Bolesność barku – leczenie w Gdańsku
Staw ramienny to jeden z najważniejszych stawów naszego organizmu. Dzięki niemu możemy poruszać całą kończyną górną. Problemy z barkiem wiążą się z utrudnioną sprawnością ręki. Ruchom zaczyna towarzyszyć nieznośny ból, co uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jakie są przyczyny bólu barku ?
Przyczyny bólu barku
Bolesność barku może być objawem wielu chorób. Przyczyny bólu mogą być związane ze wszystkimi strukturami znajdującymi się w stawie ramiennym: kośćmi, ścięgnami, mięśniami, kaletką podbarkową. Spośród przyczyn bolesności barku wyróżnia się:
– urazy – np. w wyniku upadku,
– przeciążenie mięśni,
– choroby przewlekłe (reumatoidalne zapalenie stawów),
– choroby neurologiczne (zapalenie splotu szyjnego),
– konflikt podbarkowy.
Objawy
Pierwszym objawem zauważanym przez pacjenta jest ból. W zależności od przyczyny może być on ciągły lub związany z wykonywaniem określonych ruchów. W niektórych przypadkach staw ramienny może być dodatkowo obrzęknięty, zaczerwieniony, nadmiernie ucieplony. Niekiedy do bolesności dołącza się ograniczenie ruchomości stawu. Jest to szczególnie nieprzyjemny symptom, który wpływa na jakość życia pacjenta. W celu diagnostyki bolesności barku lekarz powinien dokładnie zbadać pacjenta, zebrać szczegółowe informacje odnośnie objawów. Może również zlecić szereg badań dodatkowych do których zaliczamy : RTG barku, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, USG stawu barkowego.
Przestrzeń podbarkowa
Przestrzeń podbarkowa to miejsce ograniczone głową kości ramiennej, więzadłem kruczo-barkowym i wyrostkiem barkowym łopatki. Znajduje się tam również kaletka podbarkowa zawierająca płyn. Dzięki niej ruchy stawu barkowego są płynne. Jest to struktura podobna do poduszeczki, zapewniająca odpowiedni poślizg podczas przemieszczania się głowy kości ramiennej. W przestrzeni podbarkowej znajduje się również spora warstwa mięśniowa. Tworzy ona stożek rotatorów, na który składa się mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy. Ścięgna mięśni otaczają głowę kości ramiennej i są zrośnięte z torebką stawową. W warunkach prawidłowych przestrzeń podbarkowa jest na tyle duża, że podczas ruchu kości ramiennej jej głowa i wszystkie struktury anatomiczne bez trudu ślizgają się w stawie.
Konflikt podbarkowy
Konflikt podbarkowy to jedna z częstszych dolegliwości barku. Inaczej nazywany jest zespołem ciasnoty podbarkowej. Objawia się głównie bólem podczas ruchu ręki, np. przy sięganiu za plecy. Przyczyną dolegliwości jest ucisk na struktury anatomiczne przestrzeni podbarkowej. Dochodzi do niego w wyniku zmniejszenia przestrzeni podbarkowej i tarcia ścięgien, mięśni o wyrostek barkowy łopatki. Źródłem problemu mogą być: urazy, wady postawy, wady zwyrodnieniowe, nieprawidłowa budowa stawu. Konflikt podbarkowy może doprowadzić z biegiem czasu do zapalenia kaletki podbarkowej i jest przyczyną przewlekłego bólu oraz ograniczenia ruchomości ręki.
Leczenie konfliktu podbarkowego
Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu ortopedii w Gdąńsku i umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu kliknij tu.
Leczenie konfliktu podbarkowego polega głównie na zniesieniu dolegliwości bólowych. Pacjentowi podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mogą być podawane doustnie lub bezpośrednio do stawu w postaci zastrzyków. Pacjenta kieruje się również na rehabilitację, w celu przywrócenia normalnej sprawności ruchowej ręki. Leczenie operacyjne należy rozważyć w przypadku ewidentnych zmian anatomicznych w budowie stawu, nieznośnego dla pacjenta nasilenia się objawów lub zerwania ścięgien mięśni stożka rotatorów. W ostatnim przypadku operacja powinna być wykonana jak najszybciej. Obecnie, najbardziej polecanym rodzajem zabiegu jest artroskopia. Jest to technika operacyjna charakteryzująca się niewielką inwazyjnością. Dzięki artroskopii możliwy jest wgląd do stawów. Wykonanie niewielkich otworów i wprowadzenie kamery i narzędzi chirurgicznych do stawu oszczędza rozległych ran operacyjnych. Operujący chirurg na monitorze w powiększeniu ogląda wszystkie elementy stawu, w którym znajduje się artroskop. Dodatkowe precyzyjne narzędzia artroskopowe pozwalają na wykonanie procedur chirurgicznych. Artroskopia jest możliwa w przypadku różnych stawów: kolanowego, barkowego, skokowego, łokcia, również stawu biodrowego. Dzięki artroskopii możliwa jest naprawa uszkodzonych struktur stawowych. W zakresie stawu barkowego: naprawa uszkodzonych ścięgien i obrąbka stawowego. W coraz nowocześniejszych metodach artroskopowych wykorzystywane są różnego rodzaju wszczepy mocujące, które pozwalają na naprawę określonej struktury, a nie usunięcie, większość z nich wchłania się po jakimś czasie i nie wymaga usunięcia. Leczenie z zastosowaniem artroskopii jest wykorzystywanie w stanach pourazowych związanych z uprawianiem sportów jak i w przypadku choroby zwyrodnieniowej: uszkodzenie więzadeł, uszkodzenia łąkotek, uszkodzenia chrząstki stawowej. Ta mało inwazyjna technika operacyjna, zastosowana odpowiednio wcześnie pozwala na szybki powrót do zdrowia, maksymalnie skracając czas rekonwalescencji.