Leczenie operacyjne barku w Gdańsku

Ocena: 3.7 / 5.0

Operowanie artroskopowe barkuOperowanie barku w Gdańsku

Artroskopowe leczenie zespołu bolesnego barku w Trójmieście

Ból barku jest powszechną dolegliwością, na którą skarżą się głównie osoby w 47-57 roku życia. Przyczyn tego bólu jest wiele, np. zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenie czy uszkodzenie jednej ze struktur barkowych. Niektórzy myślą, że bolesny staw należy chronić, ograniczyć jego ruchomość. Jednak unieruchomienie bolesnego barku może skończyć się jego całkowitym usztywnieniem.

Zespół bolesnego barku (ZBB), to zbiór objawów bólowych w  okolicy barku pogarszających się głównie w trakcie obszernych ruchów, szczególnie odwiedzenia oraz rotacji zewnętrznej i wewnętrznej ramienia. Dolegliwości są najczęściej spowodowane zmianami patologicznymi w strukturach barkowych (stawach, mięśniach i ścięgnach, więzadłach i torebce stawowej). Zaburzenia te mogą wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, przeciążeń, urazu, chorób neurologicznych, a nawet stresu. Do ZBB zaliczane są stany zapalne struktur okołobarkowych (kaletek, mięśni i ścięgien), zespół cieśni podbarkowej, uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego na skutek zwichnięcia barku, uszkodzenia poszczególnych mięśni lub całego stożka rotatorów,  zmiany zwyrodnieniowe, stan zapalno-zrostowy tkanek zwany zamrożonym barkiem oraz wszelkie urazy kostno-stawowe i stłuczenia w obrębie stawu barkowego.

Operacje i leczenie barku w Trójmieście (Gdańsk, Sopot, Gdynia)

Ponieważ staw barkowy ma duży zakres ruchomości w wielu płaszczyznach, jego ból często prowadzi do ograniczenia ruchomości i aktywności ruchowej. To zaś powoduje powolne usztywnienie barku, które zwiększa dolegliwości bólowe i znacznie utrudnia proces leczenia.

Operacje bolesnego barku można wykonać w nowoczesnym i nowym Szpitalu Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic.pl

Objawy i przyczyny bolesnego barku

Pierwszym objawem jest ból barku w trakcie wykonywania obszernego ruchu, tj. próba podrapania się po plecach lub sięgnięcia przedmiotu z wysokiej półki. Problemem zaczyna być ruch odwiedzenia ramienia, pacjent zaczyna zauważać znaczną różnicę w ruchomości obu obręczy barkowych. Kłujący, ostry ból pojawia się w momencie próby dźwignięcia cięższego przedmiotu czy zakupów. Charakterystyczne jest, że ból pojawiać się może w nocy i wybudzać pacjenta ze snu.

Zespół bolesnego barku

Najczęstszymi przyczynami zespołu bolesnego barku są: stan zapalny w okolicy struktur barkowych (spowodowany urazem, zwyrodnieniem, przeciążeniem lub chorobą stawu), nadmierna lub ograniczona ruchomość stawu barkowego oraz tzw. dysbalans mięśniowy, czyli sytuacja, kiedy niektóre mięśnie wykonują większą pracę przejmując funkcje mięśni mniej zaangażowanych. Dochodzi wówczas do nierównowagi mięśniowej, która przyczynia się do nieprawidłowej gry stawowej w stawie barkowym.

Jeżeli problem ZBB dotyczy sportowców, najczęściej spowodowany jest on przeciążeniami prowadzącymi do powstania stanu zapalnego np. kaletki maziowej pod mięśniem naramiennym lub uszkodzenia mięśni stożka rotatorów. Gdy badania obrazowe nie wykazują uszkodzenia ani zapalenia, problem tkwi gdzieś indziej.

Niekiedy przyczyną bolesnego barku są zaburzenia w innej okolicy ciała. Mamy wówczas do czynienia z bólem rzutowanym, np. z kręgosłupa szyjnego lub serca. Dlatego lekarz, aby zdiagnozować zespół bolesnego barku powinien wykluczyć inne dolegliwości.

Leczenie zespołu bolesnego barku

W początkowym stadium choroby leczenie najczęściej jest objawowe. Polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych i zwiększeniu lub utrzymaniu zakresu ruchu. Medyk często zaleca odpoczynek oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli problemem jest nierównowaga mięśniowa, odpowiednia praca z dobrym rehabilitantem powinna przynieść dobre efekty.

Jeżeli zaś ból barku spowodowany jest znacznymi zmianami zwyrodnieniowymi w stawie barkowym czy uszkodzeniem jednego z więzadeł lub ścięgien, wykonywany jest zabieg operacyjny. Jednym z zabiegów na stawie barkowym jest artroskopia, która dzięki swojej małej inwazyjności i dokładności jest najpowszechniejszą metodą operacyjną.

 Artroskopia w zespole bolesnego barku (ZBB)

Zabieg artroskopowy przeprowadzany na stawie barkowym polega na wykonaniu 2 niewielkich nacięć, po jednym z przedniej i z tylnej strony barku. W otwory wprowadzana jest elastyczna rurka ze specjalną kaniulą, która umożliwia wprowadzenie mikronarzędzi chirurgicznych oraz światłowodu z kamerką, dzięki której wnętrze stawu wyświetlane jest w powiększeniu na monitorze. Rodzaj przeprowadzanego działania leczniczego w barku zależy od dysfunkcji, która powoduje u pacjenta zespół bolesnego barku.

Najczęstszymi zabiegami artroskopowymi barku są:

  • Zabieg wg Bankarta (tzw. reinsercja obrąbka) – w przewlekłej niestabilności barku spowodowanej oderwaniem przednio-dolnej części obrąbka stawowego. W trakcie artroskopii oderwany fragment przymocowywany jest za pomocą kotwic na swoje pierwotne miejsce
  • Odbarczenie ciasnoty podbarkowej – w tzw. zespole ciasnoty przestrzeni podbarkowej, która jest najczęstszą przyczyną ZBB. W trakcie zabiegu operator poszerza przestrzeń podbarkową, wykonuje plastykę stawu barkowo – obojczykowego i, jeśli jest to konieczne, naprawia uszkodzone ścięgna rotatorów
  • Reinsercja pierścienia rotatorów – wykonywana w uszkodzeniu pierścienia rotatorów, czyli miejsca przyczepu do kości ścięgien mięśni rotujących i stabilizujących bark. W trakcie zabiegu oderwane ścięgna są uwalniane, oczyszczane i dokładnie przytwierdzane do kości za pomocą szwów i kotwic
  • Synowektomia stawu – w trakcie zabiegu usuwana jest zmieniona i przerośnięta z powodu przewlekłego stanu zapalnego błona maziowa w obrębie stawu barkowego
  • Uwolnienie w tzw. zespole zamrożonego barku – zabieg polega na przecięciu i oczyszczeniu okolic torebki stawowej barku, która w przebiegu choroby ulega powolnemu usztywnieniu
  • Oczyszczenie stawu barkowego lub ścięgien mięśni barku ze złogów wapniowych – w trakcie zabiegu operator usuwa zwapnienia oraz zniszczone fragmenty ścięgna

Zabieg artroskopowy barku najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 1 godziny. Po operacji zaszywane są wcześniej wykonane nacięcia, a niekiedy w razie potrzeby lekarz umieszcza w stawie dren, który odprowadza zbierającą się krew na zewnątrz.

 Postępowanie pooperacyjne i rehabilitacja

W zależności od tego co było w trakcie operacji wykonywane, lekarz zaleca umieszczenie operowanej ręki w specjalnej ortezie (tzw. temblaku) na czas do ok. 4 tygodni. Ranki po artroskopii goją się szybko i szwy usuwane są po ok. 7-10 dniach. Do momentu kiedy lekarz zaleci zdjęcie ortezy, bark można chłodzić, aby zmniejszyć obrzęk pooperacyjny. Natomiast pod okiem doświadczonego terapeuty mogą być wykonywane delikatne masaże limfatyczne oraz ćwiczenia korekcyjne prowadzone w bezbolesnym i zaleconym przez lekarza zakresie ruchu. W ustępowaniu krwiaka i obrzęku pomóc może nalepienie Kinesiology Tape’ów, specjalistycznych, elastycznych plastrów, które poprzez delikatne podniesienie skóry, zwiększą przestrzeń pod nią i poprawią przepływ między tkankami.

Rehabilitacja po artroskopii barku polega na nauce i odtworzeniu prawidłowych wzorców ruchowych oraz zwiększeniu ruchomości, siły i wytrzymałości mięśni obręczy barkowej. Czas powrotu do pracy biurowej to ok. 2 miesięcy, do normalnej aktywnośći fizycznej ok. 2-3 miesięcy, natomiast powrót do wyczynowego sportu, w trakcie którego mocno obciążany jest staw barkowy, trwać może czasami nawet do pół roku.

Szpitale i specjaliści wykonujący artroskopię barku w przebiegu zespołu bolesnego barku w Gdańsku

Operacja artroskopowa barku

Artroskopowe leczenie zespołu bolesnego barku wykonywane jest w każdej klinice ortopedycznej. W Gdańsku jednym z najbardziej doświadczonych w tym temacie jest dr med. Rafał Camilleri. Jest on Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, obronił doktorat.  Jego głównym obszarem zainteresowań w ortopedii jest chirurgia kolana, barku i łokcia ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów endoskopowych. Jest lekarzem m.in. klubu Arka Gdynia (piłka nożna), Mighty Bulls Gdynia (MMA), Wybrzeże Gdańsk (piłka ręczna) oraz operuje żołnierzy z jednostek Wojsk Specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Innymi wybitnymi Trójmiejskimi specjalistami w dziedzinie ortopedii i chirurgii barku są dr Ryszard Zaleski, dr Bortnowski, dr Szreder.

W Europie koszty zabiegu artroskopii barku wynoszą około 7 tyś Euro zaś w w USA to koszt około 21.000USD

Artroskopia stawu barkowego jest zabiegiem o bardzo szerokim spektrum działania. W zespole bolesnego barku dzięki niewielkiemu nacięciu i precyzyjnej pracy wewnątrz stawu, lekarz osiąga szybkie zmniejszenie dolegliwości bólowych i skrócenie okresu dochodzenia do właściwego stanu zdrowia.

Można więc wnioskować, że jeśli artroskopii towarzyszy dobra praca z rehabilitantem, efekt zmniejszenia bólu i odtworzenia pełnego zakresu ruchu i siły w barku powinien być trwały i zadowalający pacjenta.

W Gdańsku operację barku można wykonać Szpitalu Chirurgii Jednego Dnia 1Daylinic.pl

Gdynia operacja barku

Sopot

Wejherowo

Kościerzyna

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
CLOSE
CLOSE
Odwołaj wizytę