Wysiękowe zapalenie ucha – leczenie operacyjne w Gdańsku
Wysiękowe zapalenie ucha (łac. otitis media secretoria), to choroba występująca głównie wśród dzieci, najczęściej pomiędzy szóstym miesiącem życia, a piątym rokiem życia. Jest to schorzenie mające związek z gromadzeniem się jałowego płyny w jamie bębenkowej ucha. Może mieć wiele przyczyn. Należą do nich między innymi: przerost migdałków podniebiennych, skrzywiona przegroda nosa, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych itp. Jest poważną chorobą, która może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zbagatelizowana doprowadza niejednokrotnie do trwałego niedosłuchu.
Anatomia ucha
Ucho ludzkie podzielone jest anatomicznie na trzy części.: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne.
W skład ucha środkowego wchodzą trzy ważne struktury:
1.Jama bębenkowa –oddzielona od świata zewnętrznego błoną bębenkową, z drugiej strony graniczy z uchem wewnętrznym. W jej wnętrzu znajdują się kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Są one niezbędne do prawidłowego odbierania dźwięków.
2.Trąbka Eustachiusza – to trąbka słuchowa łącząca ucho środkowe z nosogardzielą i zapewniająca swobodny przepływ powietrza między tymi strukturami. Dzięki niej likwidowane sa nieprawidłowe różnice ciśnień pomiędzy jamą bębenkową, a gardzielą.
3.Powierzchnia zewnętrzna okienka owalnego – miejsca, w którym dźwięk przedostaje się dalej, do ucha wewnętrznego.
Przyczyny
Najczęściej u podłoża choroby leży dysfunkcja trąbki słuchowej. Jest to naturalny kanał łączący nosogardziel z uchem środkowym. Dzięki niemu możliwe jest wyrównywanie ciśnień między tymi strukturami. Zaburzenia związane z drożnością trąbki słuchowej doprowadzają do nieprawidłowych wartości ciśnienia w jamie bębenkowej. Sprzyja to tworzeniu się wysięku. Płyn gromadzi się w uchu i stopniowo upośledza słuch. Przyczyną niedrożności trąbek słuchowych może być ich obrzęk, wywołany stanem zapalnym. Częściej spotykamy się z zablokowaniem ich ujścia przez przerośniętą tkankę limfatyczną migdałków podniebiennych. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby zaliczamy tez refluks żołądkowo – przełykowy. Zarzucana z żołądka treść może przedostać się do nosogardzieli w okolice ujść trąbek Eustachiusza, wywołując stan zapalny i zaburzając ich drożność. Do innych przyczyn wysiękowego zapalenia ucha zaliczamy: guz nosogardzieli, radioterapia okolic głowy i szyi, częste infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki. Większość przyczyn można usunąć i skutecznie wyleczyć pacjenta.
Objawy
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego ma bardzo podstępny przebieg. Pierwsze objawy nie są spektakularne. Dlatego też są często bagatelizowane, co może być tragiczne w skutkach. Chorzy nie zgłaszają bólu, ani wzrostu gorączki. Pojawiają się u nich natomiast problemy ze słyszeniem. Niedosłuch narasta jednak bardzo powoli, przez co często jest niezauważony. Czasem pacjenci zgłaszają szumy lub uczucie „wody w uchu”. Objawy te są jednak na tyle łagodne, że chorzy o nich nie wspominają i nie idą do lekarza. Szczególnie trudno wychwycić je u dzieci. Warto więc zwrócić uwagę na postępujący niedosłuch u swojej pociechy. Problemy ze słyszeniem mogą objawiać się głośniejszym niż zwykle słuchaniem muzyki, prośbami o powtórzenie pytań kierowanych do dziecka. Zbagatelizowanie wysiękowego zapalenia ucha może doprowadzić do trwałego niedosłuchu u dziecka. Jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które uczą się mówić. Uszkodzenie słuchu może wpłynąć negatywnie również na mowę dziecka.
Leczenie operacyjne w Gdańsku
Skonsultuj się z lekarzem specjalistą z zakresu otolaryngologii
i umów się na wizytę kwalifikującą do zabiegu – kliknij tu.
Lekarz stawia diagnozę na podstawie szeregu badań. Należą do nich tympanometria, audiometria tonalna (w celu oznaczenia stopnia niedosłuchu), otoskopia (ma na celu ocenę błony bębenkowej ucha). Po prawidłowym rozpoznaniu najczęściej przyjmuje się postawę wyczekującą. Częste wizyty kontrolne u laryngologa, który na bieżąco sprawdza stan ucha środkowego są konieczne w pierwszym etapie leczenia. Lekarz przepisuje leki przeciwzapalne, czasem antybiotyki. Wysiękowe zapalenie ucha w większości przypadków ustępuje samoistnie. Jeśli jednak objawy nie znikają, a niedosłuch się pogłębia konieczne jest wykonanie paracentezy, nazywanej inaczej myringotomią. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na nakłuciu błony bębenkowej, w celu ewakuacji z ucha środkowego patologicznej wydzieliny. Paracenteza to stosunkowo krótki zabieg. Przeciętny czas trwania waha się w granicach 40 min. Przed wykonaniem operacji pacjent powinien być bezwzględnie na czczo. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Chory na czas zabiegu zasypia. Nie pamięta jego przebiegu, nie odczuwa bólu. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, ogranicza im stres związany z widokiem Sali operacyjnej, narzędzi i personelu medycznego. Operacja wykonywana jest przez przewód słuchowy zewnętrzny. Lekarz wprowadza do niego ostry nóż do myringotomii. Następnie nacina błonę bębenkową w ściśle określonym miejscu ( przednio-dolnym kwadrancie). Kolejnym etapem jest usunięcie patologicznej wydzieliny znajdującej się w uchu środkowym. Lekarz po zakończonej operacji podaje środki przeciwzapalne i zakłada opatrunek. Paracenteza należy do zabiegów „chirurgii jednego dnia”. Oznacza to, że po wybudzeniu pacjent poddany jest kilkugodzinnej obserwacji i może opuścić szpital jeszcze tego samego dnia. Możliwym powikłaniem operacji jest przede wszystkim zakażenie rany. Chory powinien zwracać uwagę na ewentualną wydzielinę z ucha, krew, uporczywy ból, podwyższoną temperaturę ciała. Wszelkie niepokojące należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Po operacji, kąpiel nie jest przeciwwskazana, należy jednak zachować szczególną ostrożność. Nie wolno natomiast zanurzać głowy w wodzie, nurkować. Podczas paracentezy zakłada się drenaż wentylacyjny ucha środkowego. Zabieg taki nazywamy tympanostomią. Po nakłuciu błony bębenkowej wprowadza się niewielką kaniulę – rurkę o bardzo małej średnicy. Zapewnia ona komunikację między uchem środkowym, a zewnętrznym. Dzięki temu płyn wysiękowy może swobodnie wydostawać się na zewnątrz.
Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.