ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Odmrożenia

Mężczyzna chory na grypę. Pobrano z 123rf.com
4.9/5

Odmrożenia

Odmrożenia ( z łac. congelatio) to czasowe lub nieodwracalne uszkodzenia skóry powstałe w wyniku działania na skórę niskich temperatur, mrozu, wilgoci, a nawet zimnego wiatru. Odruchowe zwężenie naczyń pod wpływem zimna prowadzi do niedotlenienia, a następnie do uszkodzenia tkanek. Zwężenie naczyń jest mechanizmem obronnym skóry, zapobiegającym utracie ciepła. Odmrożeniu ulegają najczęściej palce dłoni i stóp, nos, uszy, broda i policzki.

Czynnikami sprzyjającymi odmrożeniu są:

  • mróz, wiatr, wilgoć
  • kontakt z zimnym metalem
  • stanie w bezruchu na zimnym powietrzu
  • ucisk mechaniczny zaburzający krążenie (np. zbyt ciasne obuwie, obcisłe ubranie)
  • odsłonięta, narażona na działanie zimna i wilgoci skóra
  • alkohol, narkotyki

Wychłodzona, odmrożona skóra jest zaczerwieniona, a następnie blada (wręcz biała), powoduje dolegliwości bólowe, szczypie i piecze. Pacjenci zmagający się z odmrożeniem skarżą się na zaburzenia czucia i drętwienie.

Odmrożenia w zależności od głębokości uszkodzeń dzielimy na:

  • Odmrożenie pierwszego stopnia – charakteryzuje się miejscowym zblednięciem skóry, która staje się kredowo biała. Po ogrzaniu skóra robi się zaczerwieniona, lekko sina, może wystąpić piekący rumień i obrzęk.
  • Odmrożenie drugiego stopnia – charakteryzuje się wystąpieniem na skórze pęcherzy surowiczych, bądź surowiczokrwistych. Obrzęk i zasinienie skóry są znacznie większe jak w przypadku odmrożenia pierwszego stopnia.
  • Odmrożenie trzeciego stopnia – obejmuje całą grubość skóry, objawia się znacznymi pęcherzami, martwicą skóry i owrzodzeniami.
  • Odmrożenie czwartego stopnia – obejmuje całą grubość skóry, mięśnie, a także kości (np. cały palec). Uszkodzonego narządu zazwyczaj już się nie da uratować.

 Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Pierwsza pomoc polega na zabezpieczeniu odmrożonych części ciała przed działaniem zimna i na stopniowym ogrzaniu pacjenta. Należy udać się do ciepłego pomieszczenia i delikatnie ogrzewać odmrożoną skórę np. poprzez przyłożenie ciepłego ręcznika (ale nie gorącego!), jak również poprzez kąpiele w letniej wodzie. Należy zdjąć buty, skarpety czy rękawice – wszystkie elementy powodujące ucisk i utrudniające krążenie. Ogrzane miejsca należy okryć kocem. Należy pić ciepłe, nie gorące napoje, warto zjeść ciepłą zupę.

Odmrożonej skóry nie wolno pocierać, masować, ani polewać gorącą wodą, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia odmrożonych tkanek. Nie wolno też przebijać pęcherzy surowiczych.

W przypadku odmrożenia drugiego i trzeciego stopnia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!

Zakup teraz on-line poradę dermatologiczną:

sklep eter med