Rwa barkowa – czym jest i jak ją leczyć
Rwa barkowa (z łac. brachialgia), nazywana też rwą ramienną czy neuralgią barkową jest dolegliwością zaliczaną do korzeniowych zespołów bólowych. Charakteryzuje się występowaniem porannego, piekącego bólu, promieniującego od karku do ramienia, a czasem nawet palców ręki. Jest to schorzenie, które najczęściej trwa od 6 do 12 tygodni. Zdarzają się jednak sytuacje, że pacjenci zmagają się rwą ramienną nawet kilka miesięcy albo lat.
Przyczyny choroby
Pomimo tego, że bezpośrednie przyczyny rwy ramiennej nie zostały jednoznacznie określone, to można wyróżnić różne źródła, procesy chorobowe i czynniki ryzyka mające związek z jej powstawaniem. Są to m.in. :
- Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
- Zwyrodnienie krążków międzykręgowych,
- Zwyrodnienie stawów międzykręgowych,
- Zwyrodnienie więzadeł kręgosłupa,
- Zaburzenia biomechaniki kręgosłupa,
- Dyskopatia (uwypuklenie krążka międzykręgowego),
- Wyrośla kostne uciskające korzenie nerwowe,
- Zapalenie kości i stawów,
- Obecność żebra szyjnego,
- Zmiany hormonalne, pod wpływem których następują zaburzenia struktury kości,
- Przeciążenia
- Nerwobóle,
- Nowotwory,
- Ciężka praca fizyczna,
- Narażenie karku na długotrwałe działanie zimnego powietrza, tzw. zawianie.
Jakie są objawy rwy ramiennej
- Nagle bóle kręgosłupa (o charakterze palącym i piekącym),
- Silny ból kręgosłupa promieniujący do bocznej, tylnej lub przyśrodkowej powierzchni ramienia,
- Ból promieniujący do klatki piersiowej,
- Ból barku i kończyny górnej (może dochodzić do palców),
- Napięcie mięśni karku i szyi,
- Przykurcze mięśni,
- Niedowłady mięśni,
- Zaburzenia czucia,
- Mrowienie,
- Pieczenie,
- Parestezje,
- Osłabienie siły mięśniowej,
- Niedowłady kończyny górnej,
- Zaburzenia kontrolowania oddawania moczu i stolca (w zaawansowanym stadium choroby).
Bóle w rwie barkowej najczęściej występują nagle, zazwyczaj rano, po przebudzeniu się. Nasilają się pod wpływem kichania, kasłania, odchylania głowy do tyłu i na bok, a także podczas skrętu w bolącą stronę.
Rozpoznanie neuralgii barkowej
Osoby, u których pojawiają się pierwsze objawy rwy ramiennej często bagatelizują problem i unikają wizyty u lekarza. Niestety rwa ramienna ma skłonności do nawrotów i środki bólowe uśmierzające ból działają tylko na chwilę. Aby rozpoznać chorobę niezbędna jest konsultacja specjalistyczna, podczas której lekarz na podstawie wywiadu i badania fizykalnego może postawić diagnozę. Z powyższymi objawami należy się zgłosić do specjalisty ortopedii, bądź neurologii. Badaniami pomocnymi w rozpoznaniu schorzenia są m.in.: RTG barku, RTG odcinka szyjnego kręgosłupa, rezonans magnetyczny, badanie przewodnictwa nerwowego, tomografia komputerowa i elektromiografia.
Zarówno konsultacje lekarskie, jak i badania obrazowe można wykonać w gdańskim Centrum Medycznym Eter-Med, gdzie na pacjentów czekają wykwalifikowani specjaliści wielu dziedzin medycznych.
Leczenie rwy ramiennej
Leczenie lżejszych przypadków rwy barkowej opiera się zarówno na farmakoterapii, jak i rehabilitacji oraz fizykoterapii. Cięższe przypadki mogą wymagać leczenia operacyjnego.
Pacjentom zmagającym się z tą dolegliwością zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych i leków obniżających napięcie mięśniowe. W zmniejszeniu dolegliwości bólowych pomagają maści rozgrzewające i maści schładzające, a w ostrych, długotrwałych bólach zastrzyki nadtwardówkowe. Wszystkie środki farmakologiczne powinny być przyjmowane tylko na zlecenie lekarza.
Istotne znaczenie w leczeniu schorzenia ma rehabilitacja oraz fizjoterapia. Zabiegi z zakresu rehabilitacji pomagają zwalczyć ból, przywrócić siłę mięśniową, a także zapobiegają nawrotom choroby. Wszystkie zabiegi powinny być poprzedzone konsultacją u specjalisty rehabilitacji.
Również przed zabiegami fizykoterapeutycznymi niezbędna jest konsultacja specjalistyczna, podczas której fizjoterapeuta zapozna się z chorobą, zaproponuje odpowiednie metody leczenia schorzenia, a także będzie kontrolował efekty terapii.
Konsultacje można zakupić bez wychodzenia z domu w sklepie internetowym z usługami medycznymi. Gdańskie Centrum Medyczne Eter-Med oferuje pacjentom porady u wysoce wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy oraz specjalistów.
W ramach fizykoterapii w leczeniu rwy ramiennej pomocne są: laseroterapia, galwanizacja, prądy diadynamiczne, krioterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki czy masaż wirowy. W przewlekłej i podostrej lwie kulszowej zaleca się także korzystanie z lampy Sollux. W leczeniu rwy ramiennej bardzo dobre wyniki przynosi terapia manualna, a szczególnie terapia metodą McKenziego, kinezyterapia pasywna i wyciąg kręgosłupa szyjnego (tzw.trakcja). Niektórzy specjaliści proponują też oklejanie bolących miejsc specjalnymi plastrami, czyli kinezjotaping. Tego rodzaju terapia wspomaga stabilizację kręgosłupa, rozluźnia mięśnie, jak również zmniejsza dolegliwości bólowe.
Pacjenci, których dotknęła rwa ramienna powinny ograniczyć aktywność fizyczną, zrezygnować z ciężkiej pracy fizycznej, uważać na nagłe ruchy głową, jak również powinny unikać długotrwałej jazdy samochodem.