USG bioderek u niemowląt
Informacje o badaniu:
Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych inaczej nazywane USG bioderek lub usg preluksacyjne jest jednym z najważniejszych badań przeprowadzanych w pierwszych tygodniach życia dziecka, pod kątem dysplazji stawów biodrowych.
Opis badania:
Badanie diagnostyczne u niemowląt trwa około 20 minut. USG stawu biodrowego jest badaniem bardzo bezpiecznym dla niemowląt, gdyż nie emituje ono szkodliwego promieniowania jonizującego, co występuje w przypadku badania RTG.
USG umożliwia lekarzowi obrazową ocenę jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą fal ultradźwiękowych. Na głowicę aparatu nakładany jest specjalistyczny żel, który ułatwia przesuwanie sondy po ciele oraz wnikanie fal w głąb tkanek. Powracające do głowicy fale przetwarzane są przez urządzenie i wyświetlane na ekranie monitora. Lekarz widzi obraz struktur stawu biodrowego w czasie rzeczywistym, co umożliwia dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości, w dalszej ocenie przeprowadzane jest badanie dynamiczne bioder, w którym lekarz porusza nóżkami niemowlęcia i układa je w różnych pozycjach, aby sprawdzić zachowanie stawu. Zawsze badane są dwa stawy biodrowe niemowlęcia. W sytuacji, gdy stwierdza się patologie stawu zalecana jest jak najszybsza konsultacja ortopedyczna w celu potwierdzenia diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego planu leczenia.
Stan bioder niemowlęcia oceniany jest według skali Grafa, w której wyróżnia się 4 typy stawów biodrowych:
Typ I – staw biodrowy prawidłowo ukształtowany
Typ II – staw biodrowy fizjologicznie niedojrzały i dysplastyczny bez decentracji głowy kości udowej w panewce
Typ III – staw biodrowy dysplastyczny z decentracją głowy kości udowej w panewce
Typ IV – zwichnięty staw biodrowy
Cel badania:
USG bioderek jest jednym z podstawowych badań prozdrowotnych przeprowadzanych w ramach profilaktycznej oceny stawów biodrowych, jak i w celu monitorowania postępów leczenia przy stwierdzeniu dysplazji stawów biodrowych. Wczesne wykrycie schorzenia gwarantuje możliwość szybkiego rozpoczęcia terapii, a tym samym całkowitego, nieoperacyjnego wyleczenia schorzenia.
Zbyt późne wykrycie wady przyczynia się do wydłużenia procesu leczenia i niekiedy może prowadzić do dużych problemów z chodzeniem spowodowanych bólem biodra czy nawet do niepełnosprawności dziecka.
Wskazania do wykonania badania:
USG stawu biodrowego wykonuje się między 6, a 8 tygodniem życia dziecka, co umożliwia otrzymanie rzetelnego wyniku wyniku badania. U dzieci, u których w najbliższej rodzinie (rodzice bądź rodzeństwo) występowała dysplazja stawów biodrowych bądź inne czynniki uwarunkowane genetycznie USG bioderek powinno być wykonywane zaraz po urodzeniu.
Badanie wykonuje się również u pacjentów:
- urodzonych z położenia pośladkowego,
- u których widoczna jest asymetria ułożenia kończyn dolnych lub asymetria w długościach kończyn,
- występuje opór podczas poruszania nóżkami dziecka,
- predyspozycje genetyczne do powstawania dysplazji stawów biodrowych (jeśli występowała ona u rodziców lub rodzeństwa),
- wykryto zmiany strukturalne lub funkcjonalne w obrębie bioder przy badaniu fizykalnym,
- z objawem Barlowa,
- z objawem Ortolaniego.
Przygotowanie oraz przeciwwskazania do badaniu:
USG stawów biodrowych nie wymaga żadnego specjalistycznego przygotowania. Należy zabrać ze sobą pieluchę tetrową, aby dziecko położyć na kozetce. Dziecko do badania USG należy rozebrać i zdjąć mu pieluszkę, ułożyć na przygotowanej leżance na plecach lub na boku, według zalecenia lekarza.
Czas oczekiwania na wyniki:
Wyniki badania USG dostępne są od razu po jego wykonaniu. Lekarz specjalista powinien załączyć słowny opis badania oraz zdjęcie do dokumentacji medycznej.
W Centrum Zdrowia ETER-MED, aby skorzystać z badania USG bioderek dla niemowląt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia należy posiadać skierowanie na badanie od lekarza pediatry. W przypadku wizyty komercyjnej skierowanie nie jest wymagane, zachęcamy do zakupu badań na naszej stronie internetowej portal.etermed.pl.