Ocena: 5.0 / 5.0

W naszych organizmach jest coraz więcej plastiku!

Organizacja World Wildlife Fund (WWF) niedawno opublikowała raport dotyczący mikroplastiku, czyli niewielkich fragmentów tworzyw sztucznych, które swoją wielkością nie przekraczają nawet 5 mm. Drobinki plastiku pochodzą zarówno ze środków czystości, kosmetyków, leków, jak i zabawek, ubrań syntetycznych, opakowań foliowych, a nawet torebek do herbaty!

Pod wpływem różnych czynników, takich jak: światło, wysoka temperatura, uderzenie, tarcie, zgniecenie, plastik rozpada się na mikroskopijne, zazwyczaj niewidoczne gołym okiem cząsteczki. Te mikrodrobinki najpierw trafiają do powietrza, wody i żywności, a następnie do naszych organizmów.W naszych organizmach jest coraz więcej plastiku!

Mikroplastik szkodzi naszemu zdrowiu!

Nadmierne wdychanie plastiku nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Nie o wszystkim mówi się głośno, ale wielu ekspertów uważa, że mikroplastik:

  • zwiększa ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne,
  • zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca,
  • zwiększa ryzyko zachorowania na astmę,
  • zwiększa ryzyko alergii,
  • zwiększa ryzyko wad wrodzonych płodu,
  • zaburza funkcjonowanie układu rozrodczego,
  • podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory,
  • zapoczątkowuje procesy zapalne w organizmie,
  • wpływa na pracę ukłądu nerwowego – prowadzi do nadpobudliwości, depresji, lęków,
  • zaburza gospodarkę hormonalną organizmu.

Mikrodrobinek plastiku jest coraz więcej!

Zanieczyszczenie powietrza drobinkami plastiku stale rośnie, a to dlatego, że produkuje się coraz więcej ubrań z tkanin syntetycznych (nylon, wiskoza, poliester). Taka syntetyczna odzież może produkować nawet 1900 trujących cząsteczek, które uwalniane są najczęściej podczas prania odzieży. Mikrocząsteczki plastiku wytwarzane są również z plastikowych opakowań, z mebli, z opon samochodowych czy leków. Dodawane są także do kosmetyków, gdzie pełnią funkcje zagęstników, emulgatorów i drobinek złuszczających.

 

W naszych organizmach jest coraz więcej plastiku!

Jeszcze do niedawna uważano, że plastik dostaje się do naszych organizmów głównie drogą pokarmową. Uważano, że „zjadamy” plastik spożywając morskie ryby, które mogą zawierać w sobie materiały toksyczne czy spożywając jego drobinki z naczyń plastikowych i butelek. Warto wiedzieć, że z samych butelek plastikowych możemy spożywać średnio 90 000 cząstek mikroplastiku rocznie! Nie każdy też wie, że mikrodrobinki plastiku znajdują się również w wodzie, w cukrze, w soli, w napojach alkoholowych i w mięsie, którego nie brakuje w naszej diecie. Cały czas mamy z nimi styczność poprzez dotykanie, spożywanie i wdychanie!

 

Według naukowców obecne zanieczyszczenia powietrza stanowią zagrożenie dla wszystkich ludzi, nie tylko tych pracujących przy materiałach syntetycznych. Szczególne narażone na wdychanie plastiku są dzieci. Trudno uwierzyć, ale Ci najmłodsi mogą połknąć z powietrza aż 3200 cząsteczek plastiku rocznie!

Badania pokazują, że plastik trafia do naszych organizmów nie tylko podczas jedzenia, ale przede wszystkim z powietrza. Drobinki plastiku mają tak niską gęstość, że bez problemu są przenoszone przez wiatr, a także dostają się do płuc wraz ze wdychanym kurzem, z którym mamy styczność w domach, w pracy i szerszym otoczeniu.

Raport opracowany przez naukowców z University of Newcastle w Australii wykazuje, że w każdym tygodniu spożywamy około 5 gramów plastiku, czyli tyle, co waży karta kredytowa.

Trudno uwierzyć, że pomimo tego, iż produkty z tworzyw sztucznych są częścią naszego życia przynajmniej od 50 lat, to nadal badania na temat ich szkodliwości są niewystarczające. Pewne jest, że plastik nie jest przyjazny środowisku, że niszczy naszą planetę, ale nadal za mało mówi się o jego szkodliwym wpływie na organizm człowieka. Naukowcy nie mają wątpliwości i uważają, że pomimo iż cały czas brakuje ostatecznych badań dowodzących szkodliwości mikroplastiku, to nie warto czekać i należy już teraz ograniczać i zmieniać gospodarkę tworzywami sztucznymi.

W naszych organizmach jest coraz więcej plastiku!