Rak jądra – leczenie w Gdańsku
Rak jądra to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Histologicznie guzy te można podzielić na nasieniaki ( około 40 % nowotworów jądra) i występujące znacznie częściej nienasieniaki ( pozostałe 60 %). Pierwsze z nich występują głównie u mężczyzn w wieku 60-75 lat. Nienasieniaki to guzy charakterystyczne dla grupy wiekowej 19- 29 lat.
Ryzyko wystąpienia raka jądra jest znacznie wyższe u osób rasy białej niż rasy czarnej. Ryzyko rośnie również u osób, u których rak jądra był już wcześniej zdiagnozowany lub był zdiagnozowany u ojca lub brata. Niezstąpione jądro (wnętrostwo) również predysponuje do rozwoju tej choroby.
Jak rozpoznać raka jądra
Początkowe fazy rozwoju raka jądra są praktycznie bezobjawowe. Znacznie to utrudnia wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia. Pierwsze objawy to niebolesne powiększenie jądra. Wzrostowi wymiarów towarzyszy niekiedy zaczerwienienie skóry moszny i niewielki obrzęk. Wyczuwalny, niebolesny guzek, który nie daje się oddzielić od jądra to bardzo niepokojący symptom. Chorzy wielokrotnie zgłaszają się też z powodu „uczucia ciężaru” w mosznie lub niezrozumiałego odczucia dyskomfortu w obrębie jądra. Objawem choroby może być także szybkie narastanie rozmiarów moszny, na skutek gromadzenia się w niej płynu. Dalszy rozwój choroby prowadzi do występowania przerzutów. Daje to objawy pochodzące z wielu narządów, nawet odległych od moszny. Należą do nich:
– bóle kości (przerzuty do kości),
– bóle brzucha (przerzuty do narządów jamy brzusznej, węzłów chłonnych),
– kaszel, krwioplucie (przerzuty do płuc),
– objawy neurologiczne (przerzuty do OUN).
Niektóre nowotwory jądra mają zdolność do produkcji hormonów płciowych. W wyniku zwyżki ich stężenia w organizmie, mężczyznom nasila się owłosienie skóry, wzrasta masa mięśniowa. U niektórych pacjentów dochodzi do ginekomastii.
Podsumowując, najważniejszymi objawami, które powinny zaniepokoić mężczyznę są:
– niebolesne powiększenie wymiarów moszny,
– zaczerwienie skóry moszny,
– wyczuwalny, niebolesny, twardy, niedający się oddzielić od jądra guzek,
– uczucie dyskomfortu, ból w mosznie,
– „uczucie ciężaru” w mosznie,
– szybkie powiększanie się moszny.
Niestety wielu mężczyzn bagatelizuje powyższe objawy. Sprawy intymne są dla nich bardzo wstydliwe. Należy jednak zawsze pamiętać o konsekwencjach. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na wyleczenie choroby.
Nowotwór jądra wykrywany jest najczęściej przez samego pacjenta, podczas samobadania jądra. Twardy, niebolesny guz, często o nierównej powierzchni, niedający się oddzielić od jądra to charakterystyczne cechy raka. Zawsze należy zbadać i porównać oba jądra. Badanie palpacyjne nie jest wstępem do dalszej diagnostyki. Raka jądra można różnicować ze stanami zapalnymi toczącymi się w obrębie moszny. Badaniem dodatkowym jest USG. W razie problemów diagnostycznych pacjent może być dalej skierowany na rezonans magnetyczny. Wśród badań krwi najważniejsze jest określenie poziomu stężenia AFP (alfa-fetoproteiny), B-hCG (gonadotropiny łożyskowej) i LDH (dehydrogenazy mleczanowej). Są to podstawowe markery nowotworowe. Ich poziom jest istotny przed zabiegiem, jak i po operacji w celach prognostycznych. Ostateczne rozpoznanie raka jądra stawia się na podstawie badania histopatologicznego jądra i węzłów chłonnych pobranych podczas operacji.
Profilaktyka
Niezmiernie ważne jest, by wykonywać regularne samobadania i w razie jakichkolwiek niepokojących dolegliwości zgłaszać się do lekarza. Samodzielna kontrola trwa zaledwie kilka minut, a niejednokrotnie może uratować zdrowie i życie.
Listopad na całym świecie uznaje się jako miesiąc solidarności z chorymi na raka jądra. Z tego powodu, na ten miesiąc przypada akcja Movember. Ma ona za zadanie propagować kontrolę męskiego zdrowia, uczyć samobadania jąder i gdzie się zgłosić w razie niepokojących dolegliwości. Jednym z symboli męskości są wąsy. Stały się one także głównym atrybutem akcji. Stąd też nazwa Movember, powstała z połączenia dwóch wyrazów pochodzących z języka angielskiego : moustache – wąsy i november – listopad.
Leczenie operacyjne w Gdańsku
Leczenie raka jądra polega najczęściej na wycięciu narządu. Amputacja jądra nazywana inaczej orchidektomią to usunięcie guza jądra, jądra lub jądra wraz z innymi strukturami. Wskazaniem do zabiegu jest rak jądra, a także rak gruczołu krokowego, nieodwracalne uszkodzenie funkcji hormonalnej i plemnikotwórczej, w wyniku urazu, atrofii jądra. Operację wykonuje się najczęściej w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Chirurg po wykonaniu nacięcia moszny usuwa jądro. W zależności od wskazań lekarz może zdecydować się na operację prostą – polegającą na usunięciu tylko jednego jądra wraz z przylegającymi do niego strukturami, podtorebkową – polegającą na izolowanym usunięciu jądra z pozostawieniem w mosznie najądrzy, nasieniowodów, osłonki białawej i drugiego jądra. Operacja radykalna wiąże się z usunięciem jądra i wszystkich przylegających do niego struktur przez 6-10 cm nacięcie powłok brzusznych. Wysoki standard operacji wykonywanych w 1DayClinic gwarantuje zadowolenie pacjenta i minimalizację powikłań po zabiegu.
Kliknij tu, aby sprawdzić ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku – 1DayClinic.