Kasza jaglana – recepta na zdrowie
Kasza jaglana powstaje z obłuszczonych nasion prosa, które uprawiano już w czasach neolitu, a jej ziarna cały czas wykorzystuje się w wielu kulturach. Kiedyś była bardzo popularnym produktem, nazywano ją krupem, prosem, a nawet królową kasz. Dawniej zapomniana, w ostatnich latach wraca na nasze stoły ciesząc się coraz większą popularnością, bijąc rekordy sprzedaży . Doceniana jest nie tylko za walory smakowe, ale przede wszystkim za bogate właściwości zdrowotne.
W okresie jesiennym i zimowym nasz organizm jest szczególnie narażony na osłabienie, przemarznięcie i przeziębienie. Potrzebujemy większych ilości witamin, minerałów i zabiegów rozgrzewających. Zamiast przyjmować ogromne ilości suplementów diety i najróżniejsze mieszanki witaminowe, warto sięgnąć po naturalną receptę na zdrowie, jaką jest właśnie kasza jaglana.
Jej regularne spożywanie doskonale wpływa na nasz organizm, a to za sprawą witamin, minerałów i składników odżywczych, które się w niej zawierają. Kasza jaglana zawiera niewielkie ilości skrobi, ale jest bogata w łatwo przyswajalne białko i węglowodany. Jest bogata w witaminy z grupy B: tiaminy (B1), ryboflawiny (B2), pirodyksyny (B6), a także witaminę E, K, C,D, kwas foliowy (B9) i lecytynę. Zawiera również duże ilości magnezu, krzemu, selenu, miedzi, wapnia, fosforu i żelaza. Ponieważ nie zawiera glutenu, może być spożywana przez osoby zmagające się z celiakią, schorzeniem układu pokarmowego, który ma związek z nietolerancją glutenu. Dzięki kaszy jaglanej osoby na diecie bezglutenowej, mogą urozmaicać swoje codzienne posiłki ze znaczną korzyścią dla zdrowia.
Dlaczego warto spożywać kaszę jaglaną?
- Ma właściwości antywirusowe, co zapobiega lub skraca czas infekcji,
- Pomaga w walce z katarem, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych,
- Łagodzi kaszel i inne objawy przeziębienia,
- Usuwa nadmiar śluzu z organizmu,
- Wzmacnia odporność organizmu,
- Korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Krzemionka zawarta w jaglance sprawia, że skóra jest gładka i elastyczna, włosy lśniące i odżywione, a paznokcie mocne i zdrowe,
- Zapobiega odwapnianiu się kości, poprawia ich mineralizację, a także przyspiesza regenerację kości po urazach,
- Reguluje poziom cholesterolu we krwi i utrzymuje naczynia krwionośne w dobrym stanie,
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych,
- Poprawia pamięć i koncentrację,
- Reguluje pracę układu nerwowego, poprawia nastrój, likwiduje stres i wspomaga leczenie depresji,
- Poprawia przemianę materii i czyści jelita,
- Wykazuje właściwości ocieplające i rozgrzewające,
- Wzmacnia wychłodzony i osłabiony organizm, a także usuwa z niego wilgoć,
- Jest lekkostrawna, dobrze przyswajalna, pożywna i sycąca,,
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, ponieważ oczyszcza organizm z wolnych rodników,
- Oczyszcza organizm z toksyn (pochodzących m.in. z alkoholu, kawy czy słodyczy),
- Posiada właściwości antygrzybiczne,
- Pomaga w przywrócenie prawidłowego pH organizmu,
- Spowalnia procesy starzenia się organizmu,
- Pomaga przeciwdziałać anemii,
- Jest doskonałym źródłem energii.
Zalet i właściwości zdrowotnych kaszy jaglanej jest z pewnością więcej, dlatego warto się postarać, aby jak najczęściej gościła na naszych stołach.
Jak przyrządzić kaszę jaglaną?
Są osoby, które nie przepadają za jaglanką, z powodu występującej w niej goryczki. Warto wiedzieć, że nie stanowi to problemu w spożywaniu kaszy, ponieważ smaku goryczki można się pozbyć w bardzo prosty sposób.
Przed gotowaniem należy przepłukać ziarna kaszy jaglanej kilkakrotnie pod zimną wodą, a następnie należy przelać ją gorącą wodą. Najłatwiej będzie wykonać te czynności przy wykorzystaniu sitka. Drugim sposobem na usunięcie goryczki, jest zalanie jej na całą noc wodą z dodatkiem soku z cytryny. Obie metody z łatwości pozbędą się gorzkiego smaku jaglanki. Ten rodzaj kaszy z powodzeniem można gotować w wodzie, w mleku, a nawet w bulionie. Gotujemy ją na wolnym ogniu, po wcześniejszym zalaniu dwa lub trzy razy większą ilością płynu, który wybierzemy do jej przyrządzenia.
Kasza jaglana oprócz właściwości zdrowotnych posiada również inne zalety. Bez wątpienia jedną z jej największych zalet jest uniwersalność i możliwość przyrządzenia na setki sposobów. Kasza jaglana jest doskonałym pomysłem na zdrowe i pożywne śniadanie, pyszny obiad, słodki deser i wytrawną kolację. Możemy ją jeść jako zamiennik innych kasz, ryżu, makaronów i ziemniaków, w formie budyniu, koktajlu, ciasta, w sałatce, w nadzieniach, a nawet pod postacią burgerów jaglanych. Świetnie smakują też pasztety z dodatkiem jaglanki, faszerowane warzywa, zupy z kaszą jaglaną, placuszki, omlety i zapiekanki jaglane. Pomysłów na przyrządzenie kaszy jest bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie idealny dla siebie.