Jeżeli pacjent ma możliwość, powinien skorzystać z punktu drive-thru, gdzie nie wysiadając z auta, ma pobierany wymaz z nosogardzieli.

Jeżeli pacjent jest niesamodzielny, lekarz informuje telefonicznie Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o konieczności wykonania badania. Stacja wystawia zlecenie testu i wysyła karetkę – tzw. „wymazówkę”.

Gdzie sprawdzę wynik lub informację o nałożonej izolacji lub kwarantannie?

Informacje te są dostępne na tzw. Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), które każdy z nas posiada, ale logowanie do niego jest możliwe za pomocą tzw. Profilu Zaufanego.

Jeżeli ktoś nie ma profilu zaufanego, zobacz jak go założyć.

Od 3 listopada SANEPID może do nas dzwonić z nr +48 221043705, z którego może być nadawany komunikat o objęciu kwarantanną. W przypadku pytań o #COVID19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48222500115.

Mam dodatni wynik. Kto mi wystawi zwolnienie na czas izolacji?

Zwolnienie lekarskie nie jest wymagane. Wystawienie skierowania na test automatycznie wprowadza kwarantannę (od następnego dnia), wynik ujemny zamyka kwarantannę, a dodatni zamienia w izolację.  Zwolnienie lekarskie na okres poprzedzający wystawić może lekarz.  Jeżeli Pacjent otrzymał wynik dodatni, automatycznie jest kierowany na 10-dniową izolację. Jeżeli objawy nie ustąpują Pacjent powinien umówić się na teleporadę z lekarzem (koniecznie przed zakończeniem izolacji), który ma możliwość przedłużenia izolacji. Informacje o izolacji lub kwarantannie są dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjent powinien jedynie poinformować pracodawcę o przyczynie nieobecności.

Od 03 listopada kwarantannie domowej automatycznie poddawne są wszystkie osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkujące. Kwarantanna ta trwa jeszcze 7 dni od zakończenia izolacji osoby zakażonej.

Jeżeli masz wynik dodatni testu na koronawirusa  domownicy już nie muszą czekać na telefon z  sanepidu o kwarantannie, gdyż powinieneś zgłosić osoby współzamieszkujące z Tobą do kwarantanny : https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt .

Jeżeli masz wątpliwość możesz napisać do sanepidu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt  lub zadzwonić: +48222500115

Jeżeli masz wynik dodatni możesz zawnioskować o bezpłatny dostęp do pulsoksymetru (osoby , które ukończyły 55 rok życia są automatycznie dodawane do listy chętnych).

 

Kto mi wystawi zwolnienie lekarskie, jeżeli sanepid skierował mnie na kwarantannę?

W trakcie trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje nam wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy wypłacany przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę) lub ZUS. Wystarczy, że pacjent pobierze stosowny dokument z elektronicznym podpisem ze swojego Internetowego Konta Pacjenta, a następnie wyśle go np. mailem do pracodawcy. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z IKP lub pracodawca nie ma dostępu do systemu ZUS lub w systemie ZUS jest brak informacji o kwarantannie lub izolacji , pracownik może napisać oświadczenie o odbytej/odbywanej kwarantannie lub izolacji i wysłać pracodawcy emailem.

Jeżeli nie mam objawów choroby, a chciałbym zrobić test na Covid19, gdzie wykonać?

Taki test można wykonać odpłatnie, np. kupując go w naszym internetowym sklepie. Po zakupie można umówić się u nas na termin pobrania wymazu. Wynik jest zawsze na drugi dzień.

Co zrobić, jeśli nie stwierdzono u nas zakażenia koronawirusem, a źle się czujemy?

W obecnej sytuacji, w przypadku każdej infekcji, musimy szczególnie dbać o zdrowie swoje i najbliższych. Katar, kaszel, czy gorączka powinny zmobilizować nas do pozostania w domu. Narażanie innych osób, które mogą łatwo się od nas zarazić, jest postępowaniem niezwykle egoistycznym. Zwykła infekcja wirusowa może tak obniżyć naszą odporność, że nasz organizm nie będzie w stanie zwalczyć zakażenia koronawirusem. Zdarza się także, że nie wszystkie mutacje koronawirusa są wykrywane przez obecnie stosowane testy.

Jak często występują objawy Covid19?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby otyłe, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

Koronawirusy są wrażliwe na podstawowe środki dezynfekcyjne i wysoką temperaturę. Skuteczne są więc standardowe procedury stosowane do odkażania.

Do podstawowych sposobów zapobiegania zakażeniu należą:

 • częste mycie rąk wodą z mydłem; odkażanie rąk preparatami na bazie alkoholu oraz unikanie dotykania rękami oczu, nosa, ust (jest to częsty nawyk, którego nie kontrolujemy);
 • zakrywanie nosa i ust maseczką
 • podczas kaszlu i kichania, używanie jednorazowej chusteczki, która powinna zostać natychmiast usunięta lub kichanie w zgięcie łokcia, nigdy w otwarte dłonie;
 • w przypadku kontaktu z innymi osobami wskazane jest utrzymanie odległości co najmniej 1,5 metra.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie jest szczepienie.

Wszystko o izolacji domowej (jestem zakażony – mam koronowirusa).

Warto wiedzieć, że ostateczny czas trwania izolacji domowej nie jest z góry określony – zależy przede wszystkim od stanu zdrowia i objawów towarzyszących zakażeniu, na podstawie której lekarz POZ (lub lekarz w izolatorium) podejmuje decyzję, czy należy ją wydłużyć.

 • Jeżeli masz wynik dodatni możesz zawnioskować o bezpłatny dostęp do pulsoksymetru (osoby , które ukończyły 55 rok życia są automatycznie dodawane do listy chętnych).
 • Osoby skierowane do izolacji w warunkach domowych w 7 dobie otrzymują SMS o konieczności skontaktowania się z lekarzem POZ w 8-10 dobie trwania izolacji. Wtedy lekarz decyduje, jak długo potrwa izolacja – najlepiej to zrobić bądź w formie teleporady.
 • Jeśli lekarz POZ nie przedłuży izolacji, jej koniec następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 (w przypadku osób bez objawów klinicznych COVID-19)
 • Jeżeli u pacjenta pojawiły się objawy infekcji, izolacja powinna zakończyć się po 3 dniach bez gorączki i bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego – nie wcześniej jednak, niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
 • W przypadkach szczególnych – uzasadnionych klinicznie lub w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej – zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników testu z próbek, które pobrano w co najmniej 24-godzinnych odstępach. Zasada ta dotyczy osób, które wcześniej otrzymały pozytywny wynik testu. Wytyczne ministerstwa precyzują, że w przypadku personelu medycznego wykonanie testu nie jest warunkiem powrotu do pracy.
 • Osoby, które mają słabą odporność np. z powodu chorób przewlekłych, mogą być na izolacji dłużej, nawet do 20 dni.

Jak zachowywać się podczas izolacji w domu?

 • Dwa razy dziennie wykonuj pomiar temperatury ciała (termometrem medycznym, np. Berrcom JXB-178), przyjmuj co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, przyjmuj 3-4 lekkostrawne posiłki
 • Dwa razy dziennie dokonaj pomiarów saturacji za pomocą pulsoksymetru (np. CONTEC CMS 50D)
 • Przebywaj (całą dobę) w jednym pokoju, w którym nie mieszkają/ nie przebywają inni domownicy
 • Staraj się komunikować z otoczeniem poprzez telefon, komputer, jak najmniej narażając inne osoby na kontakt
 • Inni domownicy NIE powinni zbliżać się do Ciebie bliżej niż na 2 metry
 • NIE powinieneś mieć kontaktu ze zwierzętami domowymi – mogą przenieść wirusa na osoby zdrowe, na sierści, której dotykasz
 • Jeśli inna osoba wchodzi do pokoju w którym przebywasz, powinna założyć maseczkę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik)
 • NIE wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz
 • NIE wchodź do innych pomieszczeń zwłaszcza, jeśli ktoś w nich przebywa
 • Jeżeli w mieszkaniu jest wspólna toaleta/łazienka, korzystaj z niej oddzielnie, najlepiej jako ostatni z domowników, myj po sobie urządzenia z których korzystasz, zdezynfekuj WC dostępnymi dla gospodarstw domowych środkami, przed wyjściem umyj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników. Trzymaj przybory toaletowe np. szczoteczkę do zębów w pokoju, w którym odbywasz izolację
 • Często otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz wyjść z pokoju, np. do łazienki, załóż maskę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik)
 • NIE korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza
 • Zmieniaj pościel i piżamę co 2 dni, a ręczniki codziennie
 • Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania wkładaj do worka plastikowego w pokoju, a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak aby inna osoba mogła zrobić pranie
 • Śmieci wrzucaj do plastikowego worka (poproś o zawieszenia pustego worka na klamce), a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak aby inna osoba mogła go wyrzucić do śmietnika
 • Używaj oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanek. Powinny być oddzielne tylko dla ciebie
 • Przygotowane posiłki, wodę, leki spożywaj w warunkach izolacji, poproś, aby podano ci je pod drzwi
 • Brudne naczynia wystawiaj za drzwi pokoju, aby inna osoba umyła je w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu, osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem

Jak sprzątać w mieszkaniu, w którym izolowany jest jeden (dwoje chorych), a reszta jest zdrowa?

 • Kilka razy dziennie dezynfekuj poprzez przecieranie chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekcyjnym klamki do drzwi, blaty stołów, uchwyt lodówki, szafek, rączka czajnika, armatura łazienkowa, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, piloty telewizyjne, tablety, stoliki nocne, włączniki światła
 • Rzeczy powinny być prane w oddzielnym wsadzie, bez ubrań pozostałych domowników

Kwarantanna domowa – zasady

Od 24 października 2020 obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny oraz izolacji. Zgodnie z nimi kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, izolacja natomiast – to odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni.

Od 03 listopada kwarantannie domowej automatycznie poddawane są wszystkie osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkujące. Kwarantanna ta trwa jeszcze  7 dni od zakończenia izolacji osoby zakażonej.

Jeżeli masz wynik dodatni testu na koronawirusa  domownicy już nie muszą czekać na telefon z  sanepidu o kwarantannie, gdyż powinieneś zgłosić osoby współzamieszkujące z Tobą do kwarantanny : https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt .

Jeżeli masz wątpliwość możesz napisać do sanepidu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt  lub zadzwonić: +48222500115

 

Na czym polega kwarantanna domowa?

Kwarantanna domowe, zarówno nakładana przez inspekcję sanitarną, jak i dla osób przekraczających granicę, trwa 10 dni – osoby bezobjawowe nie są poddawane testom na koronawirusa.

Kwarantannę odbywa się we własnym domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, sanepid może skierować cię do wyznaczonego ośrodka.

W trakcie kwarantanny:

 • należy zainstalować w swoim telefonie aplikację Moja Kwarantanna, która będzie monitorowała, czy przestrzegasz zasad kwarantanny, ale pomoże również w ocenie stanu zdrowia czy kontakcie np. z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej, który może dostarczyć leki lub produkty spożywcze. Osoby skierowane na kwarantannę dostają SMS z informacją o możliwości ściągnięcia i zainstalowania aplikacji
 • nie można zmienić miejsca pobytu
 • nie wolno wychodzić z domu ani przyjmować gości
 • zakazane są spacery z psem czy wyjście po zakupy
 • trzeba monitorować stan zdrowia – mierzyć temperaturę, zwracać uwagę na samopoczucie. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy skorzystać z teleporady lekarza POZ.
 • to, czy przestrzegasz kwarantanny i nie opuszczasz domu sprawdzą policjanci. Za nieprzestrzeganie jej zasad grozi grzywna w wysokości do 30 tys. zł.
 • sanepid nie wydaje zaświadczenia o kwarantannie – wszystko jest monitorowane elektronicznie (pacjent.gov.pl).

Ile czasu trwa kwarantanna domowa?

Czas trwania kwarantanny domowej określony jest przepisami oraz zaleceniami, m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku koronawirusa kwarantanna domowa powinna trwać 10 dni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się objawy infekcji COVID-19, można wrócić do codziennych obowiązków. Inspektor sanitarny w uzasadnionym przypadku może zdecydować o skróceniu kwarantanny albo wręcz o zwolnieniu z obowiązku jej odbycia.

Kwarantanna domowa – zmiany od 24 października

W kwarantannie muszą przebywać tylko osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do rozporządzenia:

„W przypadku osób, które są obecnie poddawane kwarantannie, nie ze względu na kontakt z osobą chorą lub zakażoną (tzn. nie miały styczności ze źródłem wirusa SARS-CoV-2), ale jedynie ze względu na wspólne zamieszkiwanie z osobami zdrowymi, które zostały poddane kwarantannie (ze względu na taką styczność), możliwe jest ograniczenie się do nadzoru epidemiologicznego nad tymi osobami bez obejmowania ich kwarantanną”. członkowie rodziny są obejmowani kwarantanną”.

Jak wyjaśniono, sytuacja taka dotyczy na przykład rodziców dzieci, które przebywają w kwarantannie domowej ze względu na kontakt dziecka z zakażonym lub chorym uczniem w szkole, sami jednak nie mieli kontaktu z chorym lub zakażonym uczniem. „W przypadku pojawienia się u przebywającego na kwarantannie ucznia objawów chorobowych – podlega on badaniu w kierunku SARS-CoV-2 i w przypadku uzyskania wyniku dodatniego kwarantanna ucznia ulega przekształceniu w izolację, a rodzice i inni zamieszkujący wspólnie członkowie rodziny są obejmowani kwarantanną”.

Kolejną istotną zmianą jest zwolnienie z kwarantanny osoby, „która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2”.

Przeszedłem koronawirusa (jestem tzw. ozdrowieńcem), gdzie mogę oddać osocze aby pomóc innym?

Kto może być dawcą osocza ?

Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) Link do rozporządzenia

1.      Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe  zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

2.      Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:

         -od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni,

-lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

         -lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

3.      Są w wieku 18-60 lat,

W przypadku jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby bez przeciwciał jak tylko uzyskamy wynik zaprosimy na oddanie osocza.

Jak pobierane jest osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza.

Zabiegi wykonujemy w RCKiK w Gdańsku od poniedziałku do piątku oraz w Oddziałach Terenowych:

-Kościerzyna (rejestracja do oddania w godzinach 7:15-12:30),

-Gdynia (rejestracja do oddania w godzinach 7:15-13:00),

-Kartuzy (rejestracja do oddania w godzinach 7:00-12:00),

-Wejherowo (rejestracja do oddania w godzinach 7:00-11:00),

Kontakt: email: [email protected]gda.pl  , tel. 58 520-40-10

Gdzie się szczepić przeciwko Covid19?

Informacje o szczepieniach

Pacjent będzie mógł zapisać się na szczepienie przez:
• Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl
• infolinię Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19 pod numerem 989
• lekarza, który wystawił e-skierowanie na szczepienie
• bezpośrednio w punkcie szczepień

 

Więcej informacji: