Endoskopowa Operacja Zatok Gdańsk

Ocena: 4.2 / 5.0
Operacje zatok w Gdańsku

Endoskopowa operacja zatok

Endoskopowa Operacja Zatok w Gdańsku

FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery)

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok.
Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok, określana często w skrócie jako FESS, jest to coraz popularniejsza metoda leczenia stosowana przy przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych. Jej dużą zaletą jest mała inwazyjność i możliwość szybszego powrotu do zdrowia w porównaniu do metod klasycznych.
Operacja endoskopowa zatok FESS jest stosowana w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

Schorzenie to dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, a związane jest z nieprawidłową wentylacją, która może prowadzić do stanu zapalnego w okolicach nosa oraz zatok przynosowych. W Polsce lekarze szacują, że 20% naszych rodaków boryka się z tym schorzeniem, a co drugi Polak doświadczył przynajmniej raz w życiu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

Tomografia zatok przed operacją

TK zatok

Operacja zatok FESS

Kwalifikacja do leczenia metodą FESS odbywa się w wyniku badania laryngologicznego, oraz na podstawie badania tomografii komputerowej zatok i  nosa.

To pozwala sprawdzić, jakie zmiany zaszły w zatokach. Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok z powodzeniem zastępuje klasyczne, a zarazem bardziej inwazyjne metody z dostępu zewnętrznego. W tym przypadku interwencja chirurgiczna ogranicza się do miejsca, które zostało zmienione w wyniku choroby. Metoda FESS realizowana jest w znieczuleniu ogólnym. Nierzadko na początek wykonywana jest plastyka przegrody nosa, a potem chirurg eliminuje wyrostki haczykowate i poszerza ujścia zatok. Szczegółowe postępowanie jest tak naprawdę zależne od indywidualnego przypadku danego pacjenta. Czasami może się okazać, że potrzebne jest jeszcze na przykład czyszczenie zatok szczękowych, czołowych lub sitowych. Chirurg wykonuje wszystkie czynności, korzystając z optyki endoskopu i specjalnie wyprofilowanych narzędzi mikrochirurgicznych. To oznacza, że nie musi nacinać skóry, ponieważ wykorzystywane są tylko naturalne otwory nosowe. Czasami na koniec operacji zakłada się jeszcze rozpuszczalne szwy. Cały zabieg trwa 1,5-2,5 godziny. Przez kilka dni po operacji może być konieczne noszenie opatrunku. Po zabiegu z dnia na dzień drożność nosa się poprawia, może to trwać nawet kilka tygodni.

Endoskopowa operacja zatok przynosowych, jako mniej inwazyjna, niż metody klasyczne, pozwala pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia, krótszy jest czas jego hospitalizacji. Dzięki zastosowaniu FESS, unika się cięć skóry, a także błony śluzowej, znacznie ograniczony zostaje ból pooperacyjny i nie ingeruje się w zdrowe tkanki. Ceny operacji metodą FESS są zbliżone w różnych miastach Polski, w Krakowie na przykład, koszt zabiegu zaczyna się od 7 000 zł.

Ten zabieg można wykonać w nowoczesnym szpitalu w Gdańsku 1DayClinic.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Odwołaj wizytę