ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Chrapanie i zespół bezdechu sennego

Sen jest dobry na wszystko?
4.5/5

Chrapanie i zespół bezdechu sennego – leczenie w Gdańsku

Chrapanie to stosunkowo częsty problem. Cierpi na niego aż 13 milionów Polaków. Nocne koncerty dają zazwyczaj mężczyźni, szczególnie Ci po 40 roku życia (w tej grupie wiekowej chrapie aż 80 % panów!).

Co jest przyczyną chrapania? Czy da się to wyleczyć ?

Dlaczego chrapiemy ?

 

Podczas snu mięśniówka ulega zwiotczeniu, również mięśnie ścian gardła stają się mniej sztywne. Powoduje to zapadanie się tylnej części gardzieli i utrudnia przepływ powietrza, które musi przedostać się przez niewielką szczelinę. Podniebienie miękkie i języczek zostają wprowadzone w wibracje podczas wdechu, co jest przyczyną głośnego odgłosu. Chrapanie może być skutkiem otyłości. Nieumiarkowanie w jedzeniu doprowadza do odkładania się znacznej ilości tłuszczu na szyi. Podczas snu zwiotczałe mięśnie nie wytrzymują tak dużego nacisku na drogi oddechowe i zapadają się. Często jest to przyczyną znacznie poważniejszej dolegliwości – bezdechu sennego. Utrudniony odpływ powietrza może być również spowodowany obrzękiem tkanek u alergików lub zmniejszeniem siły mięśniowej u osób cierpiących na miastenię. Przyczyną chrapania jest też alkohol, niektóre leki nasenne, które wpływają negatywnie na napięcie mięśni gardła. Palenie papierosów także nie jest obojętne. Dym drażni okolicę gardła i sprzyja nocnemu chrapaniu. U podłoża chrapania mogą również leżeć inne czynniki, zaburzające przepływ powietrza w drogach oddechowych. Należą do nich : przerost migdałka gardłowego, przerost migdałków podniebiennych, wydłużenie języczka i podniebienia miękkiego, skrzywienie przegrody nosa. Przyczyny te są łatwe do usunięcia.

Kogo dotyczy problem ?

Chrapanie to nie jest choroba śmiertelna. Jest jednak znacznym problem dla chrapiącego i jego najbliższych. Odgłosy chrapania mogą być bardzo uciążliwe. Hałas jaki wywołuje chory to około 60-90 decybeli. Dla porównania jest to poziom głośności klaksonu na ulicy. Rekord świata w głośności chrapania wynosi aż 98 dB, czyli więcej niż młot pneumatyczny! Problem dotyczy głównie mężczyzn, choć nie jest to regułą. Kobiety również chrapią. Objaw ten występuje u nich w wieku menopauzalnym. Problem dotyczy również wszystkich domowników. Hałas jaki wytwarza osoba chora wpływa na jakość snu partnera i partnerki. Według badań chrapanie jest przyczyną problemów w związkach. Partnerki mężczyzn dających głośne koncerty w  nocy przesypiają średnio aż o 1,5 godziny krócej niż przeciętni ludzie. Odgłosy chrapania potrafią wybudzić nawet kilka razy w ciągu nocy. Jest to przyczyną późniejszego zmęczenia, braku koncentracji, rozdrażnienia. Warto więc zastanowić się nad leczeniem, by ulżyć sobie i innym domownikom

Zespół bezdechu sennego

Dużo groźniejszy od chrapania jest zespół bezdechu sennego. Zwiotczała mięśniówka gardzieli znacznie utrudnia przepływ powietrza. U niektórych osób podniebienie miękkie, języczek zapadają się na tyle, że całkowicie zamykają drogi oddechowe. Chory nie może wtedy zaczerpnąć powietrza. W organiźmie wzrasta stężenie dwutlenku węgla, co uruchamia liczne procesy w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Jest to mechanizm obronny przed nieświadomym uduszeniem. Ośrodek oddechowy w mózgu zostaje pobudzony i uruchamia dodatkowe mięśnie klatki piersiowej do pracy. Po okresie bezdechu, który może trwać nawet minutę, następuje gwałtowne zaczerpnięcie powietrza. Często pacjent wybudza się wtedy ze snu. Jest to wyjątkowo nieprzyjemne zjawisko, któremu towarzyszy lęk i strach. Zdarza się jednak, że pacjenci nie zauważają swojego problemu. Wstając rano nie pamiętają o epizodach bezdechu. Wyjątkowo pomocny jest wtedy partner, który może zauważyć niepokojące symptomy i zgłosić się z chorym do lekarza. Bezdech senny możemy stwierdzić, gdy opisane powyżej objawy występują nie rzadziej niż 10 razy na godzinę, a okresy bezdechu trwają co najmniej 10 sekund.  Bezdech senny wpływa na codzienne funkcjonowanie chorych. Częste epizody zatrzymania przepływu powietrza mogą spowodować zaburzenia koncentracji i uwagi podczas dnia. U mężczyzn mogą pojawić się problemy z potencją.

Skonsultuj się z lekarzem specjalistą z zakresu otolaryngologii

i umów się na wizytę kwalifikującą do zabiegu – kliknij tu.

Jak leczyć chrapanie w Gdańsku ?

Najprostszym sposobem leczenia chrapania, jest usunięcie jego przyczyny. Wszelkiego rodzaju zatyczki do uszu, słuchawki i wiele innych sposobów to tylko tymczasowe rozwiązania. Osobom z nadwagą, zaleca się zmniejszenie masy ciała. Warto też ograniczyć ilość alkoholu spożywaną przed snem. Spanie na wznak sprzyja zapadaniu się tylnej części gardzieli, co może dawać objawy chrapania. W większości wypadków należy również zbadać się w kierunku występowania bezdechów sennych. Niektóre przyczyny da się wyeliminować w prostu sposób metodami chirurgicznymi. Przerośnięte migdałki można usunąć lub ściąć nadmiar ich tkanki (adenotomia – usunięcie trzeciego migdałka, tonsillotomia – podcięcie migdałków podniebiennych). W przypadku skrzywienia przegrody nosa zalecana jest septoplastyka. Zabieg przywracający prawidłowy kształt przegrodzie i poprawiający drożność układu oddechowego. Prostym i skutecznym zabiegiem jest również plastyka podniebienia miękkiego. Wykonuje się go w przypadku wydłużenia języczka i podniebienia miękkiego. Jest to krótki zabieg wykorzystujący klasyczne metody chirurgiczne (odcięcie nadmiaru tkanki za pomocą skalpela) jak i nowoczesne metody z użyciem radiochirurgii. Chrapanie to poważny problem dla chorego i jego partnera. Nie warto go bagatelizować, warto go leczyć.

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

 Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.