Ocena: 5.0 / 5.0

Niedoczynność tarczycy – jak ją rozpoznać?

Niedoczynność tarczycy to często występująca dolegliwość, która występuje kiedy tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, a efektem tego jest wiele problemów zdrowotnych. Pomimo tego, że osoba zmagająca się z niedoczynnością tarczycy może na początku nie zauważać żadnych niepokojących objawów, to jest to poważna dolegliwość, która niejednokrotnie prowadzi do groźnych powikłań i nie należy jej lekceważyć.

Najbardziej charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy – jak ją rozpoznać

Niedoczynność tarczycy – jak ją rozpoznać

Uczucie zimna. Uczucie chłodu i niska tolerancja zimna bardzo często dotykają osób z niedoczynnością tarczycy, a spowodowane jest to zwolnionym metabolizmem, prowadzącym do obniżenia temperatury ciała. Pomimo tego, ze jest to dość charakterystyczny objaw omawianej dolegliwości, to może on również wystąpić u osób, które mają problemy z krążeniem krwi lub niedokrwistością.

Nadwaga i otyłość. Ponieważ hormony produkowane przez tarczycę wspomagają metabolizm cukrów i tłuszczów, a także regulują masę ciała, to osoby z niskim poziomem hormonów mogą doświadczyć wzrostu wskaźnika BMI i przyrostu masy ciała. Nawet łagodne przypadki niedoczynności tarczycy mogą zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała i otyłości.

Nieuzasadnione zmęczenie. To bez wątpienia jeden z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy sprawia, że chora osoba czuje się wyczerpana, bez sił i bez energii, a dodatkowa porcja snu czy nawet dłuższy odpoczynek nie są w stanie tego zmienić. Jedyny lekarstwem na zmęczenie w tej sytuacji, jest leczenie niedoczynności tarczycy.

Bóle stawowo-mięśniowe. Niedoczynność tarczycy sprawia, że osoba chora niejednokrotnie zmaga się bólem mięśni i stawów, ich obrzękiem, nadmierną czułością na dotyk, osłabieniem, a nawet sztywnością. Zauważono też związek pomiędzy chorobami tarczycy a reumatoidalnym zapaleniem stawów, co uznaje się za stan autoimmunologiczny. Leczenie obu chorób pomaga w leczeniu ich objawów.

Zaburzenia nastroju. Zdarza się, że osoby, które żyją z niedoczynnością tarczycy częściej doświadczają depresji, lęku, niepokoju, są apatyczne, a nawet obojętne. Dzieje się tak, ponieważ nisko poziom hormonów tarczycy wpływa na zmiany w funkcjonowaniu mózgu.

Trudności z pamięcią i koncentracja. Kolejnymi objawami ze strony układu nerwowego, które występują przy niedoczynności tarczycy są: trudności z zapamiętywaniem, trudności z zachowaniem uwagi i koncentracji, spowolnione myślenie i zwolniona mowa. Zmiany te mogą się cofnąć, jeśli wdroży się odpowiednie leczenie hormonalne.

Zaparcia. To kolejny objaw, który związany jest bezpośrednio z zaburzeniami trawienia. Niedoczynność tarczycy może powodować problemy z perystaltyką jelit i aktywnością żołądka, a to często skutkuje zaparciami, trudnościami z oddawaniem stolca i uczuciem niemożności całkowitego opróżnienia odbytnicy.

Zaburzenia miesiączkowania. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą doświadczać ciężkich, bolesnych i nieregularnych miesiączek, jak również plamień pomiędzy okresami. Problem ten związany jest z wpływem innych hormonów na organizm kobiety.

Przed wizytą u endokrynologa warto wykonać najpierw badania laboratoryjne

Przed wizytą u endokrynologa warto wykonać najpierw badania laboratoryjne

Podwyższony poziom złego cholesterolu. Hormony tarczycy odgrywają bardzo ważną rolę w usuwaniu przez wątrobę nadmiaru cholesterolu z organizmu, dlatego ich niedobór oznacza, że wątroba walczy o tę funkcję, a poziom cholesterolu we krwi może się powiększać.

Jak zauważyli naukowcy, nawet 13% osób z wysokim poziomem cholesterolu zmaga się również z niedoczynnością tarczycy. Leczenie choroby tarczycy może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, nawet u tych, którzy nie przyjmują leków na jego obniżenie.

Zmiany ciśnienia tętniczego. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą częściej doświadczać zmian ciśnienia krwi, zmian rytmu serca, mogą mieć wolniejsze tętno, a nawet bradykardię, która dodatkowo powoduje osłabienie, zawroty głowy, a nawet zaburzenia oddychania.

Nadmierne wypadanie włosów. Nieleczone zaburzenia hormonalne, w tym problemy z tarczycą, mogą przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów. Dzieje się tak dlatego, ze hormony tarczycy mają ogromny wpływ na wzrost i kondycję mieszków włosowych. Niedobór hormonów może prowadzić do wypadania włosów na głowie, nogach, na ciele i twarzy (np. brwi), ale też może skutkować łysieniem.

Powiększone wole również są dość charakterystycznym objawem problemów z tarczycą. Szyja jest wtedy obrzęknięta, a choremu towarzyszy kaszel, chrypka, problemy z połykaniem i oddychaniem.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Bardzo ważne jest, aby osoby, którym towarzyszy nieuzasadnione uczucie zmęczenia, otyłość, zaburzenia nastroju czy inne wyżej wymienione objawy, zgłosiły się do lekarza specjalizującego się w leczeniu pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi – endokrynologa. Lekceważenie problemu i nie podjęcie leczenia niedoczynności tarczycy może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: bezpłodność, śpiączka, depresja, choroby serca, otyłość, zaburzenia oddychania.

Podczas konsultacji endokrynologicznej, lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i prawdopodobnie skieruje go na badania laboratoryjne, mające na celu sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. Po postawieniu diagnozy pacjent rozpoczyna leczenie, które opiera się przede wszystkim na terapii hormonalnej.

Badania laboratoryjne warto wykonać wcześniej, jeszcze przed wizytą u endokrynologa. Jeśli lekarz już podczas pierwszej wizyty zapozna się z wynikami pacjenta, będzie mógł szybciej postawić diagnozę, a tym samym szybciej rozpocząć leczenie pacjenta.

Badaniami, które powinno się wykonać przy niedoczynności tarczycy są:

TSH ,

FT4 ,

FT3 ,

Anty TPO ,

Anty TG,

USG tarczycy ,

Można też zakupić gotowe pakiety badań laboratoryjnych przygotowane w kierunku diagnostyki chorób tarczycy:

Pakiet tarczycowy rozszerzony ,

Pakiet tarczycowy podstawowy .