Operacja przepukliny brzusznej w Gdańsku
Przepuklina brzuszna jest stanem, w którym część narządów jamy brzusznej, przemieszcza się poza jej granicę. Najczęściej dzieje się tak w wyniku miejscowego osłabienia wytrzymałości powłok brzusznych. Przepuklina brzuszna polega na uwypukleniu otrzewnej przez naturalne lub nabyte otwory w ścianie brzucha. W przemieszczonym worku otrzewnej mogą znajdować się narządy wewnętrzne lub ich części (np. jelita). Przepukliny są często występującym zjawiskiem i można z nimi żyć wiele lat. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do uwięźnięcia przepukliny i stanu zagrażającemu życiu.
Jakie są objawy przepukliny? Jak leczyć przepuklinę?
Jak powstaje przepuklina?
Narządy w jamie brzusznej leżą w ściśle określonych miejscach. Są zamknięte i otoczone przez powłoki brzuszne, składające się miedzy innymi z: mięśni, ścięgien, więzadeł. Niekiedy dochodzi do osłabienia niektórych warstw powłok. Wtedy, przy zwiększonym ciśnieniu wewnątrz jamy brzusznej, napierające narządy mogą doprowadzić do wytworzenia się szczelin lub rozwarstwienia się części struktur. Przez powstałe wrota mogą przedostać się jelita, a nawet inne narządy wewnętrzne. Tworzy się wtedy przepuklina brzuszna. Wzrost ciśnienia występuje przy wysiłku, np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Szczególnie narażeni są więc pracownicy fizyczni, osoby podnoszące ciężary na siłowni, ale i kobiety w trakcie porodu. Przyczyny osłabienia powłok brzusznych mogą być różne.
Należą do nich :
– zmiany degeneracyjne, powstałe z wiekiem (przepukliny brzuszne występujące u starszych ludzi),
– blizny pooperacyjne – mają znacznie mniejszą wytrzymałość niż zdrowa tkanka,
– choroby ogólnoustrojowe, które pogarszają wytrzymałość tkanek (cukrzyca, niedożywienie),
– choroby o podłożu genetycznym, które związane są z zaburzeniami w syntezie i strukturze kolagenu.
Przepukliny wrodzone, mogą występować u małych dzieci i niemowląt. Ich przyczynami są: nieprawidłowe zarośnięcie otworu pępowinowego, niedostateczna wytrzymałość tkanek, na długotrwale zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne.
Jak zbudowana jest przepuklina
W przepuklinie rozróżnia się następujące elementy :
– wrota i kanał – jest to szczelina, przez którą przedostaje się worek przepuklinowy,
– worek przepuklinowy – to uwypuklona otrzewna, która przedostaje się przez wrota, poza jamę brzuszną,
– zawartość worka – w worku przepuklinowym mogą znajdować się narządy wewnętrzne jamy brzusznej lub ich części. Najczęściej są to: jelito cienkie, okrężnica esowata lub poprzeczna, sieć większa.
Podział przepuklin brzusznych
Przepukliny brzuszne można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżnia się:
– przepuklinę pachwinową – najczęstszy rodzaj przepukliny brzusznej, zlokalizowany w okolicy pachwiny,
– przepuklinę udową – worek przepuklinowy przesuwa się przez kanał udowy. Najczęściej jest bezobjawowa,
– przepuklinę pępkową – wrota przepukliny to niezarośnięty otwór po pępowinie (pępek),
– przepuklinę kresy białej – worek przepukliny przeciska się przez nieszczelną kresę białą, zlokalizowaną wzdłuż linii łączącej mostek i spojenie łonowe,
– przepuklinę pooperacyjną – powstaje w ranie pooperacyjnej, która ma znacznie mniejszą wytrzymałość niż zdrowa tkanka,
– przepuklina nawrotowa – powstaje w ranie po operacji przepukliny.
Operacyjne leczenie przepukliny w Gdańsku
Jedynym sposobem leczenia przepukliny powłok brzusznych jest operacja. Operacja przepukliny w Gdańsku jest możliwa w szpitalu 1DayClinic.pl. Jest ona konieczna ze względu na możliwość uwięźnięcia przepukliny i w konsekwencji martwicy fragmentu jelita. Obecnie istnieją dwie metody leczenia chirurgicznego przepuklin brzusznych : z użyciem materiałów syntetycznych – siatki lub z wykorzystaniem tkanek własnych chorego. Pierwsza metoda obecnie wykorzystywana jest znacznie częściej, ze względu na szybszy powrót do zdrowia chorego po operacji, znacznie mniejsze dolegliwości bólowe, a także mniejszą liczbę nawrotów po operacji. Zabiegi z wykorzystaniem własnych tkanek powłok brzusznych stosowane są dla małych przepuklin, gdy średnica wrót nie przekracza 5 cm. Chirurg podczas operacji odprowadza przepuklinę do jamy brzusznej i zszywa brzegi ubytku.
Operacja przepukliny brzusznej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym (dokładnych informacji na temat znieczulenia i możliwych jego powikłań udzieli lekarz anestezjolog podczas badania).
Przed operacją konieczne jest zwykle zacewnikowanie pęcherza moczowego i wprowadzenie zgłębnika do żołądka.
Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu chirurgii i umówić się na wizytę kwalifikującą do operacji przepukliny w Gdańsku kliknij tu.
Przepuklina pachwinowa – przyczyny i objawy
Przepuklina pachwinowa jest najczęstszym rodzajem przepuklin brzusznych. Umiejscowiona jest w okolicy pachwiny. Znacznie częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Początkowo objawy choroby są znikome. Chorzy skarżą się na przejściowy ból w okolicy pachwiny podczas wysiłku. Ból nasila się przy śmiechu, kaszlu, parciu na stolec. W późniejszym czasie, pod skórą można wyczuć niewielki guzek, który można dość łatwo odprowadzić powtórnie do wnętrza jamy otrzewnowej. Guzek z biegiem czasu staje się bardziej widoczny. Kolejnym dołączającym się objawem są zaparcia. Zaawansowane postacie przepukliny nie dają się już odprowadzić. W niektórych przypadkach guzek może stać się twardy i bolesny, a skóra położona nad nim czerwona i nadmiernie ucieplona. Sugeruje to uwięźnięcie przepukliny. Chory skarży się wtedy dodatkowo na nudności, wymioty, zaparcia. Jest to bardzo poważny stan, wymagający natychmiastowej konsultacji z lekarzem i interwencji chirurgicznej.
Leczenie przepukliny pachwinowej w Gdańsku
Przepuklina pachwinowa jest wskazaniem do operacji, ze względu na możliwość jej uwięźnięcia (stanu grożącemu martwicą zamkniętych w przepuklinie jelit). Leczenie operacyjne wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Stosowane techniki operacyjne to: zabieg z użyciem tworzywa sztucznego (metoda Lichtensteina) lub tradycyjna operacja z wykorzystaniem tkanek własnych chorego (metoda Bassiniego, Shouldice’a). Rodzaj metody dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabiegi z użyciem specjalnych, syntetycznych siatek gwarantują szybszą rekonwalescencję po zabiegu, mniejsze dolegliwości bólowe, mniejszy odsetek nawrotów przepukliny. Wiążą się jednak z koniecznością wszycia ciała obcego do organizmu. Stosowane siatki wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Szczelnie zatykają wrota przepukliny i wzmacniają powłoki brzuszne. Fachowa opieka i kontrola pooperacyjna umożliwiają szybki powrót do codziennych czynności chorego.
Pacjenci po zaopatrzeniu przepuklin powłok brzusznych wymagają zwykle kilkudniowej hospitalizacji przed wypisaniem ze szpitala. Podczas uruchomienia pacjenta po zabiegu obowiązuje zakaz podnoszenia i dźwigania jak również zalecamy noszenie pasa przepuklinowego w celu odciążenia powłok jamy brzusznej.
Należy podkreślić, że ostateczny rodzaj operacji jest ustalany przez zespół operujący w czasie trwania zabiegu. Ze względu na to, że będzie Pacjent znieczulony ogólnie, czyli w narkozie, nie ma możliwości poinformowania o rozpoznaniu śródoperacyjnym i zebranie wówczas właściwej zgody na ten ostateczny zabieg.
Kliknij tu, aby sprawdzić ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku – 1DayClinic ( w tym operacje przepuklin).
Operacja przepukliny Gdańsk