ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.9/5

Doppler tętnic

Informacje o badaniu

Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach układu krwionośnego. Badanie to wykorzystuje tzw. efekt Dopplera – zmiany fal dźwiękowych, pochodzących z aparatu ultrasonograficznego, odbijają się od przepływających krwinek, uwidaczniają kierunek i prędkość przepływu krwi oraz kondycję naczyń krwionośnych. Badanie dopplerowskie wykorzystywane jest w diagnostyce schorzeń układu krwionośnego, które zwraca uwagę na obecność blaszek miażdżycowych, ich wygląd oraz stopień zwężenia jaki mogą powodować. Badanie jednak uniemożliwia wykrycie zmian miażdżycowych w mózgu, gdyż kości czaszki zapobiegają swobodny przepływ fal ultradźwiękowych.

Opis badania

Przed badaniem lekarz przeprowadza z pacjentem krótki wywiad na temat stanu zdrowia oraz objawów wskazujących do przebiegu badania. Następnie lekarz na badany obszar ciała nakłada specjalistyczny żel, który ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych przez powłoki skórne oraz zmniejsza tarcie głowicy o skórę. Badanie przebiega bardzo podobnie jak tradycyjne USG, głowica aparatu emituje fale ultradźwiękowe, które przenikają przez tkanki miękkie i powracają do aparatu po odbiciu od przemieszczających się w naczyniach krwinek. Aparat USG analizuje częstotliwość odbijanych fal po czym przedstawia uzyskane informacje w postaci obrazu na ekranie monitora określając kierunek oraz prędkość przepływu krwi. Podczas badania lekarz jest w stanie określić objętość krwi w jednostce czasu, jest ono nazywane także badaniem przepływu. Poza uzyskaniem obrazu naczyń krwionośnych lekarz może także usłyszeć szum krwi przepływającej przez naczynia.

Cel badania

Badanie USG doppler tętnic jest podstawowym badaniem przeprowadzanym w diagnostyce chorób układu krążeniowego. W trakcie badania USG doppler wykorzystywany jest efekt dopplera, pozwalający na określenie warunków przepływu krwi w naczyniach tętniczych oraz stopień zwężenia naczynia w tzw. ocenie hemodynamiczna, która służy czynnościowym określenie zaburzeń krążenia mózgowego. Dokonywane są m.in pomiar prędkości krwi, która przepływa w naczyniach dogłowowych. W badaniu USG doppler widoczne są blaszki miażdżycowe stanowiące potencjalne źródło materiału zatorowego. Dzięki temu można wcześnie zdiagnozować stan podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu. Badanie umożliwia regularną kontrolę stanu pacjenta i modyfikację metody leczenia w zależności od stopnia zaawansowania zmian w tętnicach.

Wskazania do wykonywania badania:

  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • wysoki cholesterol,
  • nawracające omdlenia i bóle głowy,
  • szumy w uszach,
  • zaburzenia równowagi,
  • drętwienie lub sinienie dłoni,
  • skurcze mięśni,
  • miażdżyca naczyń krwionośnych,
  • ocena unaczynienia zmian nowotworowych,
  • wykrywanie wad serca,
  • przebyty udar mózgu lub atak niedokrwienny,
  • ocena krążenia mózgowego,
  • podejrzenie nadciśnienia tętniczego,
  • ocena stanu naczyń krwionośnych u pacjentów po urazach.

Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonywania badania:

Badanie dopplerowskie nie wymaga specjalistycznego przygotowania od pacjenta, wyjątkiem stanowi: USG dopplerowskie w obrębie jamy brzusznej, USG doppler tętnic nerkowych czy wątrobowych, w celu uzyskania dokładnego obrazu badanego obszaru, w których nadmiar gazów jelitowych mogłyby rzutować na rzetelność wyniku.
Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest uszkodzenie powłok skórnych w miejscu przeprowadzania badania.

Czas oczekiwania na wyniki:

Na podstawie dokonanych pomiarów lekarz dokonuje interpretacji wyników i potwierdza lub wyklucza zaburzenia przepływu krwi przez naczynia. Pacjent otrzymuje wyniki badań natychmiast po jego przeprowadzeniu.