Ocena: 4.9 / 5.0

Toksyczne substancją mogą znajdować się również w Twoich meblach!

Jedno z najnowszych odkryć naukowców pokazuje, że dzieci mieszkające w domach z podłogą winylową i sofą poddaną działaniu środków ognioodpornych, mają w moczu lub we krwi ślady potencjalnie szkodliwych toksyn! Wyniki badań zostały przedstawione podczas dorocznego spotkania American Academy for Advance of Science, które się odbyło 17 lutego w Waszyngtonie.

Najnowsze badania pokazują, że niebezpieczne substancje chemiczne są rozpowszechnione bardziej, niż sądziliśmy. Jak się okazuje, nawet meble znajdujące się w naszych domach, mogą zawierać toksyczne związki, które szkodzą przede wszystkim zdrowiu dzieci.

Toksyczne substancją mogą znajdować się również w Twoich meblach!

Toksyczne substancją mogą znajdować się również w Twoich meblach!

Badaniami kierowała Dr Heather Stapleton, doktor chemii środowiskowej z Duke’s Nicholas School of Environment w Durham, która wraz ze swoim zespołem przez trzy lata badała ekspozycję 203 dzieci ze 190 rodzin na substancje zwane półlotnymi związkami organicznymi (SVOC). Są to szkodliwe substancje chemiczne, które pomimo swojej toksyczności są obecne w meblach, materiałach budowlanych czy sprzęcie elektronicznym. Tak naprawdę mogą się znaleźć w każdym pomieszczeniu zamkniętym.

W prowadzonych badaniach sprawdzano, w jaki sposób substancje SVOC docierają do dzieci. Analizowano próbki powietrza znajdującego się w pomieszczeniach, analizowano pyły i piany zawarte w meblach. Przebadano również każde z dzieci. Analizie laboratoryjnej została poddana ich krew oraz mocz.

Dr Stapleton wyjaśnia, że głównym celem badań było zbadanie powiązań pomiędzy określonymi produktami i ekspozycją dzieci oraz wyjaśnienie, w jaki sposób dochodzi do ekspozycji – czy przez oddychanie, kontakt ze skórą czy przypadkowe wdychanie pyłu.

Badanie pokazało, że dzieci mieszkające w domach, w których salonie znajdowała się „niepalna” kanapa, miały aż sześć razy wyższe stężenia PBDE (polibromowanych difenylowych eterów) we krwi, niż dzieci mieszkające w domach, w których nie było takich mebli. Ponadto zauważono, że dzieci mieszkające w domach z podłogą winylową miały piętnaście razy więcej benzylowego ftalanu butylu w moczu, niż dzieci mieszkające w domach bez podłóg winylowych. Istotny jest również fakt, że podłogi winylowe zawierają dioksyny, które wykazują działanie rakotwórcze.

Należy wiedzieć, że narażenie na PBDE wiąże z otyłością, opóźnieniami neurorozwojowymi, zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, chorobami tarczycy i problemami endokrynologicznymi. Inne, wcześniej prowadzone badania sugerują, że ekspozycja na PBDE może powodować również cukrzycę, choroby wątroby, zaburzenia pracy układu immunologicznego i rozrodczego.

Szkodliwe substancje w detergentach

Szkodliwe substancje w detergentach

Dr Stapleton mówi, że bieżące badania sugerują, że środowisko domowe jest czynnikiem mającym duży wpływ na ekspozycję dzieci w różnych klasach SVOC.

Toksyczne substancje można znaleźć również w innych produktach codziennego użytku!

Coraz więcej naukowców zwraca uwagę na wszechobecne substancje chemiczne, które szkodzą naszemu zdrowiu.

Niektóre badania sugerują, że produkty do czyszczenia domu, detergenty do prania i środki do zmiękczania tkanin mogą prowadzić do zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Szkodliwe substancje można znaleźć również w szamponach, odżywkach do włosów,  a nawet w kroplach do oczu!

Również wybielacze używane do czyszczenia tapicerek, dywanów i zaplamionych tkanin zwiększają ryzyko wystąpienia problemów oddechowych, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli powszechnie znane POChP. Mało kto ma świadomość tego, że nawet nić dentystyczna zawiera szkodliwe substancje PFA, które mogą zwiększać poziom złego cholesterolu we krwi, ryzyko chorób tarczycy, a nawet ryzyko zachorowania na niektóre postacie raka.