Ocena: 5.0 / 5.0

Zmiana czasu z zimowego na letni – jak sobie z tym poradzić?

W ostatni weekend tego miesiąca, a dokładnie w nocy z 30 na 31 marca czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni, co zabierze nam dodatkową godzinę snu. Pamiętajmy nie tylko o przestawieniu zegarków o godzinę do przodu, ale również o przygotowaniu swoich organizmów na tę zmianę.  

Nasz wewnętrzny zegar, czyli naturalny rytm dobowy zarządzający cyklem snu i czuwania, jeśli nagle zostanie zaburzony, może sprawić, że rano będziemy bardziej czujni, a po południu oszołomieni i zmęczeni. Nasz naturalny rytm dobowy funkcjonuje najlepiej w sytuacji, kiedy trzymamy się rutyny i mamy w miarę stabilne nawyki dotyczące snu. Jeśli zostanie to zakłócone, możemy spodziewać się zakłóceń snu. Już nie jeden raz naukowcy wykazali, że to właśnie sen chroni nas zarówno przed fizycznymi, jak i psychicznymi dolegliwościami, dlatego warto dbać o jego jakość.

Zmiana czasu z zimowego na letni – jak sobie z tym poradzić?

Zmiana czasu z zimowego na letni – jak sobie z tym poradzić?

Kiedy możemy mówić o dobrym śnie? Według nr Shalini Paruthi, specjalisty medycyny snu – wtedy, kiedy zasypiamy w ciągu 30 minut od położenia się spać, kiedy śpimy przez całą noc i jesteśmy czujni w ciągu dnia.

Jeśli brakuje nam snu, mamy większą ochotę na niezdrowe, wysokokaloryczne, przetworzone dania, rzadziej ćwiczymy, jesteśmy bardziej rozdrażnieni, a tym samym mniej produktywni. Co więcej, jeśli brakuje nam snu, spada nasza odporność i jesteśmy bardziej narażeni na najróżniejsze zachorowania.

Dr Jose Puangco, neurolog specjalizujący się w medycynie snu w Pickup Family Neurosciences Institute Hoag Hospital w Newport Beach uważa, że nie  wolno lekceważyć znaczenia snu, szczególnie w okresie zmiany czasu. Zmiana ta może zakłócić rytm dobowy, a mózg człowiek potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego harmonogramu.

Zmiany czasu nie unikniemy, ale możemy się do niej wcześniej przygotować. Stosując się do poniższych wskazówek, mamy szansę na łagodniejsze przejście na czas letni.

 

  • Unikaj elektroniki przed snem – dr Puangco namawia, aby przynajmniej godzinę przed snem wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne, które sprawiają, że jesteśmy bardziej czujni i pobudzeni.  Głośno mówi, że wieczorem powinniśmy oprzeć się chęci sprawdzenia poczty elektronicznej, obejrzenia filmu na telewizorze czy laptopie, przeczytaniu e-booka. Światło z telewizora, komputera, tableta czy smartfona może tłumić melatoninę, prowadzić do jej niedoboru, a tym samym negatywnie wpływać na jakość naszego snu. Jeśli już musimy skorzystać, z któregoś z tych urządzeń, spróbujmy przyciemnić na nim światło wyświetlacza. Jasne światło niebieskie, jakie jest emitowane z ekranów, sprawia, że nasz mózg myśli, że jest dzień i sygnalizuje ciału, że powinno być czujne.
  • Ogranicz ilość kofeiny w ciągu dnia – o ile poranna filiżanka czarnej kawy może pomóc nam „stanąć na nogi”, to zbyt częste picie kawy w ciągu dnia, może mieć odwrotny skutek. Dr Puangco uważa, że powinniśmy unikać kofeiny po obiedzie, ponieważ jej wpływ na nasz organizm utrzymuje się jeszcze wiele godzin po spożyciu, a to może utrudniać zasypianie. Z badań opublikowanych na łamach pisma Journal of Clinical Sleep Medicine wynika, że jeśli pijemy kawę sześć godzin przed położeniem się spać, to możemy stracić pełną godzinę snu.
  • Zmiana czasu z zimowego na letni – jak sobie z tym poradzić

    Zmiana czasu z zimowego na letni – jak sobie z tym poradzić

    Działaj z wyprzedzeniem – niektórzy naukowcy zalecają, aby stopniowo przygotowywać organizm do zmiany czasu i kilka dni przed tym wydarzeniem skracać czas snu o kolejne 15 minut. Takie działanie pozwoli ciału na naturalną regulację, kiedy przesuniemy wskazówki zegara. Jak by to miało wyglądać w praktyce? Na przykład, jednego dnia nastawiamy budzik nie na godzinę 6.00, jak zwykle, a na 5.45. Kolejnego dnia już a 5.30, następnego na 5.15, a ostatniego na 5.00. Naukowcy uważają, że to pozwoli nam w ciągu tygodnia wrócić na „właściwe tory”.

  • Trzymaj się ustalonego harmonogramu snu – ważne jest, aby każdego dnia kłaść się spać i budzić o tej samej porze – nawet w weekendy. Nie tylko pomoże to naszemu ciału uregulować cykl snu, ale również sprawi, że szybciej przyzwyczaimy się do zmian.

 

  1. Zdrzemnij się, jeśli tego potrzebujesz – osoby, które czują się bardzo zmęczone i odczuwają nagłą potrzebę snu, powinny się zdrzemnąć, jeśli tylko mają taką możliwość. Lekarze uważają, że jeśli czujemy się zmęczeni po południu, to krótka drzemka (do 30 minut) może nam pomóc – oczywiście, jeśli nie ma ona miejsca w okolicy bliskiej wieczornej pory snu. Pamiętajmy też, aby unikać spania w godzinach porannych, ponieważ to tylko przedłuża reakcję ciała na zmianę czasu.