Martwica tłuszczowa piersi – czym jest, jak ją rozpoznać i leczyć?
Każdy guzek, każdy ból i obrzęk piersi budzą niepokój u kobiet. Po wykryciu nawet drobnej zmiany niejednokrotnie myśli się o najgorszym, ale trzeba wiedzieć, że nawet 90 procent zmian guzowatych w piersiach ma charakter łagodny. Guz nie znaczy rak.
Wśród najczęściej występujących zmian łagodnych w piersiach wyróżnia się: gruczolakowłókniaki, torbiele, mastopatie. Rzadziej słyszy się o martwiący tłuszczowej piersi, gdyż jest to problem dotykający zaledwie 1 procenta wszystkich wykrytych zmian w piersiach. Mimo, że martwica nie jest tak groźna jak by się mogło wydawać, to jej leczenie opiera się głównie na przeprowadzeniu operacji chirurgicznej.
Jak rozpoznać martwicę piersi?
Ponieważ objawy martwicy tłuszczowej nie są jednoznaczne i niejednokrotnie mogą towarzyszyć również innym procesom chorobowym, to każda niepokojąca zmiana jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.
Jednym z objawów, który może sygnalizować martwicę tłuszczową jest ból podczas samobadania piersi. Kiedy dodatkowo odczuwamy uczucie gorąca na piersi, skóra jest zaczerwieniona, a brodawka sutkowa jakby „wciągnięta” należy jak najszybciej wybrać się do lekarza.
Innymi objawami, które powinny budzić niepokój są: odkształcenie piersi, obrzęk piersi, nierówności, wyciek z brodawki sutkowej, powiększenie węzłów chłonnych, pomarszczona skóra (tzw. skórka pomarańczowa), gorączka, złe samopoczucie.
Jakie są przyczyny powstawania martwicy?
Pomimo tego, że martwica tłuszczowa piersi najczęściej jest efektem powstałego urazu mechanicznego piersi, uszkodzeniem naczyń włosowatych i zaburzeniami w ukrwieniu komórek, to istnieją również inne przyczyny, które mogą ją wywołać: zbyt gwałtowna utrata wagi, operacje chirurgiczne, radioterapia.
Diagnostyka martwicy tłuszczowej piersi
Bardzo często jest tak, że kobiety same zauważają niepokojącą zmianę podczas badania palpacyjnego piersi – dlatego tak ważna jest profilaktyka. Tak jak wyżej wspomniano, każdy objaw budzący niepokój jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej, z którą nie powinno się zwlekać.
Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, podczas którego powinien zapytać o doznane urazy, przebyte zabiegi i operacje, o choroby, przyjmowane leki, jak również o to czy kobieta w ostatnim czasie się odchudzała. Warto przygotować się wcześniej do takiej rozmowy i wszystkie niezbędne informacji spisać na kartce.
Niezwykle istotnym elementem konsultacji lekarskiej jest badanie palpacyjne, podczas którego specjalista nie tylko ogląda, ale również dotyka piersi i wyszukuje twardych guzków o dość nierównych obrysach. Już podczas tego badania można zauważyć niepokojące zmiany, jednak warto poddać się również badaniu USG piersi.
Niekiedy lekarz może skierować pacjentkę na dodatkowe badanie – rezonans magnetyczny piersi, który umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek w organizmie, bez narażenia na promieniowanie rentgenowskie.
Bardzo ważnym badaniem jest też biopsja, polegająca na pobraniu wycinka zmienionej tkanki i poddaniu jej ocenie pod mikroskopem.
Nie należy zapominać o podstawowych badaniach z krwi. Już sama morfologia krwi może wskazać występujący stan zapalny.
Metody leczenia tej dolegliwości
Niektórzy lekarze uważają, że powstałe w piersiach guzki mogą zniknąć same, jednak znacznie więcej specjalistów zaleca usunięcie włókniejących tkanek ze względu na ogniskowy charakter zmiany. Im wcześniej guz zostanie usunięty, tym większe szanse na to, że większość tkanki gruczołowej pozostanie zachowana. Decydując się na usuniecie guza można być spokojnym, że nie rozrośnie się on dalej, a także będzie można wykonać badanie histopatologiczne pozwalające potwierdzić czy guzek był złośliwy czy nie.
Operacje chirurgiczne i plastyczne warto wykonać w Szpitalu Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic.pl w Gdańsku. Szpital dysponuje nie tylko najnowszym, innowacyjnym sprzętem medycznym, ale cechuje go również doskonała kadra medyczna – wykwalifikowani i doświadczeni lekarze specjaliści!
Nawet jeśli zmiana zostanie usunięta, należy pamiętać o profilaktyce i zdrowym trybie życia, które pozwolą na zapobieganie martwicy tłuszczowej piersi. Istotne jest tu zachowanie prawidłowej wagi ciała, spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców bogatych w witaminy i minerały (szczególnie polecane są rośliny strączkowe).
Należy pamiętać o comiesięcznym samobadaniu piersi. Jest to bardzo proste badanie, z którym z łatwością poradzi sobie każda kobieta. Wykonuje się je w kilku prostych krokach:
- Należy obejrzeć piersi będąc w pozycji stojącej przed lusterkiem czy pod prysznicem,
Piersi należy obejrzeć w dwóch pozycjach: unosząc ręce wysoko w górę, a kolejna opierając dłonie na biodrach,
Trzeba zwrócić uwagę czy: skóra nie jest zbyt napięta, pomarszczona, zaczerwieniona, czy piersi mają swój kształt, czy piersi i brodawki nie są bolesne, czy z brodawek nie wycieka płyn,
- Badanie każdej piersi z osobna – rozpoczynając od lewej strony.
Lewą rękę trzeba unieść do góry, a następnie położyć z tyłu głowy. Prawa ręka bada lewą pierś – należy uciskać palcami pierś delikatnie zataczając kółka (w górę i w dół). W ten sam sposób bada się prawą pierś.
Każda niepokojąca zmiana powinna być zgłoszona lekarzowi.