Holter RR ciśnieniowy
Informacje o badaniu:
Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęstszych chorób układu krążenia. Nieleczone prowadzi do wystąpienia poważnych powikłań sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca, udar mózgu bądź zaburzenia rytmu serca. Badanie holterowskie RR służy do automatycznego, 24-godzinnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Jest to badanie, które pozwala w warunkach ambulatoryjnych przeprowadzić diagnostykę w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości pracy serca, a w dalszej kolejności poddać pacjenta odpowiedniemu leczeniu.
Opis badania:
Pacjentowi zakładany jest zestaw do całodobowej rejestracji ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwości rytmu serca. Zestaw składa się z mankietu zakładanego na ramię oraz sprzężonego z nim rejestratora, urządzenie automatycznie napełnia rękaw powietrzem wykonując i zapisując wynik pomiaru. Jednostka centralna ciśnieniomierza dokonuje około 70 pomiarów ciśnienia i tętna, średnio co 15 minut, a w nocy co 30 minut – automatycznie napełnia rękaw powietrzem. Po 24 godzinach rejestrator jest zdejmowany w przychodni, w której został założony, a uzyskane wyniki są analizowane przy pomocy odpowiedniego oprogramowania i następnie oceniane przez lekarza.
Cel badania:
Mierzenie ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim wiąże się z ryzykiem błędu pomiarowego, spowodowanego stresem pacjentów. Pojedynczy pomiar ciśnienia tętniczego nie daje pełnego obrazu wahań ciśnienia w ciągu doby. Po drugie, ze względu na tzw. syndrom białego fartucha (czyli reakcję stresową pacjenta w gabinecie lekarskim) wyniki pomiarów gabinetowych mogą nie odzwierciedlać faktycznej wartości ciśnienia tętniczego. W celu pogłębionej diagnozy i szczegółowej kontroli nadciśnienia tętniczego zaleca się przeprowadzenie całodobowego monitorowania ciśnienia krwi (inne nazwy badania: holter RR, holter ciśnieniowy).
Wskazania do wykonania badania:
- diagnoza i kontrola nadciśnienia tętniczego,
- występowanie objawów hipotensji (spadków ciśnienia), jak np. omdlenia, zawroty głowy,
- chorzy nieodpowiadający pozytywnie na leczenie,
- bradykardia,
- niewyjaśnione kołatania serca.
Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonania badania:
Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Należy zgłosić się w luźnym, niekrępującym ruchów ubraniu umożliwiającym założenie na ramię mankietu mającego bezpośredni kontakt ze skórą oraz aparatu zapisującego pomiary. Badanie nie wymaga odstawienia przyjmowanych na stałe leków, a także nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych preparatów farmaceutycznych. Jest to badanie bezbolesne i nie niosące za sobą żadnego ryzyka. 24-godzinna rejestracja ciśnienia metodą Holtera wykonywana jest u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet w ciąży.
Czas oczekiwania na wynik:
Wynik Holtera RR przekazywany jest w formie opisu dokonanego przez kardiologa, z dołączonymi wykresami (zapisem wartości ciśnienia w wybranym czasie) na kolejnej wizycie kontrolnej.