Operacja łokcia Gdańsk

Ocena: 4.6 / 5.0
operowanie łokcia tenisisty

operowanie łokci

Leczenie operacyjne łokcia Gdańsk

łokieć tenisisty

Zapalenie nadkłykcia bocznegołokieć tenisisty – jest to przewlekły zespół bólowy zlokalizowany w miejscu przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej.  Siła chwytu oraz możliwości tolerancji obciążenia szczególnie przy wyproście w stawie łokciowym jest znacznie ograniczona. Pacjent zgłasza dolegliwości bólowe po bocznej stronie stawu łokciowego oraz na mięśniach przedramienia, szczególnie podczas badania palpacyjnego. Ból może być odczuwany podczas czynności (aktywny wyprost nadgarstka, pronacja, supinacja przedramienia) lub w spoczynku (jeśli dolegliwość jest już zaawansowana). Dolegliwość często wiąże się z typem wykonywanej pracy (narzędzia, klawiatura).

Nazwa tego zespołu nie jest przypadkowa, u 10-50% tenisistów występują o różnym nasileniu objawy tego zespołu. U osób, które pracują fizycznie wykazano trzy czynniki ryzyka: stosowanie narzędzia w pracy cięższego niż 1kg, podnoszenie przedmiotów cięższych niż 20kg częściej niż 10 razy dziennie oraz powtarzanie ruchów przedramienia powyżej 2h dziennie.

Łokieć tenisisty to częsty problem z jakim borykają się nie tylko sportowcy, ale i zwykli ludzie. Nieprzyjemny ból w okolicy wyrostka łokciowego często utrudnia wykonywanie najdrobniejszych czynności, takich jak dźwignięcie zakupów czy nalanie filiżanki kawy.

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zwane łokciem tenisisty, to dolegliwość, która może przytrafić się nawet u 50% zawodowych tenisistów.

Operacja łokcia tenisisty w Gdańsku

Najczęściej problem rozwiązuje się sam bo 80% łokci tenisisty samoistnie i spontanicznie zdrowieje. Jednak część z nich wymaga leczenia operacyjnego, które ma na celu uwolnienie i oczyszczenie ścięgien oraz nadkłykcia zajętych procesem degeneracyjnym lub zwyrodnieniowym. Operację łokcia można przeprowadzić w Szpitalu Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic.pl

Operacja niemal zawsze jest ostatecznością w leczeniu łokcia tenisisty. Jeśli inne metody przez dłuższy czas nie przynoszą spodziewanej poprawy w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i funkcjonalnych łokcia, nie należy się jej bać. Leczenie operacyjne łokcia tenisisty w znacznej większości przypadków przynosi pozytywny skutek oraz przywraca możliwość normalnego funkcjonowania. Po zabiegu do normalnego funkcjonowania wraca się po ok.3 miesiącach, zaś sportowcy, u których wymagana jest pełna sprawność i siła ręki, wracają do treningów po 4 – 6 miesiącach.

operowanie łokcia GdańskLeczenie operacyjne łokcia tenisisty

Stosowanych jest kilka metod operacyjnych. Ich dobór należy do lekarza prowadzącego, jego doświadczenia oraz wskazań medycznych pacjenta.

Pierwszą jest metoda otwarta, zwana procedurą wg Nirschl’a. Na niej w większości oparte są inne techniki otwarte. Zabieg polega na rozcięciu skóry nad nadkłykciem bocznym kości ramiennej, usunięciu zniszczonego fragmentu ścięgna i oczyszczeniu tkanek. Niekiedy lekarz za pomocą specjalnych kotwic przemieszcza i dzięki temu odciąża przyczep mięśnia prostownika.

Metodą operacyjną o bardzo podobnym przebiegu jest procedura „noża i widelca”. W badaniach przeprowadzonych po 2 latach u pacjentów leczonych tą metodą, przedstawionych w International Orthopaedics w 2010r., 95,2% zgłosiło zadowolenie z efektów operacyjnych.

Inną techniką jest metoda mini-otwarta wg Nirschl’a. Lekarz wykonuje mniejsze nacięcie nad nadkłykciem i po usunięciu zdegenerowanych tkanek czasami dodatkowo naborowuje kość w celu zwiększenia ukrwienia i przyspieszenia procesu regeneracyjnego.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
CLOSE
CLOSE
Odwołaj wizytę