Leczenie i operacja zaćmy w Gdańsku prywatnie jeszcze nie na NFZ

Ocena: 3.9 / 5.0

Operacja zaćmy prywatnie w Gdańsku.

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki jest jedną z najczęściej występujących chorób oka, która prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia. Polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki, czyli przeźroczystej struktury umiejscowionej w gałce ocznej, tuż za tęczówką. Może się pojawić zarówno w jednym oku, jak również w dwóch. Rozróżnia się dwa główne typy zaćmy:

 • zaćmę wrodzoną, która może istnieć już w chwili urodzenia lub rozwijać się w pierwszych latach życia dziecka
 • zaćmę nabytą, rozwijającą się wraz ze starzeniem się organizmu (in. zaćmę starczą).widzenie z zaćmą Operacja zaćmy Gdańsk Trójmiasto szpital

Biorąc pod uwagę lokalizację wystąpienia zmętnień, zaćma może mieć postać:

 • zaćmy jądrowej
 • zaćmy podtorebkowej przedniej lub tylnej
 • zaćmy korowej
 • zaćmy całkowitej (w przypadku całkowitego zmętnienia soczewki).

Nieleczona zaćma może doprowadzić do trwałej ślepoty.

Jakie są objawy zmętnienia soczewki?Zaćma Gdańsk widzenie prawidłowe obraz po operacji zaćmy Gdańsk

Zaćma nabyta najczęściej potrafi rozwijać się przez wiele lat. Początkowe objawy mogą być słabo wyrażone. Do  najczęstszych objawów zaćmy mogą należeć:

– narastającą krótkowzroczność

– widzenie podwójne

– nieostry, rozmyty obraz

– jasne kolory wydają się być ciemniejsze

– problem z dobraniem szkieł korekcyjnych

– obraz widziany „przez mgłę”

– trudności z czytaniem i oglądaniem telewizji

– zjawisko olśnienia przy patrzeniu na źródło światła

– występowanie plamek w polu widzenia

– trudności w ocenie odległości

Jakie są przyczyny powstawania zaćmy nabytej?

Nie poznano do końca przyczyn powstawania tej choroby, jednak są czynniki, które mogą mieć wpływ na uszkodzenie soczewki:

 • Wiek (proces starzenia się organizmu),
 • Wolne rodniki tlenowe (aktywne cząsteczki chemiczne, które powstają pod wpływem światła),
 • Predyspozycje genetyczne,
 • Towarzyszące choroby oczu (np. jaskra, krótkowzroczność),
 • Choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze),
 • Urazy oka,
 • Przyjmowanie niektórych leków.

Rozpoznanie i leczenie zaćmy

Zdiagnozowanie zmętnienia soczewki (zaćmy) nie jest skomplikowane, ale konieczna jest wizyta u okulisty.

Jedynym skutecznym sposobem wyleczenia zaćmy jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką. Nie trzeba czekać aż zaćma “dojrzeje”, ponieważ operację można przeprowadzić na każdym etapie rozwoju choroby. Nasi lekarze ze Szpitala 1DayClinic, który należy do Centrum Medycznego Eter-Med specjalizują się w tego typu zabiegach.

Jak wygląda operacja zaćmy w szpitalu ETER-MED?

Przede wszystkim, operacji zaćmy w naszym szpitalu okulistycznym nie należy się obawiać. Ze względu na nowoczesną technikę i wysoką jakość pracy naszych chirurgów zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie parę minut. Operacja wykonywana jest bardzo delikatnie i precyzyjnie, metodą fakoemulsyfikacji. Polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków, usunięciu jej rozbitych fragmentów i wszczepieniu nowej, zwijalnej soczewki. Nasi Pacjenci często porównują zabieg do „poobiedniego wypoczynku”.

Po przybyciu do kliniki okulistycznej i rejestracji czeka na Państwa kilka bezbolesnych badań (np. mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, wyliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki), które dostarczają chirurgowi ważnych informacji o stanie Państwa oczu. Następnie lekarz odpowie na wszystkie Państwa pytania dotyczące operacji.

Kolejnym krokiem jest znieczulenie oka kroplami i odprowadzenie przez pielęgniarki Państwa do sali zabiegowej. Przed wejściem na salę przebiorą się Państwo w ubiór operacyjny. Następnie pielęgniarka ułoży Państwa na stole operacyjnym, zdezynfekuje okolice operowanego oka i założy Państwu na usta maseczkę chirurgiczną. Dbamy o to, aby umożliwić Państwu swobodne oddychanie pod maseczką chirurgiczną.

Podczas operacji mogą Państwo czuć dotyk lub lekki ucisk, ale nie będą Państwo czuli żadnego bólu. Na operowane oko zostanie skierowane mocne światło, które może powodować niewielkie uczucie dyskomfortu, może się też zdarzyć, że płyn, którym chirurg przepłukuje oko podczas operacji, może spłynąć na twarz lub we włosy. Pierwszym krokiem lekarza jest usunięcie zmętniałej soczewki oka, następnie dokonanie implantacji nowej sztucznej soczewki do oka.

W trakcie całego zabiegu mogą Państwo rozmawiać z lekarzem operującym, który będzie Państwa informował, co robi, jak należy się zachować, np. w którą stronę mają Państwo patrzeć, i na jakim etapie jest operacja. Jeżeli będzie Państwa cokolwiek bolało, należy o tym natychmiast powiedzieć lekarzowi.

Zaraz po lokalnym znieczuleniu oka i wykonaniu mikrocięcia o szerokości 2 mm specjalną pęsetą zostaje odchylona przednia komora oka w celu łatwego dostępu do zmętniałej soczewki.

usunięcie zmętniałej soczewki (zaćmy) oka 1dayclinic szpital etermed gdańsk zaćma Sopot GdyniaNiezbędne jest usunięcie zmętniałej soczewki oka, dlatego że utraciła ona przejrzystość. W tym momencie dochodzi do wstępnej fazy rozdzielenia soczewki na drobne fragmenty i odsysania jej za pomocą sondy urządzenia ultradźwiękowego.

Końcowa faza obejmuje usunięcie resztek zmętniałej soczewki oka oraz oczyszczenie tylnej części komory oka. Zanim zostanie wprowadzona nowa soczewka, komora musi być pozbawiona wszelkich drobnych części soczewki.

 

 

Dokonaniewprowadzenie sztucznej soczewki (likwidacja zaćmy) szpital 1dayclinic etermed gdańsk Gdynia Sopot Trójmiastozaćma implantacji miękkiej wewnątrzgałkowej sztucznej soczewki akrylowej za pomocą iniektora do wolnej przestrzeni w komorze. Soczewka dzięki pamięci kształtu w ciągu kilku sekund zyska formę swojego pierwotnego kształtu.

Odpowiednie wstawienie implantowanej soczewki do komory oka oraz usunięcie pomocniczego materiału wiskoelastycznego. Operacja jest prawie ukończona. Kilka drobnych nakłuć zamknie mikrocięcia i cała operacja jest gotowa.

 

 

stan soczewki po zabiegu operacji zaćmy 1dayclinic szpital etermed gdańsk Trójmiasto Elbląg Puck

 

Tak wygląda stan soczewki po zabiegu operacji zaćmy.

 

 

 

Jakie stosujemy soczewki w Klinice Okulistycznej ETER-MED?

Stosujemy nowe soczewki jednoogniskowe klasy premium Micropure123 – jest to soczewka asferyczna hydrofobowa z filtrem UV i światła niebieskiego (soczewka o zabarwieniu żółtym), 4-haptenowa (uszatka).  Soczewka jest fabrycznie zapakowana do kardridża. Dioptraż od 10D do 30D co 0,5D.

Unikalne cechy soczewki :

– asferyczność

– hydrofobowość

– brak odblasków

– filtr UV i światła niebieskiego

Asferyczność soczewki i brak odblasków zapewnia niezwykle wyraźne widzenie bez zniekształceń. Hydrofobowość i unikalna struktura soczewki zmniejsza częstość występowania zmętnienia torebki tylnej. Filtr UV i światła niebieskiego chroni siatkówkę przed niekorzystnym działaniem światła.

Po zabiegu, Pacjent może się cieszyć z ważnych korzyści jakie z niego wynikają:

 • Odzyskanie prawidłowej ostrości wzroku
 • Widzenie czystych i wysyconych kolorów
 • Przywrócenie prawidłowego widzenia

Czy jest możliwe wykonanie operacji usunięcia zaćmy w pełnym znieczuleniu?

Tak, jeżeli pozwala na to ogólny stan zdrowia Pacjenta. Taka usługa podraża koszt operacji.

Czy operacja zaćmy w szpitalu ETER-MED 1DayClinic jest refundowana przez NFZ?

NFZ nie podpisał z nami jeszcze umowy i wykonujemy zabiegi tylko odpłatnie. Koszt zabiegu operacji zaćmy to około 3 tyś. zł. Umożliwiamy rozłożenie płatności na raty.

Więcej o operacji usunięcia zaćmy…

Od czego trzeba zacząć, aby zoperować zaćmę?

Należy wykupić konsultację kwalifikującą do operacji zaćmy

Czy lepiej poczekać z operacją na NFZ czy zrobić to prywatnie?

Prywatnie czy na NFZ

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Odwołaj wizytę