Leczenie operacyjne zatoki włosowej w Gdańsku
Zatoka włosowa (łac. cystis pilonidalis) zlokalizowana jest najczęściej w bruździe międzypośladkowej. Nazywana jest inaczej torbielą włosową lub torbielą pilonidalną. Swoją nazwę uzyskała już w średniowieczu. „Pilo nidal” w dosłownym tłumaczeniu oznacza gniazdo włosów. Określenia tego używano ze względu na częstą obecność włosów w torbieli.
Czym jest zatoka włosowa ?
Zatoka włosowa to przewlekły proces zapalny zlokalizowany najczęściej w bruździe międzypośladkowej. Zmiany obecne są w okolicy kości ogonowej. Inną częstą lokalizacją jest skóra karku, zaraz pod linią włosów. Nieleczona zatoka włosowa pozostawia szpecącą bliznę. Stan zapalny może przejść w formę ostrą z wytworzeniem ropnia.
Przyczyny
Torbiel włosowa to przypadłość głównie mężczyzn. Chorują oni aż cztery razy częściej niż płeć piękna. Przyczyną wytworzenia stanu zapalnego są bakterie, znajdujące się na skórze. Przy niedostatecznej dbałości o higienę mogą one wywołać niepożądane objawy. Do czynników sprzyjających rozwojowi torbieli włosowej należą:
– zbyt ciasna bielizna, która może być przyczyną długotrwałych, ciągłych mikrourazów ciała,
– nadmierna potliwość,
– otyłość,
– nadmierne owłosienie ciała,
– niedostateczna dbałość o higienę.
Torbiel włosowa może być również chorobą towarzyszącą cukrzycy. Przewlekłe zaburzenia metaboliczne powodują spadek odporności i większą podatność organizmu na zakażenie. Wirus HIV także zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Osoby stosujące przewlekle leki immunosupresyjne są znacznie bardziej narażone na to schorzenie (szczególnie pacjenci po przeszczepach). Pacjenci leżący, którzy nie są w stanie sami zadbać o codzienną kąpiel i mają problemy z zachowaniem higieny również częściej chorują na zatokę włosową.
Objawy
Większość przyczyn wystąpienia torbieli włosowej umożliwia bakteriom szybkie namnażanie się i zaatakowanie organizmu. Powoduje to wytworzenie stanu zapalnego, który jest reakcją obronną organizmu przed infekcją. Początkowymi objawami są ból, zaczerwienienie okolicy bruzdy międzypośladkowej, lekka opuchlizna. Namnażające się bakterie i elementy komórek obronnych organizmu (białych krwinek) wytwarzają ropę. Liczne mikroropnie zawierające włosy, to kolejny objaw choroby. Nieleczony stan zapalny szerzy się na pozostałe tkanki powodując ich destrukcje i bolesność.
Rozpoznanie
Bardzo charakterystyczne objawy od razu sugerują lekarzowi rozpoznanie zatoki włosowej. Niekiedy należy ją różnicować z przetoką około odbytniczą, szczególnie, gdy pacjent choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Podobny obraz choroby ma również gruźlica, która powinna być także brana pod uwagę w diagnostyce różnicowej.
Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu chirurgii i umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu kliknij tu.
Leczenie operacyjne w Gdańsku
Jedynym skutecznym sposobem leczenia torbieli włosowej jest leczenie operacyjne. Stwierdzenie przez lekarza zatoki włosowej kwalifikuje pacjenta do wykonania zabiegu operacyjnego. Dotychczas opracowano liczne metody chirurgicznego leczenia tej zmiany: nacięcie i zdrenowanie zatoki, wycięcie zatoki z marsupalizacją (zszycie brzegów rany z tkanką włóknistą po uprzednim wyłyżeczkowaniu martwych tkanek) i rozległe wycięcie zatoki z późniejszą plastyką. Wybór metody należy do doświadczonego chirurga, który indywidualnie zajmuje się chorobą pacjenta. Pacjent przed zabiegiem odbywa rozmowę z anestezjologiem, który wybiera najodpowiedniejszy rodzaj znieczulenia uwzględniając metodę operacyjną i stan chorego. Wykorzystywane znieczulenie może być miejscowe jak i ogólne, w zależności od rozległości zabiegu. Radykalna, operacyjna metoda leczenia w istotnym stopniu zmniejsza ryzyko nawrotów choroby. Operację można wykonać w Szpitalu 1DayClinic.pl
Profilaktyka choroby
Podstawowym sposobem zapobieganiu wystąpieniu torbieli włosowej lub jej nawrotom pooperacyjnym jest dbałość o higienę osobistą. W przypadku nadmiernego owłosienia, warto zastanowić się na jego depilacją. Pacjenci powinni również nosić luźniejszą bieliznę w celu zapobiegania wystąpienia mikrourazów skóry.