USG transwaginalne
Informacje o badaniu:
Badanie ultrasonograficzne transwaginalne, zwane również dopochwowym jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w ramach profilaktyki oraz diagnostyce ginekologicznej.
Opis badania:
USG transwaginalne jest badaniem nieinwazyjnym, które polega na wprowadzeniu głowicy aparatu ultrasonograficznego do pochwy, na której znajduje się sterylna osłona oraz specjalistyczny żel do badania USG, mający na celu zminimalizować tarcie oraz poprawić jakość otrzymywanego na ekranie obrazu. Aparat wykorzystuje zjawisko odbijania się fal, które odbijają się od napotkanych struktur w pobliżu ścian kanału rodnego i powracają do urządzenia. W ten sposób obrazy poszczególnych narządów wyświetlane są na ekranie ultrasonografu w czasie rzeczywistym, co umożliwia lekarzowi na bieżąco informować pacjenta o stanie badanego obszaru.
Cel badania:
USG powinno być wykonywane każdorazowo podczas badania ginekologicznego, jeśli są ku temu wskazania, pozwala ono na wykrycie wszelkich nieprawidłowości dotyczących budowy narządów rodnych kobiety. Wykorzystywany do ukazania nieprawidłowości występujących w obrębie narządów rodnych kobiety tj. macicy, jajników oraz przestrzeni w zatoce Douglasa.
Specjalista przeprowadzający badanie ocenia także, czy grubość endometrium jest właściwa dla danego dnia cyklu, możliwe do wykrycia są również guzy jajnika, niektóre patologie szyjki macicy, mięśniaki macicy czy polipy w jamie macicy i inne niepokojące zmiany.
USG transwaginalnego nie wykonuje się u kobiet, które nie rozpoczęły współżycia ze względu na obecność błony dziewiczej, gdyż może zostać uszkodzona przez sondę aparatu, wówczas używa się sond doodbytniczych lub brzusznych.
Wskazania dotyczące badania:
W ramach programu zwalczania chorób nowotworowych raka jajnika badaniu ultrasonograficznym powinny poddać się przynajmniej raz w roku kobiety, które rozpoczęły współżycie. Badanie można przeprowadzić także u kobiet w czasie menstruacji, jednakże ze względu na wartość diagnostyczną najlepiej wykonywać je między 5. a 10. dniem cyklu.
Najważniejsze wskazania do wykonania USG ginekologicznego transwaginalnego to:
- obfite krwawienia z dróg rodnych,
- częste bóle podbrzusza,
- podejrzenie wad anatomicznych narządu rodnego,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- problemy z zajściem w ciążę,
- podejrzenie torbieli lub polipów,
- bóle podczas stosunku seksualnego,
- określenie położenia macicy względem kości miednicy i pęcherza moczowego,
- zaburzenia hormonalne,
- podejrzenie niepłodności,
- trudności z donoszeniem ciąży,
- podejrzenie chorób tj. endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS).
- monitorowanie owulacji poprzez zobrazowanie jajników i znajdujących się w nich pęcherzyków jajnikowych – stosowane w diagnostyce niepłodności.
- Ponadto ultrasonografia jest nieodłącznym elementem badań wykonywanych u ciężarnych kobiet – USG transwaginalne i brzuszne wykonuje się zamiennie, w zależności od wieku ciąży. Pierwsze badanie to
- wykonywane jest już u kobiet będących w 10 tygodniu ciąży, umożliwia ono lekarzowi potwierdzenie dokonanego zapłodnienia i implantacji zarodka.
Przygotowanie oraz przeciwwskazania do badania:
Badanie USG dopochwowe nie wymaga specjalistycznego przygotowania pacjentki. Sonda znajduje się tak blisko tkanek, że nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety czy środków przeczyszczających przed wizytą. Zalecamy zadbać o higienę okolic intymnych (bez potrzeby usuwania owłosienia), dla własnego komfortu pacjentki warto także założyć wygodną, nie krępującą ruchów odzież bądź sukienkę. Bardzo ważne jest zabranie ze sobą wyników i zdjęć z poprzednich badań, które dostarczają lekarzowi niezbędnych informacji o ewentualnych zmianach w strukturze macicy i przypomnienie informacji odnośnie ostatniej miesiączki.
Czas oczekiwania na wyniki:
Wyniki badania USG dostępne są od razu po jego wykonaniu. Lekarz specjalista powinien załączyć słowny opis badania oraz zdjęcie do dokumentacji medycznej.