Zapalenie kaletki maziowej – leczenie w Gdańsku
Zapalenie kaletki maziowej (z łac. bursitis) jest stanem chorobowym, utrudniającym ruch mięśni i ścięgien, a nieleczony może doprowadzić do całkowitego zesztywnienia stawu i dysfunkcji aparatu ruchowego. To stan zapalny woreczka łącznotkankowego, który zlokalizowany jest pomiędzy kością a mięśniem. Kaletki maziowe produkują śliską substancję jaką jest maź, która odpowiada za zmniejszenie tarcia narządów względem siebie, a także prawidłowe nawilżenie stawów. Choroba najczęściej dotyczy stawów (barkowego, łokciowego, kolanowego, biodrowego), jak również ścięgna Achillesa i przeważnie rozwija się u osób pomiędzy 15 a 50 rokiem życia. W ludzkim organizmie znajduje się około 150 kaletek maziowych, z których aż 11 otacza staw kolanowy, a 8 staw barkowy.
Przyczyny zapalenia kaletki maziowej
Przyczyny choroby można podzielić na bakteryjne i niebakteryjne, najczęściej urazowe. Do zapaleń bakteryjnych może dojść w wyniku ran okolicy danego stawu, skaleczeń bądź oparzeń. Zapalenie może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym i siłowym, podczas zwiększenia intensywności ćwiczeń fizycznych, jak również w efekcie nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń i pominięciu rozgrzewki. Do częstych przyczyn powstania choroby można zaliczyć również upadki, stłuczenia i zmiany degeneracyjne. Także gwałtowne szarpnięcia kończyną, nieleczone obrażenia tkanek miękkich i utrzymywanie stawów w nienaturalnej, wymuszonej pozycji mogą mieć wpływ na powstanie zapalenia. Na zachorowanie narażone są też osoby zmagające się z dną moczanową, reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowym zapaleniem stawów i chorobami zakaźnymi (jak np. kiła, gruźlica).
Objawy choroby
Zapalenie kaletki maziowej charakteryzuje się bólem w obrębie chorego stawu, wzmożoną tkliwością stawu i uwrażliwieniem na dotyk. Może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie chorej okolicy, ograniczenie ruchomości kończyny, drętwienie, a także ogólne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się m.in. podwyższoną temperaturą i dreszczami. Wielokrotnie nad chorym stawem pojawia się zbiornik z płynem. Wszystkie objawy mogą występować pojedynczo i równolegle, nagle jak również stopniowo.
Diagnoza
W celu rozpoznania choroby należy udać się na konsultację do lekarza ortopedy. W Gdańsku taką konsultację oferują specjaliści Poradni Ortopedycznej Centrum Medycznego Eter-Med. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonuje badanie fizykalne (dotykowe) i zleca badania obrazowe, które umożliwią postawienie prawidłowej diagnozy. Pacjent może umówić się na badanie RTG oraz badanie obrazowe USG, dzięki któremu będzie mógł wykryć obecność płynu w kaletce maziowej. Jeżeli lekarz podejrzewa zapalenie kaletki maziowej powstałe w wyniku infekcji, może zaproponować pacjentowi dodatkowe badania laboratoryjne: badanie ogólne moczu, posiew kału, posiew moczu i morfologię z automatycznym rozmazem. Wszystkie powyższe badania znajdują się w ofercie CM Eter-Med.
Leczenie zapalenia kaletki maziowej – metody zachowawcze
Terapię zapalenia kaletki maziowej rozpoczyna się od metod zachowawczych, do których należy farmakoterapia, rehabilitacja i fizjoterapia.
Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu przez pacjenta niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zarówno w formie doustnej, jak i miejscowej (żele, maści kremy). W przypadków ostrych dolegliwości bólowych specjalista może przepisać preparaty na bazie sterydów podawane w formie zastrzyków. Kiedy przyczyną zapalenia jest infekcja bakteryjna lekarz może zalecić antybiotykoterapię.
Osoby zmagające się z chorobą powinny ograniczyć wysyłek fizyczny, odciążyć bolesną kończynę i unikać pozycji, które powodują dolegliwości bólowe. Warto udać się po poradę do specjalisty rehabilitanta, który zaproponuje odpowiednie ćwiczenia zwiększające siłę mięśniową, usprawniające chorą kończynę, jak również stymulujące mięśnie.
Oprócz wizyty u lekarza specjalizującego się w rehabilitacji medycznej, warto się również umówić na konsultację fizjoterapeutyczną, podczas której specjalista zaproponuje pacjentowi zabiegi wspierające leczenia zapalenia kaletki maziowej.
Wśród zabiegów, które przynoszą korzyści w leczeniu zapalenia kaletki maziowej można wyróżnić zabiegi z użyciem promienia laserowego, zabiegi z zastosowaniem ultradźwięków, zabiegi wykorzystujące prąd impulsowy wywołujący skurcz mięśni, prądy TENS mające na celu pobudzenie i zwiększenie ukrwienia tkanek, jak również jonofroezę i leczenie zimnem, czyli krioterapię.
Operacyjne leczenie zapalenia kaletki maziowej
Kiedy terapia metodami zachowawczymi nie przynosi pożądanych efektów, bądź kiedy choroba osiągnęła zaawansowane stadium warto rozważyć leczenie operacyjne. Zabieg mogą przeprowadzić specjaliści Szpitala 1DayClinic. Operacja trwająca około 30 minut jest bezbolesna, gdyż wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu wykonuje punkcję chorego stawu poprzez nacięcie kaletki maziowej i usunięcie z niej zalegającego płynu. Kilka godzin po operacji pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, po czym jeszcze tego samego dnia może opuścić szpital i wrócić do domu.
Przed operacją należy udać się na konsultację kwalifikującą do zabiegu, podczas której lekarz udzieli pacjentowi wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu, jak i zaleceń pooperacyjnych.
Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.