Malaria

Ocena: 4.8 / 5.0

malaria, centrum medycyny podróży Gdańsk , pomorskieChoroba o nazwie malaria jest bardzo groźną chorobą pasożytniczą występującą w krajach tropikalnych, przenoszoną przez ukłucia komarów. Najczęściej zachorować można w czasie pobytu w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej oraz na niektórych wyspach Pacyfiku.

Malaria jest obecnie jedną z trzech najważniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Ocenia się, iż aktualnie około 45% ludności kuli ziemskiej żyje na terenach zagrożonych malarią w ponad  100 krajach świata.

Na całym świecie na malarię choruje do 500 milionów ludzi z czego 2-3 mln chorych umiera ( około 1 mln to dzieci do 5 roku życia ).  Z uwagi na coraz większy ruch turystyczny na całym świecie, również w Polsce odnotowuje się  coraz więcej przypadków zachorowań.

Malaria jest chorobą o gwałtownym przebiegu. Często zaczyna się niecharakterystycznymi objawami takimi jak gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, bóle głowy czy biegunka lub wymioty. Jeśli nie jest w porę rozpoznana i leczona może powodować niebezpieczne powikłania oraz  może prowadzić do śmierci.

Nie ma szczepionki przeciwko malarii.

WAŻNE!  Przebieg oraz leczenie malarii u turystów jest inne niż u tubylców z rejonów malarycznych.

Tylko odpowiednia profilaktyka przeciwmalaryczna uchronić może przed zachorowaniem. Dlatego też ważna jest wizyta u lekarza medycyny podróży  przed wyjazdem w rejony malaryczne.

Jak zapobiegać malarii ?

Profilaktyka malarii polega na:

  • przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych
  • unikaniu ukłuć komarów – stosowanie repelentów, moskitiery itp.

Lek przeciwmalaryczny dobierany jest przez naszego lekarza medycyny podróży indywidualnie dla pacjenta w zależności od jego stanu zdrowia oraz kierunku podróży.

Po powrocie z podróży

Gorączka w trakcie lub po podróży w rejony malaryczne oraz inne niepokojące objawy są wskazaniem do wizyty lekarskiej nawet wiele tygodni po wyjeżdzie.

Tylko szybka diagnostyka i leczenie malarii daje szansę na uratowanie życia!

malaria

Interaktywna mapa występowania malarii na święcie http://cdc-malaria.ncsa.uiuc.edu/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Odwołaj wizytę