Badanie KTG
Informacje o badaniu:
Kardiotokografia jest jednym z podstawowych badań u kobiet, które spodziewają się dziecka, wykonywane pod koniec oraz podczas ciąży. Polega ono między innymi na rejestracji akcji serca płodu, przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej mięśnia macicy.
Opis badania:
Badanie KTG odbywa się na łóżku, w pozycji leżącej, najczęściej na lewym boku, gdyż w takiej pozycji nie uciska się żyły głównej dolnej. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, w którym najlepiej słychać tony serca płodu, położna umieszcza na brzuchu ciężarnej kobiety dwie głowice, z których pierwsza z nich rejestruje pracę serca płodu, natomiast druga rejestruje długość i intensywność skurczy macicy. Obydwa czujniki połączone są z monitorem za pomocą elastycznego pasa, który rejestruje i analizuje przesyłane sygnały. Wynik w postaci wykresu zostaje zapisany na ekranie urządzenia i papierze rejestrującym, badanie standardowo trwa 30 minut, jednakże może ono w niektórych przypadkach przedłużyć się do 60 minut.
Wyróżnia się dwa rodzaje badania KTG: test niestresowy (wykonywany w ETER-MED) i test stresowy (wykonywany jedynie w warunkach szpitalnych).
Test niestresowy to standardowe badanie kardiotokograficzne, które trwa nie dłużej niż godzinę. Jego celem jest określenie, czy występuje akceleracja – krótkotrwały wzrost czynności serca, będący objawem ruchów płodu. Natomiast test stresowy wykonywany jest przed porodem z podawaną dożylnie oksytocyny, który jest hormonem stymulującym czynność skurczową mięśni gładkich macicy. Jego celem jest niewielkie obciążenie serca rozwijającego się dziecka.
Cel badania:
Pierwsze badanie KTG wykonywane jest zwykle w trzecim trymestrze ciąży, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo. W przypadku wskazań lub powikłań po raz pierwszy badanie można przeprowadzić po 23 tygodniu ciąży. Wykonując badanie kardiotokograficzne istnieje możliwość kontroli istotnych parametrów życiowych tj. szybkość pracy serca dziecka, częstość jego akcji, stanowi ono podstawę do prognozowania stanu płodu poprzez analizę zależności między czynnością serca płodu, aktywnością skurczowa macicy i aktywnością ruchową płodu oraz umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych sytuacji, które zagrażają życiu nienarodzonego dziecka.
Wskazania do przeprowadzenia badania KTG:
- w ramach wizyt kontrolnych po 23 tygodniu ciąży,
- urazy brzucha,
- podczas porodu,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby nerek u matki,
- krwawienie z dróg rodnych,
- występowanie konfliktu serologicznego,
- choroby serca matki,
- cukrzyca ciążowa,
- każda ciężarna po 40. tygodniu ciąży,
- wykrycie wad serca u rozwijającego się płodu,
- słabsze odczuwanie ruchów płodu.
Przeciwwskazania do wykonania badania KTG
KTG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, nie mającym przeciwwskazań. Wyjątkiem są nieliczne patologie ciąży tj. odklejenie łożyska, wówczas dalsze postępowanie ustala lekarz prowadzący ciążę.
Przygotowania do badania KTG?
Badanie KTG nie wymaga specjalistycznego przygotowania ze strony pacjentki. Zalecamy założenie wygodnego stroju, który umożliwi swobodne odsłonięcie brzucha. Ponadto, aby otrzymany wynik był jak najbardziej rzetelny i dokładny, należy zjeść posiłek ok. 1/2 godziny przed badaniem. W innym przypadku gdy kobieta zgłosi się na badanie głodna, płód może przejawiać nienaturalne objawy takie jak osypanie lub pobudzenie.
W Centrum Zdrowia ETER-MED skierowanie do poradni ginekologiczno-położniczej nie jest wymagane, badanie KTG można wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skorzystanie z badania w ramach wizyty komercyjnej również nie wymaga skierowania, jednak należy poinformować pracownika rejestrującego na wizytę ginekologiczną o chęci wykonania dodatkowo badania KTG w gabinecie położnej. Ponadto zachęcamy do zakupu badania KTG na naszej stronie internetowej portal.etermed.pl w gabinecie polożnej.