Ocena: 3.9 / 5.0

Tomograf komputerowy Gdańsk, Sopot, Gdynia (Trójmiasto)Tomografia komputerowa promieniami rtg jest to wysoce specjalistyczna, stosunkowo nowa metoda diagnostyczna, która została wprowadzona w 1972 r. przez Sir Godfrey Hounsfielda. Badanie tomografii komputerowej umożliwia warstwowe oglądanie wszystkich tkanek organizmu. Dawka promieni jest co prawda nieco wyższa niż w tradycyjnym prześwietleniu rtg, ale za to TK wnosi znacznie więcej informacji.

Pracownia tomografii komputerowej w Centrum Medycznym ETER-MED pod koniec 2011 r. przeszła kompleksową modernizację. Od tej pory badanie obrazowe TK przeprowadzane jest przy zastosowaniu  nowoczesnego urządzenia wyprodukowanego w Japoii:  tomokomputera  Activion firmy Toshiba.

Tomograf ten w porównaniu do innych systemów CT w Polsce Północnej, używa tylko minimalnej dawki promieniowania podczas badania,a badane miejsce obrazuje co 0,5 milimetra. Tomograf komputerowy Activion Toshiba, dzięki wysokiej rozdzielczości przy grubości pojedynczej warstwy 0,5 mm, pozwala na uzyskanie obrazów o najwyższej wartości diagnostycznej.  Możliwe jest to dzięki zastosowaniu w aparacie najnowszych rozwiązań technologicznych i programowych. Tomograf pozwala również  na uzyskanie wysoki komfort pacjenta podczas badania,a to za sprawą ergonomicznych rozwiązaniom konstrukcyjnych.

Jeżeli już zdecydujecie się Państwo na prywatne badanie (odpłatne) tomografii komputerowej, warto przed zakupem, zasięgnąć informacji na jakim aparacie będzie przeprowadzone badanie, jaka jest pojedyncza grubość warstwy oraz czy badanie opisze lekarz ze specjalizacją w dziedzinie radiologii  (i z jakim doświadczeniem w opisywaniu badań tomografii komputerowej). Wynik badania w ETER-MED jest opisywany przez doświadczonych radiologów, wiele lat analizujących takie badania w Akademii Medycznej w Gdańsku. W innych pracowniach tomografii komputerowej w naszym województwie, niestety standardem jest grubość warstwy 1 milimetra oraz interpretowanie badań przez  lekarzy, którzy są dopiero w trakcie specjalizacji i nie posiadają dużego doświadczenia w analizie tomograficznej. My nie uznajemy kompromisów w diagnostyce radiologicznej i badamy obrazy co pół milimetra!

Tomografia komputerowa w Pracowni TK ETER-MED w Gdańsku

Activion jest najnowszym (wyprodukowany w 2011 roku), wysokiej klasy tomografem komputerowym, który jest standardowo wyposażony w skan helikalny z minimalnym czasem pełnego obrotu wynoszącym 0,75 sekundy oraz z detektorem umożliwiającym akwizycję jednocześnie w 16 warstwach. System ten jest przeznaczony do badań głowy i całego ciała.

Część akwizycyjna tomografu składa się z nowoczesnej lampy o pojemności cieplnej 4,0 MHU, generatora o mocy 36 kW i detektora ceramicznego o 28 rzędach i 800 kanałach w każdym.

Zdolność rozdzielcza 18 pl/cm osiągana jest podczas rutynowych badań, nie trzeba więc czekać na zajmujące czas wyniki powtórnej rekonstrukcji, czy też korzystać z długotrwałych procedur wysokiej rozdzielczości. System może rekonstruować do 12 obr./sek w matrycy 512 x 512, co pozwala na wykonywanie badań bez skanu pilotowego. Funkcja Sure Start umożliwia automatyczne rozpoczęcie badania po dotarciu kontrastu w badaną okolicę.

Tomografia komputerowa wykonana za pomocą aparatu Activion daje doskonałą jakość obrazowania – rutynowe, wielowarstwowe, spiralne badania TK mogą być przeprowadzane przy użyciu warstw 0,5 mm, umożliwiając uzyskanie dokładnych rekonstrukcji trójwymiarowych i wielopłaszczyznowych,  wytworzonych z jednostek objętości o wymiarach podobnych we wszystkich kierunkach. Aparat osiąga 4-milimetrową wykrywalność przy zmianie o 0,3% (rozdzielczość niskokontrastowa ).

Bogate oprogramowanie, które standardowo umożliwia wykonywanie dokładnych badań głowy i całego ciała z kontrastem i bez, w ETER-MED zostało wzbogacone o moduły:

 • do oceny i analizy naczyń, z prezentowaniem przebiegu i przekrojów naczynia, obliczaniem stopnia stenoz i automatyczną wizualizacją całego naczynia,
 • do wirtualnej kolonoskopii umożliwiając, m.in. prezentację wnętrza jelita i projekcję przekrojów w trzech głównych płaszczyznach, interaktywną zmianę kursora we wszystkich wymienionych prezentacjach, prezentację wnętrza jelita w sposób zbliżony do rzeczywistego.

Przyjazna konstrukcja japońskiego tomografu sprawia, że stół badań można obniżyć do poziomu 30 cm nad podłogą, co znacznie ułatwia ułożenie pacjentów w ciężkim stanie oraz dzieci.

Wysoka przepustowość badanych pacjentów, wysoki wskaźnik chłodzenia lampy o pojemności cieplnej 4 MHU, który zmniejsza czas chłodzenia potrzebny pomiędzy kolejnymi ekspozycjami i duża prędkość rekonstrukcji, skracają czas wykonania badania oraz znacznie zwiększają wydajność badania pacjentów.

Badanie tomografem komputerowym w Pracowni Tomokomputerowej ETERMED w Gdańsku

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Tomografia komputerowa umożliwia ocenę struktur anatomicznych i ewentualnych ich nieprawidłowości w całym ciele człowieka. Główną zaletą tego badania w stosunku do  RTG jest możliwość odróżnienia od siebie poszczególnych części tkanek miękkich. Dodatkowo technika tomografii komputerowej daje możliwość zastosowania jej w tzw. badaniach interwencyjnych. Do takich badań zalicza się biopsję pod kontrolą TK (nakłucie i pobranie wycinka tkanki do badania histopatologicznego) czy nakłucie i drenaż ropnia.

PODSTAWOWE WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

Tomografię komputerową wykonuje się w następnych przypadkach:

 • Przy podejrzeniu krwawienia doczaszkowego.
 • Przy podejrzeniu klinicznego ropnia mózgu.
 • Po przebytych urazach głowy i kanału kręgowego
 • Zestępują tradycjne badanie rentgenowskie (RTG)

Pozostałe wskazania

Ze strony centralnego układu nerwowego

 • Podejrzenie nowotworu pierwotnego i wtórnego mózgowia
 • Choroby przysadki mózgowej i oczodołu nie dające się wyjaśnić innymi badaniami
 • Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego
 • Zmiany naczyniopochodne w mózgowiu (np. krwiak)
 • Ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
 • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i przepukliny jąder miażdżystych
 • Urazy rdzenia kręgowego
 • Choroby kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła i krtani
 • Zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionej przyczynie

Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia

 • Choroby płuc, np. ropień, fibroza, sarkoidoza, histiocytoza X, azbestoza, zator tętnicy płucnej, urazy płuc, zawał płuc
 • Zmiany w opłucnej i ścianie klatki piersiowej: nowotwory, zapalenia, uraz, przerzuty nowotworowe
 • Choroby serca, osierdzia i dużych naczyń: kardiomiopatia, wady serca, guzy serca, płyn w osierdziu, zapalenie osierdzia, tętniaki aorty
 • Nowotwory płuc i drzewa oskrzelowego

Ze strony jamy brzusznej

 • Nowotwory łagodne i złośliwe wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony i przestrzeni zaotrzewnowej
 • Zapalenie trzustki i wątroby
 • Guzy i zapalenia żołądka, jelit i przełyku
 • Urazy i zapalenie śledziony
 • Zapalenia nerek, guzy, urazy, wodonercze, zwężenie tętnic nerkowych, wady nerek
 • Patologia nadnerczy

Ze strony miednicy małej

 • Nowotwory narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego u mężczyzny
 • Guzy pęcherza moczowegoTomografia komputerowa w Gdańsku

Przygotowanie do badania TK

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

1. ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i płynów na co najmniej 5 godzin przed badaniem.

2. UWAGA ! Przed przyjściem na badanie z kontrastem należy sprawdzić swój wynik kreatyniny!

Dlaczego ten wynik jest wymagany?

Wymagamy, aby upewnić się, że nerki pracują prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do podania kontrastu. Pacjent zgłaszający się na badanie TK musi mieć oznaczony poziom kreatyniny, który można wykonać  w laboratorium. Wynik powinien być aktualny i mieścić się w granicach normy. Nie dotyczy to pacjentów ze skierowaniem na TK kręgosłupa, HRCT kości skroniowych oraz zatok (chyba, że lekarz kierujący wyraźnie określi wykonanie badania z kontrastem). Pozostali pacjenci proszeni są o zgłaszanie się na badanie TK z poziomem kreatyniny.

Jeśli poziom kreatyniny i GFR jest w normie (norma zależna jest od laboratorium, w którym Państwo robili badanie), wtedy możemy przeprowadzić badanie z kontrastem, nie wymagane jest dodatkowe przygotowanie, pacjent jedynie musi pozostać na czczo przez 5 godzin przed badaniem.

Jeżeli okaże się, że poziom kreatyniny jest wyższy od wymaganej normy (norma zależna jest od laboratorium). NIE WYKONUJEMY BADANIA Z KONTRASTEM BEZ PISEMNEJ ZGODY LEKARZA (najczęściej) KIERUJĄCEGO.

Jeśli poziom kreatyniny jest powyżej normy i pacjent ma zgodę od lekarza na podanie kontrastu dożylnie powinien przygotować się do badania TK  w następujący sposób:

– w dniu poprzedzającym badanie powinien wypić co najmniej 1,5 litra płynów oraz przyjąć lek:

Acelytocysteina lub ACC lub Fluimucil w dawce: rano – 100 mg, wieczorem – 100 mg

-osoby, z zaawansowaną niewydolnością serca przygotowują się do badania według zaleceń lekarza kierującego.

Jeżeli wynik kreatyniny jest powyżej 2 badanie z kontrastem może być wykonane JEDYNIE ZA PISEMNĄ ZGODĄ NEFROLOGA. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do powyższej instrukcji prosimy o kontakt z lekarzem rodzinnym, któremu pokażą Państwo wynik kreatyniny.

Wykup badanie kreatyniny w naszym sklepie.

 3. Pacjenci z niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy powinni przed zarejestrowaniem skontaktować się z pracownią TK lub rejestracją. Pacjenci z nadczynnością tarczycy mający mieć badanie z kontrastem muszą mieć na skierowaniu informację od lekarza kierującego lub endokrynologa: „Można podać kontrast dożylnie”.

4. W przypadku TK jamy brzusznej na badanie należy przynieść 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.              W dniu badania należy pozostać na czczo na 5 godzin przed badaniem. Pacjent zaczyna się pić wodę DOPIERO  w gabinecie. Czas picia wody trwa od 1 do 1,5 godziny. Po upływie tego czasu pacjent ma wykonane badanie. Zatem pacjent zgłaszający się na badanie TK jamy brzusznej i/lub miednicy powinien być świadomy czasu oczekiwania.

5. Przed badaniem TK nie trzeba przerywać stosowanego normalnie leczenia farmakologicznego,  wyjątek stanowią pacjenci chorzy na cukrzycę, przyjmujący pochodne metfominy tj. takie leki jak: Glucophage, Gluformin, Metfogamma, Metformax, Metformin, Metifor, Siofor, Formetic, Metral. Tych leków nie wolno przyjmować na 48 godzin przed badaniem.

Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Jest to bardzo istotne w przypadku badań z podaniem środka kontrastującego.

Jeżeli pacjent choruje na astmę, w dniu badania powinien zabrać ze sobą inhalator i/lub leki.

6. Przed badaniem TK należy także ubrać się w wygodny, luźny strój, unikać metalowych dodatków takich jak zamki, guziki, klamry pasków, agrafki itp. Zdjąć spinki do włosów, biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, niestałe protezy zębowe. Wszelkich informacji w tej kwestii udzieli osoba wykonująca badanie, ponieważ do każdego rodzaju badania pacjent nie jest tak samo przygotowywany.

7. Prosimy o przyniesienie SKIEROWANIA/ ZALECENIA na badanie TK oraz o pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej, np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów i zdjęć lub CD poprzednio wykonanych badań tomograficznych oraz RTG.

8. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.

9. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.

10. W razie wątpliwości i jakichkolwiek pytań można dzwonić do rejestracji lub bezpośrednio do pracowni TK.

DO REJESTRACJI I NA BADANIE PROSIMY ZGŁOSIĆ SIĘ Z WYMIENIONYMI DOKUMENTAMI:

a)     Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu osobistego inny dokument tożsamości

zawierający PESEL pacjenta),

b)    Skierowanie bądź zalecenie do Pracowni Tomografii Komputerowej, które powinno zawierać: dane pacjenta, rozpoznanie chorobowe, informację o rodzaju badania, datę oraz pieczątkę lekarza i przychodni,

c)     Aktualny wynik poziomu kreatyniny (nie dotyczy badań bez kontrastu takich jak: TK kręgosłupa, HRCT kości skroniowych oraz zatok).

UWAGA!!!

 • Zalecane jest spożycie większej niż zwykle ilości płynów po badaniu z kontrastem, aby usunąć kontrast z krwi.
 • Pacjentki w ciąży powinny koniecznie powiadomić o tym radiologa. Pacjentki karmiące piersią nie powinny karmić dziecka przez 24h po badaniu.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

 • Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe
 • Wyniki wszystkich badań poprzedzających tomografię (w tym wyniki zwykłego badania radiologicznego)
 • Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
 • Reakcje niepożądane w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych
 • Ciąża

W czasie badania

Podczas badania TK pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu ma ciągłą możliwość wizualnego oraz głosowego kontaktu z badającymi technikami. W czasie badanie pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

 • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii)
 • Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności).

Technik w Poradni Tomograficznej ETERMED w GdańskuOPIS BADANIA

Tomografia komputerowa wykonywana w Przychodni ETER-MED jest bezbolesna. Pacjent leży na stole, który przesuwa się w pierścieniu aparatu TK pozostając cały czas, w kontakcie z obsługą (w innych, starszych modelach tomokomputerów dostępnych w Trójmieście, zamiast pierścienia jest głęboki tunel, powodujący duży dyskomfort pacjenta podczas badania).
Po podaniu środka kontrastowego może się zrobić gorąco i mogą pojawić się wypieki na twarzy, a czasami pacjent może poczuć metaliczny smak w ustach. Wyjątkowo może wystąpić swędzenie i mrowienie w miejscu podania kontrastu. Jeśli po podaniu środka kontrastującego pojawi się ból głowy, kołatanie serca lub inne niepokojące objawy, pacjent powinien natychmiast powiadomić lekarza lub technika, ponieważ może to być ostra reakcja alergiczna.
Aby umożliwić wykonanie czytelnych przekrojów, w trakcie badania pacjent powinien pozostać w bezruchu. Od chorego oczekuje się również ścisłej współpracy z lekarzem, głównie w zakresie synchronizacji ruchów oddechowych. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia badania u osoby niespokojnej lub u małego dziecka można zastosować znieczulenie ogólne.

WYNIKI BADANIA

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu wraz z dołączoną płytą CD. Po 10 dniach roboczych od badania pacjent powinien telefonować  (58 3058080 wew.8), aby zapytać, czy opis badania został już wykonany.

Istnieje możliwość wydania opisu badania innej osobie lub wysłania emailem, w tym celu w dniu badania należy złożyć u osoby wykonującej badanie druk upoważnienia wydania badania.

CZAS BADANIA

Dzięki wymianie tomografu komputerowego w pracowni ETER-MED na nowe, innowacyjne urządzenie, badanie trwa tylko od kilku do kilkunastu minut.

GDZIE I JAK WYKONAĆ BADANIE TK w GDAŃSKU?

Badanie za pomocą tomografu komputerowego (TK) można wykonać w Pracowni Badań Tomokoputerowych filii nr 1 Centrum Zdrowia ETER-MED W Gdańsku przy ul. Jaskółczej 7/15.

Aby wykonać badanie należy dostarczyć skierowanie (zalecenie podpisane przez jakiegokolwiek lekarza) z informacją jaka część ma być badana i w jakim celu. Na podstawie tego zalecenia nasz lekarz radiolog zdecyduje o wybraniu najlepszego sposobu wykonania badania i wówczas dopiero będzie możliwa rezerwacja konkretnego terminu. Wraz ze skierowaniem należy donieść poprzednie badania TK, ewentualnie USG lub RTG wraz z opisami.

Uwaga:

Jeżeli zdecydujesz się opłacić za badanie tomografii komputerowej z wyprzedzeniem minimum 24-godzinnym,  zapytaj w recepcji o dodatkowy rabat dla Ciebie.

Skierowanie (obie strony) od lekarza kierującego można przesłać do nas emailem: [email protected] lub [email protected]
lub faxem: 58-3509217

Pliki do pobrania: