Plastyka powiek (blefaroplastyka) w Gdańsku
Starzenie się organizmu, nieregularny tryb życia, problemy ze snem, czy używki są jednymi z wielu czynników mających niekorzystny wpływ na wygląd skóry twarzy, a szczególnie okolic oczu, gdzie skóra jest bardzo cienka i delikatna. Najbardziej efektownym sposobem na odmłodzenie twarzy jest plastyka powiek dolnych bądź plastyka powiek górnych (w zależności od potrzeb pacjenta). Zabieg może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Na początku problemów z opadającymi powiekami czy z wiotkością skóry powiek stosujemy kremy oraz podejmujemy inne próby ze specyfikami kosmetycznymi, jednak gdy one nie pomagają duży odsetek osób decyduje się na zabieg plastyki powiek górnych oraz zabieg plastyki powiek dolnych.
Efekty zabiegu korekcji powiek górnych oraz powiek dolnych są długotrwałe. Zabieg optycznie sprawia, że cała twarz wygląda młodziej, dzięki czemu Pacjent może poczuć się pewniejszy siebie i bardziej otwarty.
Blefaroplastyka powiek górnych pomaga zmniejszyć opadające powieki i przywraca kształt konturu powieki. Podczas zabiegu lekarz usuwa nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej włącznie z cienkim paskiem mięśnia, a blizny po nacięciu zazwyczaj chowają się w naturalnym fałdzie górnych powiek.
Blefaroplastyka powiek dolnych umożliwia usunięcie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i zamknięcie przegrody błoniastej, a tym samym pozwala odmłodzić spojrzenie. Podczas zabiegu lekarz za pomocą nacięcia powieki dolnej ( około 2mm poniżej dolnych linii rzęs) usuwa nadmiar tłuszczu.
Operacje zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, pacjent cały czas jest przytomny i nie odczuwa bólu. Blefaroplastyka przeważnie trwa od 1 do 3 godzin, w zależności od ilości operowanych powiek.
Przed operacją należy umówić się na konsultację kwalifikującą do zabiegu, podczas której specjalista udzieli pacjentowi wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu, omówi jego przebieg, a także przedstawi zalecenia pooperacyjne.
Korzyści zabiegu blefaroplastyki
Najważniejszą zaletą operacji jest symetryczny układ oczu, młodszy wygląd twarzy oraz spojrzenia. Likwidacja nadmiaru wiotkiej skóry powiek oraz likwidacja przepuklin tłuszczowych również jest bardzo ważna. Dodatkowo pacjent po operacji ma polepszone widzenie, zwiększone napięcie powiek, lepsze samopoczucie oraz zwiększoną samoocenę.
Jakie są wskazania do operacji plastycznej powiek?
Wskazaniem do operacji plastycznej powiek dolnych oraz powiek górnych jest wiotkość powieki dolnej, opadanie powieki górnej, przepukliny tłuszczowe, pogłębienie doliny łez czy worki pod oczami. Nadmiar skóry na powiece górnej i dolnej oraz nadmiar tłuszczu w powiece górnej i dolnej również jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu plastycznego powiek. Dodatkowo poniższe stwierdzenia również przemawiają za wykonaniem operacji:
- Ograniczone pole widzenia (spowodowane opadaniem powiek górnych),
- Silnie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka,
- Nieestetycznie opuchnięte powieki.
Wśród przeciwwskazań do operacji można wyróżnić:
- Miejscowe zakażenia skóry twarzy i spojówek,
- Infekcje ropne skóry,
- Infekcje układu oddechowego,
- Zbyt mała wydolność fizyczna organizmu,
- Niedawno przebyte operacje okolic oczu (np. iniekcje toksyny botulinowej),
- Cukrzyca,
- Nadczynność tarczycy,
- Zaburzenia krzepnięcia krwi,
- Duszność,
- Niestabilne ciśnienie.
Po zabiegu
- Do codziennego życia, do życia zawodowego Pacjenci wracają zazwyczaj po 7-10 dniach (powieka górna) lub po około 14 dniach (powieka dolna). Okres ten wydłuża się nieco, gdy jednocześnie operowane są obie powiek.
- Przez 6 tygodni po operacji nie należy uprawiać sportów wymagających wysiłku fizycznego.
- Przez 6 miesięcy po operacji zakazuje się korzystania z solarium, sauny oraz nadmiernej ekspozycji na słońce.
Badania przed zabiegiem
Poniżej znajduje się lista badań, które są konieczne do wykonania operacji plastyki powiek górnych oraz plastyki powiek dolnych w Gdańsku:
- morfologia z automatycznym rozmazem, glukoza, OB (Odczyn Biernackiego), potas (Na), sód (K), kreatynina, mocznik, INR pt, APTT, HBS Ag (antygen wirusowy obecny w krwi podczas wirusowego zapalenia wątroby typu B), anty HCV (przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C), grupa krwi, płytki krwi (liczba)
Powyższe badania można wykupić w pakiecie dostępnym w sklepie internetowym www.sklep.etermed.pl, produkt znajduje się pod nazwą „Pakiet przed zabiegiem chirurgicznym”
Niezbędnym badaniem do wykonania przed planowanym zabiegiem jest również zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz EKG.