Ocena: 4.4 / 5.0

RIRS jest to zabieg stosowany przy leczeniu kamicy nerkowej i nowotworów górnych dróg moczowych

RIRS (wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu) – małoinwazyjny zabieg. Polega na endoskopowym usuwaniu kamieni oraz nowotworów z układu kielichowo-miedniczkowego nerki.

Stosuje się go w przypadku:

złogów od 0.5 do 2.5 cm oraz w przypadkach niskiej złośliwości nowotworach górnych dróg moczowych.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg RIRS - stosowany przy leczeniu kamicy nerkowej i nowotworów górnych dróg moczowych

Zabieg RIRS – stosowany przy leczeniu kamicy nerkowej i nowotworów górnych dróg moczowych

  1. Giętka końcówka endoskopu pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu, a następnie skruszenie go przy pomocy energii generowanej przez laser np. holmowy.
  2. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym pod kontrolą RTG- ramienia C.
  3. Jego czas trwania uzależniony jest od wielkości i twardości kamienia lub lokalizacji i wielkości zmiany nowotworowej.

Wskazania do zabiegu

  • Kamica nerkowa wielkości < 2,5cm w każdym miejscu układu kielichowo miedniczkowego, a także w górnym odcinku moczowodu.
  • Niektóre przypadki raka urotelialnego (głównie niskiej złośliwości < 1cm) oraz wyższej złośliwości z czynnikami ryzyka – indywidualna kwalifikacja zgodna z zaleceniami EAU.

Zalety zabiegu RIRS (w porównaniu do zabiegu ESWL – kruszenie złogu falą generowaną pozaustrojowo)

  1. kruszenie złogu na fragmenty wydalane przez pacjenta po zabiegu jest kontrolowane przez obraz endoskopu i urologa
  2. istnieje także możliwość leczenia kilku złogów jednej nerki jednoetapowo lub nawet zabiegu obustronnego w wybranych przypadkach
  3. przewidywalność zabiegu

Zalety zabiegu RIRS (w porównaniu z zabiegiem PCNL)

W nowoczesnym zabiegu RIRS nie ma potrzeby nakłuwania nerki i uszkadzania miąższu nerkowego. Nieocenioną zaletą jest także krótszy czas hospitalizacji, który zmniejsza się do 1-2 dni przy zabiegu metodą RISS (przy metodzie PCNL jest to 3-5 dni).

Jaki jest przebieg zabiegu?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym w ramach bloku operacyjnego w trakcie 1-2 dniowej hospitalizacji.  W początkowym etapie lekarz ogląda pęcherz przez cewkę moczową (wykonuje cytoskopię) oraz wprowadza drut wiodący do moczowodu nerki operacyjnej.  Kolejnym etapem jest założenie koszulki dostępu do moczowodu po drucie wiodącym, czyli rurki elastycznej o średnicy 4mm chroniącą moczowód. Następnie do koszulki dostępu i miedniczki nerki

Zabieg RIRS - leczenie kamicy nerkowej i nowotworów górnych dróg moczowych

Zabieg RIRS – leczenie kamicy nerkowej i nowotworów górnych dróg moczowych

wprowadzany jest giętki endoskop. W końcowych etapach przeprowadzania zabiegu jest kruszenie złogu energią lasera, pozostawieniem lub nie cewnika JJ pomiędzy nerką a pęcherzem.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  1. ciąża
  2. stan septyczny pacjenta

RIRS jest uważany za postępowanie z najmniejszą ilością powikłań, w przeciwieństwie do innych procedur małoinwazyjnych w kamicy nerkowej. Możliwe są powikłania śródoperacyjne, takie jak krwawienie (sporadycznie, samo się ogranicza), uszkodzenie miedniczki nerkowej laserem – <<1% lub uszkodzenie moczowodu.

Główne zalety zabiegu RIRS to nowoczesność, krótki czas hospitalizacji i rekonwalescencji oraz duże bezpieczeństwo.

Umów się na zabieg RIRS w Gdańsku