ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół cieśni nadgarstka - stan chorobowy spowodowany długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego. Pobrano z 123rf.com
4.7/5

zespół rowka nerwu łokciowego operacja 1dayclinic szpital gdańsk. Pobrano z 123rf.comZespół rowka nerwu łokciowego – leczenie i operacja w Gdańsku

Zespół rowka nerwu łokciowego (z łac. syndroma canalis ulnaris), zwany także zespołem kanału nerwu łokciowego jest jedną z najczęściej występujących neuropatii w kończynie górnej. Choroba wywołana jest uciskiem nerwu przez struktury łącznotkankowe w kanale łokciowym. Zbyt długi ucisk nerwu doprowadza do upośledzenia prawidłowej pracy włókien nerwowych wywołując znaczne dolegliwości bólowe.

Przyczyny powstania problemu rowka nerwu łokciowego

Zespół kanału nerwu łokciowego jest chorobą, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i najczęściej pojawia się w  kończynie dominującej. Może być spowodowana wieloma czynnikami wśród których wyróżnia się:

– bezpośrednie urazy stawu łokciowego (np. uderzenie, upadek na łokieć)

– przeciążenia stawu łokciowego

– długotrwały ucisk na nerw (np. podczas stosowania kul łokciowych, podczas snu)

– blizny pourazowe

– tłuszczaki i gangliony

– nieprawidłowości w ukrwieniu kończyny

– reumatoidalne zapalenie stawów

– problemy hormonalne

– wady wrodzone (np. koślawość łokcia, podwichnięcie nerwu łokciowego)

–  choroby takie jak: cukrzyca, alkoholizm

– zapalenia wirusowe i bakteryjne

– niedobór witamin

Objawy choroby

Objawy zespołu kanału nerwu łokciowego narastają stopniowo. Początkowo objawiają się głównie nocą, a z czasem dokuczają również w dzień. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby może dojść do nieustannego zaburzenia prawidłowego funkcjonowania dominującej ręki.

Najczęstszymi objawami choroby są:

– promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu ból

– drętwienie i mrowienie w palcach ręki

– tzw. rwanie ręki

– osłabienie zginania ręki

– osłabienie mięśni ręki (np. słaby chwyt, wypadanie przedmiotów z ręki)

– zaburzone odczuwanie temperatury

– zaburzenia czucia okolicy łokcia

– nadmierna potliwość

– zaniki mięśniowe

Rozpoznanie  neuropatii uciskowej

W celu prawidłowego rozpoznania choroby należy udać się na konsultację do specjalisty neurologa lub ortopedy. Podczas wizyty lekarza nie tylko przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, ale również wykona badanie palpacyjne, podczas którego zbada łokieć i oceni nerw łokciowy (miejsce ucisku, uszkodzenia, funkcje, ruchomość). Badanie może się opierać na wykonaniu testów specjalistycznych: testu zgięciowego łokcia, testu opaski pneumatycznej oraz tzw. testu Tinela. W celu potwierdzenia diagnozy może skierować pacjenta na wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, które pomogą zobrazować neuropatię, m.in. USG, RTG czy rezonans magnetyczny.

Leczenie zespołu nerwu łokciowego

Na początkowym etapie rozwoju zespołu kanału nerwu łokciowego lekarz może zaproponować terapię metodami zachowawczymi: farmakoterapię, fizjoterapię i rehabilitację. Leczenie farmakologiczne może się opierać na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, preparatów witaminowych, jak również środków hormonalnym (np. w sytuacji kiedy zaburzenia hormonalnej były przyczyną choroby). Rehabilitacja ruchowa powinna być wykonywana po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą rehabilitacji, a zabiegi z zakresu fizjoterapii po konsultacji z fizjoterapeutą. W leczeniu choroby pomocne są zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, laseroterapia, zabiegi polegające na poddaniu ciała działaniom pola magnetycznego, jak również zabiegi prądami tens i ciepłolecznicze działanie lampy Sollux.

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, bądź kiedy dolegliwości się nasilają lekarz może zaproponować leczenie operacyjne. Zabieg uwolnienia nerwów obwodowych ręki znajduje się w ofercie Szpitala 1DayClinic w Gdańsku. Operacja polega na odbarczeniu czyli uwolnieniu nerwu z uciskających go struktur anatomicznych, a następnie przeniesieniu go  w okolicę łokcia. Cały zabieg trwa kilkadziesiąt minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Przed operację warto umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu, podczas której specjalista nie tylko udzieli pacjentowi wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu i czasu pooperacyjnego, ale też omówi przebieg operacji i dobierze odpowiednią dla pacjenta metodę znieczulenia.

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.