Wodniak jądra – leczenie w Gdańsku
Wodniak jądra (hydrocele), to nagromadzenie się płynu między osłonkami jądra. Płyn jest przezroczysty, czasem bursztynowego koloru, zgromadzony między osłonkami własnymi jądra lub w niezrośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej. Wodniaki występują jako schorzenia wrodzone lub nabyte. Pierwsze z nich rozpoznaje się w wieku noworodkowym i dziecięcym. Wodniak jądra nabyty występuje częściej u dorosłych. Może być wynikiem urazu, operacji, zabiegu, procesu zapalnego rozwijającego się w obrębie moszny. Niekiedy może być jednym z objawów raka jądra.
Przyczyny
Przyczyną wodniaka wrodzonego jest niezrośnięcie wyrostka pochwowego otrzewnej. Gromadzący się płyn swobodnie komunikuje się z jamą otrzewnową. W wyniku połączenia, ilość płynu w mosznie może się zmieniać, w zależności od pozycji pacjenta (płyn może przepływać do lub z jamy otrzewnowej). Wodniaki jądra nabyte, są wynikiem gromadzenia się płynu między błoną otrzewną, a błoną surowiczą jądra.
Objawy
Wodniak jądra dość łatwo zauważyć gołym okiem. Moszna jest powiększona, o gładkiej, napiętej powierzchni. Skóra moszny nie jest zaczerwieniona. Wodniaki komunikujące się z jamą otrzewnową zmieniają swoje rozmiary w zależności od pory dnia lub ułożenia pozycji ciała. Podczas badania fizykalnego występuje objaw przeświecenia. Wodniak rozprasza światło, po podświetleniu go latarką. Duże rozmiary wodniaka mogą powodować trudności w chodzeniu i uporczywe bóle. Nie powodują natomiast problemów z oddawaniem moczu. Długotrwale trwający wodniak może wpływać niekorzystnie na produkcję plemników. W postaciach zaawansowanych dochodzi nawet do niepłodności i zaniku jądra.
Rozpoznanie
Rozpoznanie opiera się początkowo na charakterystycznym wyglądzie moszny. Lekarz w badaniu fizykalnym stwierdza objaw przeświecania. Dodatkowo w celu rozpoznania wodniaka stosuje się badanie obrazowe – USG. Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda, która w sposób łatwy i bezbolesny pozwoli zróżnicować chorobę. Podejrzewając wodniaka jądra lekarz powinien wykluczyć takie jednostki chorobowe jak :
– przepuklina pachwinowa
– zapalenie jądra
– nowotwór jądra
Zapalenie jądra w przeciwieństwie do wodniaka jest bardzo bolesne. Skóra moszny jest zaczerwieniona i opuchnięta. Przepuklinę pachwinową w dość łatwy sposób da się odprowadzić do wnętrza jamy otrzewnej przez wrota przepukliny. Nowotwory jądra wyklucza się przez szereg badań dodatkowych – USG, badań krwi.
Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu chirurgii i umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu kliknij tu.
Leczenie w Gdańsku
Wodniaki jądra wrodzone w przeważającej ilości samoistnie się wchłaniają. Dopiero obecność wodniaka w drugim roku życia kwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego. Zawsze operowane powinny być duże zmiany, powodujące ból i znaczny dyskomfort pacjenta. Operację usunięcia wodniaka można wykonać z powodzeniem w 1DayClinic. Chirurg rozpoczyna zabieg przez nacięcie skóry moszny. Następnie odsysany jest nagromadzony płyn. Cięcie zszywane jest wysokiej jakości, wchłanialnymi szwami. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut (około pół godziny). Przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym – pacjent jest usypiany na czas trwania operacji. Po wykonaniu zabiegu, chorego, przez najbliższe parę godzin obserwuje wyspecjalizowana kadra medyczna. Zabiegi te wykonywane są w ramach „Chirurgii Jednego Dnia”. Jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu.