ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.7/5

HOLTER EKG

Informacje o badaniu:

Badanie holterowskie EKG polega na ciągłym monitorowaniu rytmu i częstości pracy serca oraz zmian niedokrwiennych w zapisie EKG przez całą dobę. To podstawowe badanie w diagnostyce zaburzeń rytmu serca jest proste. Wiąże się jedynie z niewielką uciążliwością polegającą na noszeniu przez około 24 godziny na pasku miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod umieszczonych na klatce piersiowej. Badanie wykonujemy również u dzieci.

Opis badania:

Elektrody umieszczane są na klatce piersiowej, a kable od nich podłączone są do małego, przenośnego urządzenia na baterie, które rejestruje zapis EKG. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. Rejestratora nie zdejmuje się w czasie snu. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności. Podczas trwania rejestracji obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych oraz manipulować przy urządzeniu. Pacjent zdaje aparat na następny dzień po jego założeniu przy ul. Jaskółczej 7/15(parter), bądź przy  ul. Kazimierza Górskiego 1 (w zależności, gdzie aparat był zakładany).

Cel badania:

Badaniem EKG metodą Holtera można wykryć napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą być niewykrywalne w pojedynczym badaniu EKG. Ponadto badanie to pozwala kardiologowi znaleźć związek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego pracą serca. Pozwala ocenić pracę serca nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Umożliwia ocenę nierównego, zbyt szybkiego lub wolnego bicia serca, pojawiającego się o różnych porach dnia i nocy, a także bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta, takich jak: zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej, ze zmianami EKG. Badanie umożliwia też ocenę pracy rozrusznika serca.

Wskazania do wykonania badania:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego,
  • ocena czynności sztucznego rozrusznika,
  • ocena niedokrwienie mięśnia sercowego,
  • niewydolność krążenia,
  • przebyty zawał serca,
  • omdlenia i zasłabnięcia,
  • uczucie kołatania serca,
  • duszność,
  • ból w klatce piersiowej.

Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonania badania:

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Niewskazane jest natłuszczanie ciała balsamem lub oliwką, które może utrudniać przymocowanie elektrod. Z tego samego powodu mężczyźni z owłosioną klatką piersiową proszeni są o zgolenie włosów. Badanie nie wymaga odstawienia przyjmowanych na stałe leków, a także nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych preparatów farmaceutycznych. Na czas badania zalecamy ubrać  luźniejsze ubrania, pod którymi łatwo będzie ukryć holter oraz nie będą one krępować ruchów pacjenta. Jest to badanie bezbolesne i nieniosące za sobą żadnego ryzyka. Może być powtarzane wielokrotnie. 24-godzinna rejestracja EKG metodą Holtera wykonywana jest u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet w ciąży.

Czas oczekiwania na wynik:

Wynik Holtera EKG przekazywany jest w formie opisu dokonanego przez kardiologa, z dołączonymi wykresami (zapisem czynności elektrycznej serca w wybranym czasie) po około trzech tygodniach od zdania aparatu.