RTG
Informacje o badaniu:
Badania obrazowe pozwalają na dokładne zobrazowanie wewnętrznych struktur ciała. RTG należy do podstawowych badań diagnostycznych wykorzystujące promieniowania rentgenowskie. Badanie radiologiczne wykorzystuje cechę ciała ludzkiego do pochłaniania przenikliwego promieniowania RTG przez wybraną część badanego (np. klatkę piersiową) kontrolowanych dawek promieni rentgenowskich.
Opis badania:
W naszym Centrum Zdrowia badanie rentgenowskie przeprowadza doświadczony technik radiolog, który przed badaniem udziela wszystkich niezbędnych informacji dla pacjenta odnośnie przeprowadzonego badania oraz ewentualnego ryzyka wiążącego z przeprowadzeniem badania. Po otrzymanej od pacjenta zgody oraz wymaganego skierowania, technik dokładnie objaśnia i pokazuje, jak należy postępować podczas przeprowadzania projekcji.
Cel badania:
Przeprowadzanie RTG jest niejednokrotnie decydującym badaniem, umożliwiającym postawienie właściwej diagnozy i wdrożenia schematu leczenia.
Tkanki organizmu ludzkiego w różnym stopniu pochłaniają promienie rentgenowskie, dzięki czemu służą one do zobrazowanie takich struktur jak układ kostny i występujących w jego obrębie złamań, zmian zwyrodnieniowych czy przemieszczeń kości. Dzięki badaniom wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie lekarze są w stanie ocenić stan stawów i kręgosłupa pod kątem zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Wyniki badań rentgenowskich stanowią podstawę w leczeniu schorzeń w dziedzinach chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, urologii i ortopedii, gdyż umożliwiają ustalenie wskazań do leczenia operacyjnego bądź zaplanowania jego przebiegu.
Wskazania do wykonywania badania:
- urazy (złamania bądź zwichnięcia),
- zaburzenia struktury kości w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych czy osteoporozie,
- stwierdzenie zmian w płucach,
- schorzenia w obrębie klatki piersiowej,
- zaburzenia rozwojowe narządów,
- badanie przed i pooperacyjne,
- podejrzenie gruźlicy,
- guzy żołądka,
- badania okresowe (rtg klatki piersiowej).
Przygotowania oraz przeciwwskazania do wykonywania badania:
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania RTG jest ciąża, z powodu szkodliwej emisji promieni rentgenowskich mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu. Wykonuje się je wówczas tylko w sytuacjach zagrażających życiu matki.
Badanie rentgenowskie nie wymaga specjalistycznych przygotowań, wyjątkiem są projekcje:
- kręgosłupa lędźwiowo krzyżowego,
- kręgosłupa krzyżowego,
- stawów krzyżowo biodrowych,
- kości ogonowej/guzicznej/ krzyżowej
- bądź jamy brzusznej.
Powyżej wymienione badania wykonywane są do godziny 9:30.
Dzień przed badaniem wyżej wymienionych badań RTG należy:
- zastosować ubogoresztkową, lekkostrawną dietę
- śniadanie lekkostrawne
- obiad – galaretka lub kisiel, ewentualnie danie płynne
- ok. godziny 16:00 należy zażyć środek przeczyszczający zakupiony w aptece bez recepty (np. Regulax tabl., Xenna tabl, Forlax saszetki do rozpuszczenia). Wieczorem i rano zażyć po dwie tabletki Espumisanu, przez cały dzień należy pić tylko wodę lub niegazowane napoje bez cukru.
W dniu badania:
- zadbać o wypróżnienie
- pacjent musi być na czczo
- nie należy palić papierosów i nie żuć gumy, gdyż może to wpłynąć na wynik zdjęcia RTG.
Czas oczekiwania na wyniki:
Centrum Zdrowia ETER-MED współpracuje z wykwalifikowaną kadrą lekarzy radiologów, którzy podchodzą indywidualnie do każdego schorzenia pacjenta dokonując analizy i opisu zdjęcia. Pacjent otrzymuje opis badania rentgenowskiego średnio do 5 dni roboczych. W przypadku chęci uzyskania obrazu nagranego na płytę CD należy zgłosić się bezpośrednio po badaniu do rejestracji i zgłosić prośbę.