Próba Dobutaminowa
Informacje o badaniu:
Próba dobutaminowa (echokardiograficzna próba obciążeniowa z zastosowaniem dobutaminy) to badanie nieinwazyjne (nienaruszające tkanek organizmu), polegające na monitorowaniu pracy serca za pomocą echokardiografu przy zmieniającym się obciążeniu tego narządu. Podczas badania podawana jest dożylnie dobutamina, lek przyspieszający akcję serca przez zwiększenie objętości krwi, jaką serce tłoczy do naczyń krwionośnych w ciągu jednej minuty. Echokardiografia obciążeniowa jest połączeniem dwuwymiarowego badania echokardiograficznego (echo serca) z elektrokardiograficznym badaniem wysiłkowym (próba wysiłkowa EKG), dlatego też często przedstawiona jest jako alternatywa dla próby wysiłkowej.
Opis badania:
Echo dobutaminowe trwa około 30 minut i polega na dożylnym podaniu dobutaminy poprzez wlew ciągły za pomocą wenflonu. Lek powoduje przyspieszenie akcji serca podobne do tego, jakie odczuwane jest podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Lek podawany jest stopniowo za pomocą pompy infuzyjnej podawana jest dobutamina w dawkach wzrastających do osiągnięcia maksymalnej dawki. W trakcie badania praca serca monitorowana jest przy pomocy echokardiografii i EKG, dodatkowo mierzone jest również ciśnienie tętnicze krwi. Podczas badania pacjent zwykle odczuwa przyspieszone bicie serca oraz towarzyszy mu uczucie gorąca. O każdym niepokojącym objawie należy poinformować lekarza, który może przerwać wykonywane badanie.
Cel badania:
Próba dobutaminowa ma na celu kontrolowaną prowokację niedotlenienia mięśnia sercowego. Pomaga wykryć i ocenić stopień uszkodzenia mięśnia sercowego mogącego świadczyć o chorobie wieńcowej. Badanie to pozwala stwierdzić istnienie i rozległość niedokrwienia mięśnia sercowego, które pojawia się w przypadku osób chorych po podaniu dobutaminy. Echokardiografia obciążeniowa u chorych po zawale serca posiada wysoką wartość w ocenie żywotności określonego obszaru mięśnia serca oraz prognozowaniu powrotu funkcji skurczowej lewej komory u pacjentów leczonych pierwotną angioplastyką. Echokardiograficzny test obciążeniowy pozwala także stwierdzić, czy u pacjenta powinno się przeprowadzić koronarografię lub zabieg na sercu, jeżeli jest podejrzenie lub rozpoznanie choroby serca. Może również stanowić uzupełnienie wyników próby wysiłkowej EKG.
Wskazania do wykonania badania:
- podejrzenie choroby wieńcowej u osób nie mogących wykonać wysiłku fizycznego,
- nieprawidłowe spoczynkowe EKG uniemożliwiające ocenę niedokrwienia,
- ujemny lub dodatni wynik próby wysiłkowej EKG niezgodny z obrazem klinicznym,
- kwalifikacja do rozległych operacji niekardiochirurgicznych celem oceny ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych,
- ocena istotności czynnościowej granicznych zmian w koronarografii.
Przeciwwskazania do badania:
- nadwrażliwość na lek,
- schorzenia przebiegające ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory serca,
- migotanie przedsionków,
- ostra faza zawału serca,
- wstrząs septyczny i kardiogenny z ciśnieniem tętniczym poniżej 80 mm Hg.
Przygotowanie do badania:
Przed badaniem pacjent powinien skonsultować się z lekarzem celem ustalenia szczegółów badania. Należy pamiętać, że leki beta-adrenolityczne ograniczają skuteczność dobutaminy, dlatego w dniu badania zaleca się odstawienie tych leków. Istotną informacją dla kardiologa przeprowadzającego echo dobutaminowe jest również historia choroby dotycząca dotychczasowego przebiegu leczenia.
Czas oczekiwania na wyniki:
Pacjent otrzymuje wynik w dniu wykonania próby dobutaminowej. Badanie na miejscu ocenia, interpretuje i konsultuje wykonujący badanie kardiolog.
GDZIE I JAK WYKONAĆ BADANIE?
Placówki ETER-MED, w których przeprowadzana jest próba dobutaminowa (próba obciążeniowa serca z zastosowaniem dobutaminy):
- ul. Jaskółcza 7/15, 80-767 Gdańsk, Dolne miasto
KADRA MEDYCZNA:
- dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz (przyjmuje również pacjentów posiadających stymulator serca),
- dr n. med. Jarosław Jurowiecki(przyjmuje również pacjentów posiadających stymulator serca).