Ocena: 4.8 / 5.0

Zakażona ryba z popularnego sklepu została wycofana ze sprzedaży! Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed jej spożyciem!

Zakażona ryba z popularnego sklepu została wycofana ze sprzedaży!

wędzony stek z halibuta niebieskiego

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, spożycie wędzonych steków z halibuta niebieskiego, które były dostępne w sieci sklepów Macro Cash and Carry Polska może być bardzo niebezpieczne! W jednej z partii tej ryby stwierdzono zanieczyszczenia i przekroczoną liczbę bakterii Listeria Monocytogenes, które po spożyciu mogą wywołać listeriozę– poważną chorobę zakaźną, która może prowadzić do posocznicy, zapalenia opon mózgowych, ropni mózgu, zapalenia płuc czy zapalenie kości!
Sieć Macro Cash and Carry Polska wycofała ze sprzedaży rybę – wędzonego halibuta niebieskiego o numerze partii 01/340, wydając jednocześnie oświadczenie i przepraszając za zaistniałą sytuację: „Jeśli posiadacie Państwo produkt o takim oznakowaniu lub kupiliście Państwo ten produkt w mniejszej ilości na wagę w hali Macro, w dniach 9-12.12.2019, prosimy o niespożywanie produktu, o wycofanie z dalszego obrotu oraz o kontakt z halą Makro, w której produkt został zakupiony, w celu zwrotu towaru lub ewentualnego uzyskania bardziej szczegółowych informacji” – czytamy na stronie internetowej sieci Macro.
Jakie są objawy listeriozy?
Listerioza jest groźną chorobą zakaźną, której objawy mogą pojawić się już jeden dzień po spożyciu skażonego pokarmu. U chorego mogą występować np.:
• bóle mięśniowe i bóle głowy,
• dreszcze,
• gorączkę,
• nudności, wymioty, biegunkę,
• zaburzenia równowagi,
• światłowstręt,
• objawy oponowe: sztywność karku, objaw Kerniga.
Osoby, które spożywały wspomnianą rybę, i u których wystąpiły powyższe objawy (choćby jeden z nich), powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza!