Czy jest przełom w diagnostyce choroby Parkinsona?!
Jest szansa na to, że za kilka lat możliwa będzie bezinwazyjna diagnostyka choroby Parkinsona, wykorzystująca do badania tylko nasze łzy!
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Southern California w Los Angeles wykazały, że łzy osób chorujących na Parkinsona miały odmienne poziomy białka niż łzy osób zdrowych. Być może ta informacja i zbadanie biologicznych markerów we łzach będzie przełomem we wczesnym rozpoznaniu choroby.
Autor badania, profesor neurologii klinicznej w Keck School of Medicine – Mark F. Lew uważa, że taki marker może być niezwykle istotny nie tylko w diagnostyce, ale również w leczeniu choroby Parkinsona, a to dzięki temu, że choroba może się pojawić wiele lat przez wystąpieniem pierwszych objawów.
Prof. Mark F.Lew mówi: „Wierzymy, że nasze badania jako pierwsze pokażą, że łzy mogą być niezawodnym, niedrogim i nieinwazyjnym markerem biologicznym choroby Parkinsona”.
Naukowcy o swoich odkryciach mają opowiedzieć podczas 70. dorocznego spotkania American Academy of Neurology, które odbędzie się w kwietniu 2018 r. w Los Angeles w Kalifornii.
Dowiedz się więcej o chorobie Parkinsona!
Choroba Parkinsona jest postępującą chorobą, która zabija komórki mózgowe wytwarzające dopaminę – substancję przekazującą impulsy nerwowe służące poruszaniu się.
Najczęstszymi objawami choroby są:
- Spowolnienie ruchowe,
- Drżenie rąk,
- Sztywność mięśniowa
- Trudności w utrzymaniu równowagi,
- Problemy z koordynacją ruchową,
- Zaburzenia snu,
- Trudności w mówieniu,
- Trudności w połykaniu,
- Zaparcia,
- Zaburzenia emocjonalne,
- Zmęczenie,
- Osłabienie organizmu.
Dowiedziono, że choroba Parkinsona wyniszcza również komórki tworzące kolejny przekaźnik nazywany norepinefryną, odpowiadającą za wiele różnorodnych procesów w organizmie (np. wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie poziomu glukozy we krwi, nasilenie rozkładu tkanki tłuszczowej, rozszerzanie źrenic, spowolnienie perystaltyki jelit). Pozwala to wyjaśnić, dlaczego nie wszystkie objawy choroby mają związek z poruszaniem się.
Warto wiedzieć, że ponad 10 milionów ludzi na całym świecie cierpi na chorobę Parkinsona, a w samych Stanach
Zjednoczonych chorych jest około miliona osób.
Pomimo tego, że istnieją lekarstwa łagodzące objawy wielu dolegliwości, to nadal nie wynaleziono leku zwalczającego tę chorobę. Gdyby udało się zdiagnozować chorobę przed wystąpieniem pierwszych objawów, można by było wcześniej rozpocząć terapię, a tym samym opóźnić lub nawet wykluczyć niektóre dolegliwości.
To nie koniec badań naukowych
Do badań pobrano łzy od 55 osób zmagających się z chorobą Parkinsona i 22 próbki łez osób zdrowych. Badano osoby tej samej płci i w tym samym wieku.
Specjaliści przeprowadzający badania odkryli obecność toksycznych złogów białkowych w wielu komórkach mózgowych u osób chorych na Parkinsona. Ich głównym składnikiem była oligomeryczna forma alfa-synukleiny zawierająca kilka powtórzeń zasadniczych aminokwasów białka, jednak nie tyle co forma polimeryczna. Co to oznacza? Mianowicie to, że oligomeryczne białko zakłócające integralność błony może być kluczowym etapem w procesie zabijającym komórki.
Pomimo tych wniosków naukowcy w dalszym ciągu prowadzą badania, które pozwolą upewnić się czy pomiar markera biologicznego we łzach jest skuteczną diagnostyką choroby Parkinsona. Potrzebne są badania angażujące większe grupy osób, dzięki czemu specjaliści zbadają czy różnice w alfa-synukleinie występują we łzach na początku choroby, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych jej objawów.