Rak gruczołu krokowego (rak prostaty, rak stercza) jest jednym z częściej rozpoznawalnych nowotworów u mężczyzn. W Polsce jest drugim pod względem zachorowalności i trzecim pod względem umieralności nowotworem. Wykrywany jest najczęściej pomiędzy 65, a 74 rokiem życia. W związku z wprowadzeniem w latach osiemdziesiątych XX wieku do powszechnego użytku badania oceniającego stężenie w surowicy specyficznego antygenu sterczowego – PSA.
Choroba rozwija się bardzo powoli, często nie dając widocznych objawów. Odnotowuje się przypadki, kiedy od chwili pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do wystąpienia pierwszych objawów zachorowania mija nawet kilkanaście lat. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i monitorowanie stanu zdrowia.
Już dziś możesz zakupić wizytę u lekarza urologa w Gdańsku!
Czynnika ryzyka zachorowania na raka prostaty
- predyspozycje genetyczne,
- wiek (średni rak wykrywania choroby wynosi 71 lat),
- rasa (częściej rozwija się u mężczyzn rasy czarnej),
- predyspozycje środowiskowe,
- nadużywanie alkoholu, papierosów,
- dieta uboga w warzywa, owoce, kasze,
- nadmiar tłuszczów nasyconych.
Objawy raka gruczołu krokowego
- bóle podbrzusza,
- bóle krocza,
- bóle okolicy lędźwiowej,
- uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu,
- wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- trudności w oddawaniu moczu,
- krwiomocz,
- obecność krwi w nasieniu,
- bolesny wytrysk,
- zaburzenia wzwodu,
- krwawienia odbytu,
- częstomocz,
- słaby, przerywany strumień moczu.
Diagnostyka raka prostaty
Rozpoznanie w kierunku raka stercza powinno się rozpocząć od konsultacji urologicznej, podczas której lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, a także wykona badanie per rectum (badanie przez odbyt). Zazwyczaj lekarz zleca wykonanie podstawowych badań moczu oraz badań krwi. Przy podejrzeniu raka prostaty niezbędna jest dalsza diagnostyka.
Zasadnicze znaczenie dla rozpoznania choroby ma badanie krwi określające poziom PSA (specyficzny antygen sterczowy). Stężenie antygenu PSA nie powinno przekraczać 4 ng/ml krwi. Kiedy poziom ten jest wyższy można przypuszczać, że w organizmie pacjenta rozwija się nowotwór.
W każdej chwili, bez wychodzenia z domu możesz zakupić badanie PSA w Gdańsku!
Centrum Medyczne Eter-Med w Gdańsku oferuje też mężczyznom Pakiet Prostata, który zawiera podstawowe badania diagnostyczne w kierunku rozpoznania choroby: badanie ogólne moczu, PSA i FPSA.
Profilaktyka
Wiedza o naturalnych sposobach chroniących przed rakiem prostaty zasługuje na szczególną uwagę. Zmiany w sposobie odżywiania i stylu życia są nadzieją na skuteczne zapobieganie rakowi prostaty, a także są pomocne w leczeniu choroby. Na co więcej zwrócić szczególną uwagę:
1) Więcej selenu (ale nie jako sumpelment z witaminą K)
W książce Jamesa Howenstine „A Physicians Guide to Natural Health Products That Work” autor powołuje się na badania, w wyniku których stwierdzono, że u pacjentów otrzymujących selen zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka prostaty aż o 67%, na raka okrężnicy lub odbytnicy o 58% w, zaś w przypadku raka płuc o 45%.
Selen jest silnym przeciwutleniaczem, który występuje obficie w orzechach brazylijskich, nasionach dyni, oraz w mniejszych ilościach w czosnku, brokułach i w pieczywie pełnoziarnistym.
2) Więcej witaminy D
10-15 minut dziennie kąpieli w promieniach słonecznych jest skutecznym sposobem, aby zapobiec rakowi prostaty. Mężczyźni z wyższym poziomem witaminy D we krwi chorowali na postacie mniej agresywne raka niż osoby z niższym poziomem witaminy D. Podobnie, przełomowe badania wykazały również, że odpowiednia ekspozycja na słońce może zapobiec przypadkom raka jelita grubego oraz raka piersi każdego roku. Chociaż witaminę D można znaleźć w niektórych warzywach i roślinach liściastych oraz w niektórych produktach mlecznych, to jednak najlepszym jej źródłem jest słońce.
3) Więcej warzyw kapustnch
Ostatnie badania wykazały, że związki fitochemiczne z warzyw krzyżowych (brokuły, kapusta, brukselka, jarmuż) mogą hamować procesy powstawania raka prostaty. Inne źródła twierdzą, że spożywanie kapusty regularnie zmniejsza ryzyko problemów z narządami rozrodczymi u mężczyzn o 60%. Kapusta może być łatwo włączona do zup, sałatek czy soków.
4) Omega-3
Omega-3 w postaci nasion lnu, które są bogate w lignany może wpływać bardzo korzystnie. Badania wykazały, że mężczyźni z wyższym poziomem enterolaktonu byli do 72% mniej narażeni na raka prostaty niż Ci z najniższych poziomów. Wraz z niską zawartością tłuszczu w posiłkach, diecie roślinnej, bogatej w omega-3 (nasiona siemienia lnianego, dziko żyjące ryby) może poważnie zmniejszyć ryzyko zachorowanie na raka prostaty.
5) Herbata zielona
Filiżankę porannej kawy zamień na filiżankę zielonej herbaty. Katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą hamować wzrost komórek rakowych. W badaniach klinicznych wykazano, że katechiny były 90% bardziej skuteczne w zapobieganiu raka prostaty. Zaleca się picie 200 mg zielonej herbaty trzy razy dziennie.
6) Likopen
Wiele badań wskazuje na wysoką wartość likopenu (znajduje się on w owocach czerwonych, takich jak pomidory, maliny, arbuz), którego spożywanie może zmniejszać ryzyko wystąpienia raka prostaty. Jednak badania nie potwierdzają pozytywnych skutków ze spożywaniu likopenu w postaci suplementu.
7) Więcej zielonych liściastych
Witamina K, która występuje w roślinach zielonych liściastych (sałata, szpinak, natka pietruszki, koperek) zmniejsza ryzyko powstania raka prostaty. Wysoki poziom potasu (witamina K) może również zmniejszyć ryzyko dla choroby Alzheimera, może wzmocnić kości, poprawić wygląd skóry i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca, ponieważ zapobiega stwardnieniu tętnic. Jeśli chodzi o raka prostaty, witamina K może zmniejszyć krzepliwość krwi, krążenie, a w efekcie wspierać zdrowy przepływ moczu i krwi do gruczołu krokowego.Spożywanie zielonych warzyw liściastych zapewni dostateczną ilość tego życiodajnego minerału i zapewnieni dobre zdrowie.
8) Więcej ruchu
W badaniu stwierdzono, że ludzie, którzy mają minimum godziną aktywność w ciągu dnia zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka prostaty o 61%. Wskazane jest bieganie, pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz.
9) Bor
Jeśli obawiasz się o rozwój raka prostaty, należy rozważyć uzupełnienie boru. Badania pokazują, że bor może zmniejszyć raka prostaty o 54%. Związki boru hamują aktywność antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) oraz hamują proliferację komórek raka prostaty, pozwalając na normalny wzrost komórek prostaty.
W badaniach na zwierzętach, naukowcy odkryli, że doustne podawanie różnych stężeń boru zawierających rozwiązania doprowadziły do spadku o 25-38% wielkości guza oraz redukcji 86-89% stężenia PSA. Typowa dzienna dawka spożycia boru powinna wynosić 1-8 miligramów dziennie, jednak należy skonsultować dzienną dawkę z lekarzem.
Co należy wyeliminować z diety
Światowi eksperci są zgodni jeżeli chodzi o substancje sprzyjające rozwojowi raka:
* węglowodany proste (rafinowany cukier, biały makaron, białe pieczywo),
* pasteryzowany nabiał zwierzęcy,
* konwencjonalne chemiczne ziarna i zwierzęta nimi karmione,
* większość hodowlanych ryb, ze względu na wysoki poziom skażenia rtęcią i PCB,
* substancje używane w pralniach chemicznych
Zakup konsultację z urologiem – usługa dostępna w Gdańsku przy ul. Jaskółczej 7/15
Zakup badanie laboratoryjne PSA (usługa dostępna w Gdańsku Gł, Gdańsku Dolnym Mieście, Gdańsku Wrzeszczu, Gdańsku Osowej, Gdańsku Oliwie, Sopocie, Gdyni, Wejherowie, Pruszczu Gdańskim, Cedrach Wielkich, Tczewie, Prabutach, Kwidzynie.