Ocena: 5.0 / 5.0

Naukowcy z Lublina zostali docenieni również poza granicami kraju. Dzięki telewizji Euronews coraz więcej osób dowiaduje się o ich przełomowym odkryciu – FlexiOss.

Polish scientists joined forces to create a new medical material called “FlexiOss”, which can be used as artificial bone.”

Prace nad sztuczną kością FlexiOss po raz pierwszy zaprezentowano w 2013 roku podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości w Brukseli. Materiał był prezentowany także w Orlando, Dubaju, Singapurze i Dusseldorfie, a na początku stycznia tego roku telewizja Euronews wyświetliła felieton o wynalazku polskich naukowców.

Innowacyjny materiał może zastąpić kość

FlexiOss to biodegradowalny materiał, który wchłania krew, zapobiega powstawaniu skrzepów, zrasta się z ludzkim, jest hypoalergiczny i może zastąpić ludzką kość, co jest niezwykle ważne dla osób, którym grozi amputacja. Warto wiedzieć, że wspomniany materiał po nawilżeniu jest plastyczny, dzięki czemu można go dowolnie przycinać, formować i wypełniać nim ubytki w tkance kostnej. Po operacji staje się suchy i niezwykle twardy. Materiał implatacyjny skutecznie integruje się z uszkodzoną kością i może być wykorzystywany w ortopedii, traumatologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, a także w onkologii (w przypadku ubytków spowodowanych rakiem kości).

Mężczyzna, któremu groziła amputacja nogi, sam chodzi!

Naukowcy z Lublina prowadząc eksperymentalne operacje, wszczepili kompozyt kościozastępczy FlexiOss ponad 40 osobom, a jednym z pierwszych był Pan Daniel Bardega. Mężczyzna w 2010 roku doznał poważnego wypadku na motocyklu, a jego konsekwencją miała być amputacja nogi. Szczęściem było, że leczenia kończyny podjął się zespół specjalistów pod przewodnictwem prof. Adama Nogalskiego. Lekarze odbudowali aż siedem centymetrów kości używając do tego innowacyjnego materiału FlexiOss i metalowej płytki. Od operacji przeprowadzonej w 2012 roku minęło dużo czasu, a wyniki leczenia są zaskakująco dobre. Pan Daniel Bardega samodzielnie chodzi, jest aktywny i cieszy się życiem.

Perspektywy dla technologii FlexiOss są bardzo obiecujące. Już teraz materiał zdobył aż 14 różnych nagród, przyznano mu 3 patenty, a pod koniec tego roku ma otrzymać znak CE, który pozwoli wprowadzić go na rynek w całej Europie. Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych ETER-MED wnikliwie analizuję możliwości zaimplementowania tej technologii w ETER-MED.