Naczynioruchowy nieżyt nosa leczenie i operacja w Gdańsku
Naczynioruchowy nieżyt nosa (NNN), nazywany również idiopatycznym, niealergicznym, czy nieinfekcyjnym nieżytem nosa jest stanem zapalnym błony śluzowej, który najczęściej trwa dłużej niż 12 tygodni. Częściej dotyczy osób dorosłych, choć zdarzają się przypadki, że na NNN chorują także dzieci. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest niezwykle istotne, ponieważ nieleczone lub nieprawidłowo leczone schorzenie może prowadzić do wielu powikłań..
Przyczyny idiopatycznego nieżytu nosa
Pomimo, że specjaliści nie znają konkretnej przyczyny naczyniowego nieżytu nosa (stąd nazwa idiopatyczny), to określają czynniki predysponujące do zachorowania:
– zanieczyszczone powietrze (np. dym tytoniowy, spaliny)
– ostre, drażniące zapachy
– zmiana warunków atmosferycznych (np. zmiana ciśnienia, temperatury)
– ostre, pikantne potrawy
– ekspozycja na zimne powietrze
– stres
– nadmierne emocje
– ciała obce w nosie
– terapia hormonalna (np. przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych)
– zaburzona gospodarka hormonalna (dotyczy np. kobiet w ciąży, w okresie dorastania i przekwitania)
– nieprawidłowości w budowie nosa (np. krzywa przegroda, małżowina nosowa wypełniona powietrzem).
Objawy choroby
Objawy naczyniowego nieżytu nosa początkowo mogą przypominać objawy infekcji wirusowej lub alergii, jednak charakteryzują je powtarzalne symptomy, a także długo utrzymujące się dolegliwości. Osoby chorujące na NNN zmagają się z :
– kichaniem
– uczuciem zablokowania nosa
– trudnościami w oddychaniu
– przekrwieniem i podrażnieniem nosa
– świąd nosa
Wśród objawów towarzyszących można wyróżnić także dyskomfort fizyczny i psychiczny pacjenta, złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu.
Rozpoznanie choroby
Osoby, u których pojawiają się powyższe objawy powinny udać się na konsultację do specjalisty otolaryngologa lub laryngologa. Konsultację laryngologiczną oferują specjaliści Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku, którzy podczas wizyty nie tylko przeprowadzą szczegółowy wywiad z pacjentem, ale także wykonają badanie jamy nosa przy użyciu wziernika (tzw. rynoskopia), a w razie wątpliwości skierują pacjent na dodatkowe badania diagnostyczne jak np. badania laboratoryjne, testy alergiczne, badanie RTG, TK, cytologia błony śluzowej nosa, ocena przeciwciał IgE bądź badanie endoskopowe.
Metody leczenia idiopatycznego nieżytu nosa
O metodzie leczenia naczynioruchowego nieżytu nosa decyduje lekarz laryngolog, który najczęściej rozpoczyna terapię od metod zachowawczych. Podstawową zasadą w leczeniu choroby jest eliminacja czynników, które ją wywołały, m.in. unikanie czynników drażniących, stosowanie maseczek ochronnych, zaprzestanie przyjmowania konkretnych medykamentów, a także zmiana stylu życia. Leczenie farmakologiczne opiera się głównie na przyjmowaniu doustnych środków zawierających w swoim składzie pseudoefedrynę i glikokortykosteroidy. Pomocne mogą być także inhalacje solą fizjologiczną i wodą morską, płukanie jamy nosowej, środki obkurczające błonę śluzową w postaci kropli i aerozoli. Wspomagając terapię lekarz może zaproponować również zabieg polegający na zamrażaniu chorych tkanek, czyli kriochirurgię. W sytuacji kiedy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a także kiedy przyczyną choroby są nieprawidłowości w budowie nosa, laryngolog może zalecić septoplastykę, czyli operację przegrody nosa. Zabieg znajduje się w ofercie Szpitala 1DayCinic w Gdańsku. Septoplastyka polega na usunięciu wszelkich skrzywień oraz wypukłości, a następnie ustawieniu przegrody nosowej w linii prostej, co ma na celu poprawę drożności nosa i swobodne oddychanie pacjenta. Zabieg trwa około 60 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Przed operacją warto spotkać się z lekarzem na wizycie kwalifikującej do zabiegu, podczas której specjalista nie tylko omówi przebieg operacji, ale ustali również odpowiednią dla pacjenta metodę znieczulenia i udzieli wskazówek dotyczących czasu pooperacyjnego.
Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.