Przygotowania do badań
Próba dobutaminowa
W dniu badania pacjent po uprzednim zważeniu, zgłasza się na czczo lub co najmniej 4 godziny po spożyciu lekkiego posiłku, co najmniej 30 minut przed badaniem z osobą towarzyszącą, gdyż po badaniu występuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przed badaniem należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, nie pić mocnej kawy, herbaty czy innych napojów energetyzujących. Dodatkowo nie jest wskazane palenie wyrobów tytoniowych oraz produktów zawierających nikotynę. Jeśli pacjent przyjmuje leki beta-adrenolityczne czy nitraty, powinien wcześniej skonsultować to ze swoim lekarzem – najprawdopodobniej konieczne będzie odstawienie ich na dwa dni przed badaniem.
Istotną informacją dla kardiologa przeprowadzającego echo dobutaminowe jest również historia choroby dotycząca dotychczasowego przebiegu leczenia (wypisy ze szpitala, wyniki badań, konsultacje, spis przyjmowanych leków).
Aby przeprowadzenie badania próby dobutaminowej było możliwe, pacjent otrzymuje wcześniej dokument do zapoznania się i podpisania, w którym opisany jest cały przebieg badania. U pacjentów, którzy posiadają wadę wzroku zalecamy zabranie ze sobą okularów do czytania.
Wyniki badań dostępne są od razu po zakończeniu badania.
Próba wysiłkowa
Skóra na klatce piersiowej u mężczyzn powinna być pozbawiona owłosienia.
Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Można spożyć lekki posiłek 2/3 godziny przed testem. Zalecane jest również, aby założyć wygodny luźny strój i zabrać ze sobą buty nas zmianę. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie.
Zalecamy zabranie odpowiedniego stroju, który nie będzie krępować ruchów podczas przeprowadzanego badania oraz obuwia na zmianę.
Echo serca
Badanie ultrasonograficzne (USG) serca nie jest badaniem wymagającym specjalnego przygotowania. Ten rodzaj diagnostyki kardiologicznej nie jest również szkodliwy, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne. Jest badaniem bezbolesnym i niezwiązanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Na badanie rekomendujemy założenie wygodnego, luźnego dwuczęściowego stroju, gdyż w celu przeprowadzenia badania pacjent musi odsłonić klatkę piersiową.
Holter RR (ciśnieniowy)
Badanie holterem RR (ciśnieniowym) nie wymaga specjalistycznych przygotowań ze strony pacjenta. Holter ciśnieniowy jest montowany i uruchamiany przez lekarza w gabinecie lekarskim. Należy ubrać luźne ubranie umożliwiające wygodne założenie mankietu urządzenia na ramię oraz aparat zapisujący pomiary ciśnienia – musi on dotykać bezpośrednio skóry, aby wynik pomiaru ciśnienia był jak najbardziej wiarygodny. W ciągu 24 godzin badania, pacjent powinien zachować dotychczasowy tryb życia. Możliwe jest wykonywanie treningu należy jednak tutaj pamiętać o dokonywaniu zapisów w dzienniczku, tak, aby określona była godzina rozpoczęcia i zakończenia treningu. Holtera ciśnieniowego nie wolno narażać na kontakt z wodą lub wilgocią. W trakcie wykonywania pomiaru ręka pacjenta powinna być wyprostowana. Ręka zgięta w łokciu podczas badania może zaburzyć pomiar lub zafałszować wyniki. Po zakończonym badaniu wyniki zostają poddane analizie przez lekarza specjalistę.
Holter EKG
Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Niewskazane jest natłuszczanie ciała balsamem lub oliwką, które może utrudniać przymocowanie elektrod. Z tego samego powodu mężczyźni z owłosioną klatką piersiową proszeni są o zgolenie włosów. Badanie nie wymaga odstawienia przyjmowanych na stałe leków, a także nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych preparatów farmaceutycznych.
Na czas badania zalecamy ubrać luźniejsze ubrania, pod którymi łatwo będzie ukryć urządzenie holterowskie oraz nie będą one krępować ruchów pacjenta. Jest to badanie bezbolesne, nie niosące za sobą żadnego ryzyka.
Holter EKG u kobiet będących w ciąży jest bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka. W przypadku wad serca oraz niepokojących zaburzeń w jego pracy jest to badanie konieczne, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia, a nawet ograniczenie ryzyka powikłań u dziecka.
Spirometria
Spirometria nie wymaga od pacjenta specjalistycznego przygotowania. Przed badaniem należy unikać dużego wysiłku fizycznego oraz na 24 godziny przed pomiarem nie spożywać alkoholu.
Dodatkowo nie zaleca się spożywania 2 godziny przed wykonaniem spirometrii obfitych posiłków. Bezpośrednio przed badaniem, tj. ok. 30 minut, nie należy też podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego. Ubranie powinno być luźne, swobodnie, nie krępujące ruchów badanego zwłaszcza w obrębie klatki piersiowej i przepony.
Aby wyniki spirometrii były rzetelne, należy odstawić leki przeciwastmatyczne – zwłaszcza, jeśli wykonuje się spirometrię po przyjęciu leku rozkurczającego oskrzela.
Ważne! O konieczności pominięcia dawki należy skonsultować się z lekarzem lub poinformować lekarza prowadzącego spirometrię. Nie należy decydować o ich odstawieniu na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą.
USG tkanek miękkich dla dorosłych
Badanie USG tkanek miękkich nie wymaga od pacjenta specjalistycznego przygotowania. Na badanie zaleca się założyć luźne, wygodne ubranie, które można szybko zdjąć czy podwinąć, aby odsłonić badaną przez lekarza część ciała. Na USG tkanek miękkich nie jest wymagane bycie na czczo, może być ono wykonywane o dowolnej porze dnia.
USG Doppler jamy brzusznej/USG jamy brzusznej/ USG tętnic nerkowych
Do badania za pomocą USG nie trzeba specjalistycznego przygotowania. Jednakże, należy zastosować się do poniższych zaleceń:
5 godzin przed badaniem USG:
- powstrzymać się od posiłków,
1 godzinę przed badaniem USG:
wypić 1 litr wody niegazowanej.
Należy zachować pełen pęcherz (do czasu badania nie oddawać moczu). Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Powinien być średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.
USG bioderek u niemowląt
Badanie USG stawu biodrowego jest całkowicie nieinwazyjne i nie wymaga szczególnych przygotowań. Jest również całkowicie bezpieczne. Warto jednak nakarmić wcześniej dziecko, dzięki czemu będzie spokojniejsze podczas badania. Zalecane jest również ubranie dziecka w luźny. komfortowy strój, który bez trudu będzie można zdjąć przed badaniem. Do badania USG bioderek należy też zdjąć dziecku pieluszkę. Procedura w gabinecie trwa około 20 minut. Wynik USG bioderek rodzice otrzymują od razu po opisie lekarza wraz ze zdjęciem.
RTG
Specjalistyczne przygotowanie do zdjęcia RTG, jest wymagane przy następujących badaniach:
- kręgosłup L (lędźwiowy)
- kręgosłup L/S (lędźwiowo-krzyżowy)
- kość ogonowa
- kość krzyżowa
- jama brzuszna
- stawy krzyżowo-biodrowe
Powyżej przedstawione badania wykonywane są tylko do godziny 9:30.
Dzień przed badaniem RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego należy:
- zastosować ubogoresztkową, lekkostrawną dietę
- śniadanie lekkostrawne
- obiad – galaretka lub kisiel, ewentualnie danie płynne
- ok. godziny 16:00 należy zażyć środek przeczyszczający zakupiony w aptece bez recepty (np. Regulax tabl., Xenna tabl, Forlax saszetki do rozpuszczenia). Wieczorem i rano zażyć po dwie tabletki Espumisanu, przez cały dzień należy pić tylko wodę lub niegazowane napoje bez cukru.
W dniu badania RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa:
- zadbać o wypróżnienie
- pacjent musi być na czczo
- nie należy palić papierosów i nie żuć gumy, gdyż może wpłynąć na wynik zdjęcia RTG.